Brok: obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja (zdjęcia)

Dodano: 5 maja 2022 08:38, Autor: UG w Broku, red. Miłosz Magrzyk

W Broku miały miejsce uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w intencji ojczyzny odprawionej w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku. Następnie wszyscy zgromadzeni w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali na Skwer Niepodległości, gdzie przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyły delegacje: władz samorządowych, gminnych szkół, ochotniczej straży pożarnej, Biblioteki Publicznej w Broku, Społecznej Straży Rybackiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Broku.

REKLAMADruga część uroczystości odbyła się w Sali Widowiskowej w Broku. Po odśpiewaniu hymnu w wystąpieniu okolicznościowym burmistrz miasta i gminy Brok Marek Młyński zaznaczył, jak ważnym i wielkim dziełem było uchwalenie konstytucji przez Sejm Czteroletni. Przypomniał też założenia tego dokumentu. W swoim przemówieniu odniósł się również do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny i podkreślił potrzebę wspierania narodu ukraińskiego w walce o ich niepodległość. Burmistrz powiedział, jak ważne jest przekazywanie historii Polski następnym pokoleniom i dbanie o to, by nie była ona zakłamywana.

Kolejnym punktem programu był koncert pieśni polskich i ukraińskich. Na scenie zaprezentowali się: Andrzej Olton, Anna Mścichowska i Anna Melchner-Komor. W repertuarze znalazły się m.in. dobrze wszystkim znane: Rota, Szara Piechota, Pierwsza Brygada czy Serce w plecaku, w śpiew których aktywnie włączyła się publiczność. Jako wyraz solidarności z ogarniętą wojną Ukrainą wybrzmiały Goriła Sosna i Podaj rękę Ukrainie. Ponadto słuchaczy swoim głosem oczarowała pochodząca z Ukrainy, a obecnie przebywająca w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku, Lidia Havryliuk. Osoby uczestniczące w uroczystości usłyszały cover utworu autorstwa Dariny Kochanzhi pt. Jezusa trzymaj się, a także utwór pt. Szeptem płacze niebo.

Na zakończenie uczniowie z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku wystąpili w przedstawieniu patriotycznym przybliżającym wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Uroczystości towarzyszyła wystawa Ojcowie Niepodległości.


Zobacz również

Ostrów Mazowiecka. Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja (zdjęcia)

3 maja 2022, Miłosz Magrzyk

Przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i nie tylko złożyli kwiaty przed obeliskiem.

Dzieci z wizytą w ostrowskim muzeum (zdjęcia)

3 maja 2022, MDRP, red. Miłosz Magrzyk

Tematem przewodnim zajęć było ukazanie Witolda Pileckiego jako artysty.

W Ostrowi odbędzie się zlot miłośników motoryzacji

2 maja 2022, Miłosz Magrzyk

Na terenie przy Zespole Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]