400 złotych na dziecko. Wkrótce ruszą wypłaty

Dodano: 10 marca 2022 10:36, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu do polskich rodzin trafiło już prawie 730 milionów złotych. To efekt ponad 470 tysięcy złożonych dotychczas wniosków o świadczenie. Wkrótce ruszy drugi filar programu, obejmujący dzieci korzystające ze żłobków.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to wsparcie dla rodziców najmłodszych dzieci. Wypłaty po 500 złotych przez 24 miesiące lub 1000 złotych przez 12 miesięcy to dwa warianty, o które można wnioskować od początku roku. Łącznie 12 000 złotych przysługuje bez względu na dochód w rodzinie, dotyczy jednak drugiego i każdego kolejnego dziecka w przedziale wiekowym 12-36 miesięcy. Z obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia skorzysta w 2022 roku ponad pół miliona gospodarstw domowych. Według informacji przekazanej we wtorek przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wypłacono już 727 milionów złotych.

REKLAMAKolejne wypłaty już w kwietniu

Pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, które nie załapało się na comiesięczne wypłaty, również skorzysta z programu rządowego. Od 1 kwietnia ruszą wypłaty dofinansowań do żłobków, klubów malucha i podobnych instytucji sprawujących opiekę nad malcami. Kwota, maksymalnie 400 złotych miesięcznie, nie trafi jednak na konto rodziców, a wprost do placówki. Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia. Rozwiązanie to obejmie około 110 tysięcy dzieci.

Jak wnioskować?

Wniosek o przyznanie prawa do RKO można złożyć jedynie drogą elektroniczną, wybierając jeden z trzech dostępnych kanałów:

- rządowy portal Emp@tia,
- Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- bankowość elektroniczną.

Ustalenie prawa do świadczenia nastąpi w ciągu maksymalnie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Jakiej pomocy Polacy powinni udzielić Ukrainie? (sondaż)

10 marca 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Ponad połowa z nas przyznaje, że czynnie wspiera różnego rodzaju akcje. Aż jedna czwarta uważa, że uchodźców należy przyjąć pod swój dach.

Zbigniew Ziobro chce zmian w prawie

10 marca 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Sejm zaczyna pracę nad zmianami w Kodeksie karnym. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce przeforsować drakońskie kary. Osobiście jest też za karą śmierci.

ZUS już niebawem wypłaci trzynastki

9 marca 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeleje trzynastą emeryturę (jej wysokość to najniższe renty i emerytury) na konta emerytów w kwietniu.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]