Rak nie poczeka na koniec pandemii

Dodano: 4 lutego 2022 09:22, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To już XXII edycja wydarzenia, które w czasach pandemii ma wyjątkowe znaczenie.
Zacznijmy od liczb. Co roku w Polsce diagnozuje się około 170 tys. przypadków nowotworów. 100 tysięcy pacjentów umiera. Jeszcze w 2013 roku było to około 15 tysięcy przypadków zachorowań mniej. Ale nie mamy się też co oszukiwać, że od tamtego czasu jakoś znacząco poprawiła się diagnostyka i świadomość społeczna. To jeden z powodów tych ponurych statystyk.

REKLAMA4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, a to w czasach pandemii święto wyjątkowe. Lekarze od dawna ostrzegają, że COVID-19 zabija nie tylko zakażonych. Przez przeciążenie służby zdrowia i teleporady (ograniczony kontakt) umierają także pacjenci onkologiczni.

Dlatego tak szczególne znaczenie ma dziś profilaktyka. Oczywiście specjaliści mówią o tym dużo i od dawna, ale to właśnie ten dzień jest znakomitą okazją do pokazania, jak zapobiegać chorobie i jak ją u siebie wykryć. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych to organizator kampanii edukacyjnej Rak pęcherza - wykryj i lecz!, która przypomina, że współcześnie wiele z nowotworów jest w pełni wyleczalnych. Warunkiem jest ich wczesne wykrycie.

Dlatego warto słuchać sygnałów wysyłanych przez organizm, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem. Choć wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, to specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu - podpowiada organizacja. I przedstawia listę objawów, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Na to warto zwrócić uwagę: uporczywy kaszel lub chrypka utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie, krew w odkrztuszanej plwocinie, trudności z oddychaniem, duszności, zmiana w wyglądzie pieprzyków na skórze, niewyjaśniona zmiana nawyków związanych z wypróżnianiem - biegunka lub zaparcie utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie, niewyjaśniony ból trwający dłużej niż 3 tygodnie, utrata masy ciała z nieznanych przyczyn, utrata apetytu, utrzymujące się: zgaga, niestrawność lub wzdęcia, trudności z przełykaniem, krew w moczu, przewlekłe zmęczenie (trwające przez 3 miesiące), wyczuwalne guzki lub obrzmienia w piersiach, węzłach chłonnych, nasilone pocenie się w nocy.

Pamiętajmy, że w przypadku podejrzenia nowotworu pacjentowi przysługuje tzw. karta DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), która działa jak priorytetowe skierowanie na badania. Osoba z taką kartą ma prawo do szybszej diagnostyki i leczenia. Czas wykonania wstępnej diagnostyki onkologicznej nie powinien przekroczyć u takiego pacjenta 28 dni, a czas wykonania diagnostyki pogłębionej 21 dni.

Łącznie od momentu podejrzenia raka do postawienia ostatecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia nie powinno upłynąć więcej niż 7 tygodni - przypomina organizacja.

Inne akcje onkologiczne to np. kampania Dotykam = wygrywam, w czasie której celebryci, znane osoby zachęcają do samobadania piersi. W ubiegłym roku diagnozę: Ma Pani raka piersi, usłyszało około 25 tys. Polek, z czego ponad 1/4 zmarła. Głównym powodem wysokiego współczynnika umieralności Polek dotkniętych rakiem piersi jest zbyt późne wykrycie choroby - przypominają Polskie Amazonki.

Dane z 2019 roku

Najczęściej rejestrowane w Polsce nowotwory złośliwe: piersi - 22,9 proc., płuca - 9,9 proc., trzonu macicy - 7 proc., okrężnicy - 5,9 proc. i jajnika - 4,3 proc.

Wśród młodych kobiet najczęściej były to nowotwory piersi, szyjki macicy, jajnika i jelita grubego.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Kontrole cen w sklepach. Ktoś stanął po stronie biznesu

4 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wkracza na wojenną ścieżkę z rządowym urzędem. Punktuje, że w Polsce mamy wolny rynek, a sama obniżka VAT-u nie musi mieć wpływu na cenę towarów w sklepach.

Samorządowcy biją na alarm: zakaz eksmisji może prowadzić do tragedii

3 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Skutki pandemii odczuwają nie tylko przedsiębiorcy. Wraz z jej początkiem został także wprowadzony zakaz wykonywania eksmisji, żeby chronić lokatorów mierzących się z kłopotami finansowymi z powodu utraty dochodów. Teraz samorządowcy pokazują dane i proszą o zdjęcie ochrony z dłużników, którzy wykorzystują tymczasowy przywilej.

100 złotych od państwa na oglądanie telewizji. Znamy szczegóły

3 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

To już pewne. Osoby, które muszą kupić dekoder niezbędny do odbierania cyfrowej telewizji naziemnej, otrzymają od państwa 100 złotych. Jak dostać pieniądze i kiedy stracimy sygnał?

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]