Złe wieści dla planujących kupno mieszkania. Będzie i drożej, i trudniej

Dodano: 9 lutego 2022 08:31, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Nic nie zapowiada zatrzymania boomu mieszkaniowego i, niestety, również wzrostu cen na rynku. Eksperci szacują, że trzeba przygotować się na poważne podwyżki. A to nie koniec złych wiadomości.
Ekonomiści CreditAgricole Bank Polska zwiastują, że do 2023 roku trzeba się spodziewać podwyżek cen mieszkań o co najmniej 21 procent. Średnia cena transakcyjna nowych lokali w największych miastach może wynieść 11,1 tys. zł za m kw. Na stawki największy wpływ mają koszty budowy, które obecnie są bardzo wysokie. Do tego trzeba dodać jeszcze pieniądze wydane na usługi projektowe, kredytowe i koszty pracownicze. Jeśli ktoś planuje budowę domu, to musi się też pogodzić z tym, że ceny działek raczej nie spadną.

REKLAMA



Będzie drożej

Stanie się tak mimo jednego z działań zawartych w Polskim Ładzie. Przypomnijmy, że rząd chce dopłacać rodzinom do wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Jednak zdaniem analityków rynku, nie będzie miało to wielkiego znaczenia dla cen. Problem w tym, że limity cenowe zawarte w programie sprawią, że nie wszystkie lokale będą mogły zostać w nim ujęte.

- Szczególnie w dużych miastach trudno będzie znaleźć lokal spełniający precyzyjnie określone wymagania. Przy tak nisko ustalonych limitach jest to wsparcie właściwie wyłącznie dla osób szukających mieszkań na osiedlach położonych na odległych obrzeżach miast - ocenia Witold Indrychowski, prezes spółki Merari.

Kolejna sprawa to fakt, że jeżeli Polski Ład zwiększy dostęp do kredytów i mieszkań to tym samym może spowodować wzrost cen tych mieszkań, które spełniają wymogi programu.

Limity

Analitycy firmy Rednet Consulting oszacowali, że z programu będzie mogło skorzystać ok. 80 tys. polskich rodzin rocznie. W Warszawie limit cenowy będzie wynosił 9705 zł za m. kw., w Gdańsku 8813 zł/m kw., we Wrocławiu 8390 zł/m kw., a w Poznaniu 7617 zł/m kw. Rzecz w tym, że wszystkie te kwoty są niższe od notowanych obecnie cen transakcyjnych.

Dlatego HRE Investments ocenia, że w miastach wojewódzkich do programu zakwalifikuje się tylko jedna trzecia wszystkich ofert deweloperskich. W przypadku największych ośrodków może to być maksymalnie kilkanaście procent.

Serwis Otodom.pl wylicza: Gdańsk - 9,8 proc., Wrocław - 6,6 proc., Poznaniu - 5,2 proc., Warszawa - 2,5 proc., Kraków - 0,9 proc., Lublin - 0,8 proc. i Szczecin - 0,3 proc.

Będzie trudniej

Przyjrzyjmy się innym analizom, jak raport Narodowego Banku Polskiego. Ten regularnie stara się przewidywać zmiany na rynku kredytów. Z najnowszej analizy nie płyną dobre wiadomości. NBP szacuje, że w pierwszym kwartale tego roku w tym sektorze zajdą poważne zmiany. O ile chodzi o zaciąganie zobowiązań przez firmy, to będą one miały łatwiejszy dostęp do bankowych pieniędzy. W przypadku kredytów mieszkaniowych ich uzyskanie będzie trudniejsze. Takie wnioski wypływają z ankiety NBP, którą na początku stycznia 2022 r. wypełniły 23 banki. Opinie są jednoznaczne: banki zmienią swoją politykę i mają zamiar zaostrzyć ją wobec kredytobiorców hipotecznych.



Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Facebook może zniknąć z Europy?

8 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Twórca Facebooka nie ma dobrych wieści dla europejskich użytkowników portalu społecznościowego. Choć oznaczałoby to dla miliardera potężne straty finansowe, Mark Zuckerberg mimo to rozważa wycofanie się z naszego kontynentu. Powodem są kwestie prawne.

Wolisz płacić gotówką? Będziesz musiał zmienić swoje upodobania

8 lutego 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Według ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku banki odnotowały 2,2 mld transakcji kartami płatniczymi. Stanowiło to 12-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Bezgotówkowe płatności rozwijają się w Polsce dynamicznie. Wkrótce niektóre zakupy zrobimy tylko za pomocą wirtualnych pieniędzy.

Gmina Małkinia Górna wsparła WOŚP

6 lutego 2022, UG w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

30 stycznia odbył się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczyli w nim również wolontariusze z gminy Małkinia Górna, zrzeszeni w Sztabie #5437, utworzonym przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej. Nad lokalnym wydaniem 30. Finału czuwała szefowa sztabu Ewa Siwek.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]