5-lecie istnienia terytorialsów na Mazowszu

Dodano: 12 maja 2022 08:37, Autor: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dokładnie w maju 2017 roku swoją działalność rozpoczęła 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, na dowódcę której wyznaczono pułkownika Andrzeja Wasielewskiego. Datę wyznaczenia dowódcy uznaje się za początek formowania mazowieckich terytorialsów na terenie północnego Mazowsza.
5 lat temu Ciechanów stał się siedzibą dowództwa 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowództwo wraz z jednym batalionem lekkiej piechoty powstało w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego 54, gdzie do 2010 r. stacjonował 1. Ciechanowski Pułk Artylerii. 5. Mazowiecka Brygada OT jest jedną z dwóch brygad WOT działających na terenie województwa mazowieckiego. Jej stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) jest 17 powiatów północnego Mazowsza oraz 7 dzielnic prawobrzeżnej Warszawy.

REKLAMAW pierwszym etapie utworzone zostało dowództwo brygady, a po osiągnięciu gotowości do realizacji zadań w struktury brygady wszedł 53. Batalion Lekkiej Piechoty z Siedlec. Obecnie jest to batalion o najwyższym stopniu ukompletowania wśród pododdziałów brygady. Kolejnym etapem było rozpoczęcie formowania 51. Ciechanowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. W kolejnych latach powstał batalion 52, który stacjonuje w Komorowie, oraz najmłodszy, 54, w Zegrzu Południowym. Obecnie brygadą dowodzi pułkownik Mieczysław Gurgielewicz. Jest to drugi dowódca w 5-letniej działalności brygady.

Od 2018 roku brygada ma patrona, którym został lokalny bohater podziemia niepodległościowego, Żołnierz Wyklęty, ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój, oraz obchodzi swoje święto, które wyznaczono na 7 lipca. W ciągu 5 lat istnienia brygadzie został wręczony sztandar, przyjęła dziedzictwo tradycji oraz wprowadzono w niej odznakę pamiątkową.

Działalność wewnętrzna mazowieckich terytorialsów polega głównie na szkoleniu nowych żołnierzy oraz rozwijaniu ich umiejętności zarówno kryzysowych, jak i bojowych. Od 2017 roku przeprowadzono w brygadzie 27 szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla nowych ochotników. Obecnie w brygadzie służy ponad 2200 żołnierzy, w tym 2 tysiące ochotników.

Żołnierze już służący w brygadzie, oprócz programowych szkoleń rotacyjnych, w których biorą udział, mają również możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez uczestniczenie w kursach podoficerskich i oficerskich. Do tej pory brygada zorganizowała 7 edycji kursu podoficerskiego Sonda i nawiązała również współpracę z armią brytyjską, której żołnierze odbywają wspólne szkolenia z żołnierzami 5. MBOT.

Działalność brygady na przestrzeni ostatnich 5 lat to przede wszystkim realizacja misji WOT, jaką jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Realizując ją, żołnierze działali na wielu płaszczyznach. Usuwali skutki wichury, która nawiedziła teren odpowiedzialności 51. Batalionu z Ciechanowa, blisko przez 2 lata wspierali placówki medyczne oraz samorządy w walce z pandemią. Końcówka roku 2021 przyniosła trudną sytuację na granicy polsko- białoruskiej. Od października żołnierze wszystkich pododdziałów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają Straż Graniczną w patrolowaniu strefy przygranicznej, wykonują patrole piesze, kołowe, rzeczne oraz powietrzne z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). W brygadzie zostały również utworzone grupy wsparcia relokacji uchodźców, działające w punktach tymczasowego zakwaterowania.

Żołnierze, oprócz szkoleń i działań podejmowanych zgodnie z przeznaczeniem wojska, pamiętają o weteranach i kombatantach, szczególnie tych działających w szeregach Armii Krajowej, której tradycje dziedziczy i kultywuje WOT.

Brygada przez cały czas się rozwija, pozyskuje nowy sprzęt oraz powiększa szeregi mazowieckich terytorialsów. W najbliższy piątek, 13 maja, w ciechanowskich koszarach odbędzie się kolejne powołanie do terytorialnej służby wojskowej.Źródło zdjęcia: 5. MBOT

Zobacz również

Academia Gorila na HFO Kickboxing w Ostrołęce (zdjęcia)

11 maja 2022, Academia Gorila Ostrów Mazowiecka, red. Miłosz Magrzyk

Marcin Majewski zawalczył z Michałem Firutem, a Przemysław Szczuczyński z Wiktorem Dmochowskim.

Młodzież poznała specyfikę pracy strażaków (zdjęcia)

9 maja 2022, OSP w Broku, red. Miłosz Magrzyk

Uczestnicy zajęć wzięli udział m.in. w ćwiczeniach z budowy linii gaśniczej.

Gminny Dzień Strażaka (zdjęcia)

5 maja 2022, UG w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Po dwóch latach przerwy wymuszonej pandemią na placu przed strażnicą OSP w Starym Lubotyniu znów można było usłyszeć: Pododdział, baczność! Na prawo... patrz!

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]