Projekt badawczy w gminie Boguty-Pianki

Dodano: 12 maja 2022 08:23, Autor: UG w Bogutach-Piankach, red. Miłosz Magrzyk

10 maja w Bogutach-Piankach podpisana została umowa pomiędzy gminą a przedstawicielami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Na podstawie zawartego porozumienia gmina Boguty-Pianki rozpoczyna wdrożenie wśród swoich mieszkańców zespołu innowacyjnych i modelowych działań interwencji społecznej, które to działania zostały opracowane w ramach projektu Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka - osoby 60+. W ramach umowy gmina otrzyma na realizację zadania 500 564 zł. Środki te w 100% pokryją koszty.

REKLAMAProjekt jest realizowany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych. Jego głównym zadaniem jest zweryfikowanie faktycznych potrzeb populacji starszej w czasie pandemii w zakresie możliwości partycypacji społecznej oraz potencjalnego wpływu długotrwałego wykluczenia społecznego na stan zdrowia psychicznego, ryzyka depresji oraz stan zdrowia fizycznego seniorów.

Oprócz gminy Boguty-Pianki w projekcie biorą udział jeszcze gmina i miasto Wyszogród oraz miasto Przasnysz.

Działania realizatorów projektu będą koncentrować się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wokół wdrożenia takich mechanizmów interwencji, które spowodują zaaktywizowanie osób starszych przy jednoczesnym ograniczeniu procesu wycofywania się tej grupy z życia społecznego. Ochrona zdrowia i życia, jak również działania aktywizujące osoby starsze i przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu, są istotne nie tylko w kontekście realizacji polityki naukowej państwa, ale także przyczyniają się do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ponadto testowane modelowe działania wpisują się w założenia Krajowego Programu Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu oraz w politykę zdrowotną państwa.

Seniorzy zaangażowani w projekt będą mogli uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, literacko-kulinarnych, przygotują wystawę starych fotografii, pomogą lokalnej społeczności w pielęgnowaniu dawnych obrzędów, będą mogli uczestniczyć w organizowaniu potańcówek w starym stylu, wesprą przedszkolaków w procesie ich edukacji. Będą mieli także okazję uczestniczyć w pokazach kina plenerowego, zajęciach tanecznych czy nordic walking.

Przewiduje się, że dzięki wdrożeniu Modelu Interwencji Społecznej wzmocniona zostanie integracja społeczności lokalnych oraz zostaną stworzone sieci współpracy na poziomie instytucjonalnym, dzięki czemu możliwa będzie efektywna koordynacja działań skierowanych do grupy osób starszych, szczególnie w okresie pandemii i po jej zakończeniu. Efektem wdrożenia modelowych działań interwencji społecznej będzie więc poprawa jakości i poziomu życia grupy osób 60+, zamieszkałych na terenie obszaru testowania, a w wyniku ewaluacji i aktualizacji modelu - całej społeczności osób starszych w Polsce.Źródło zdjęcia: UG w Bogutach-Piankach

Zobacz również

5. Bieg Pamięci Absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie

11 maja 2022, Stowarzyszenie Ostrów Biega, red. Miłosz Magrzyk

Wydarzeniem towarzyszącym będzie piknik historyczno-militarny.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem (zdjęcia)

11 maja 2022, Biblioteka Publiczna w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Krzysztof Petek to podróżnik, pisarz, politolog, organizator wypraw i autor ponad 30 powieści.

Wycieczka uczniów z SP w Starej Ruskołęce (zdjęcia)

10 maja 2022, UG w Andrzejewie / SP w Starej Ruskołęce, red. Miłosz Magrzyk

Celem wyprawy było m.in. rozwinięcie wśród dzieci zainteresowania sportem i turystyką.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]