Potwierdziły się zarzuty UOKiK. Vinted zapłaci gigantyczną karę

Dodano: 12 maja 2022 08:46, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Zasady korzystania z usług serwisów internetowych muszą być dla użytkowników jasne i łatwo dostępne. Platforma sprzedażowa Vinted nie spełniła tych warunków. Zapłaci za to wysoką cenę.
Vinted to serwis, którego użytkownicy, po zarejestrowaniu konta i potwierdzeniu tożsamości, mogą sprzedawać ubrania i niepotrzebne już przedmioty. Kupujący wnosi opłatę za wybrane rzeczy, do której doliczane są koszty przesyłki oraz kwota za tzw. ochronę kupujących. Dopiero po odebraniu przesyłki i potwierdzeniu jej zgodności z opisem sprzedający może wypłacić swoje środki z wirtualnego portfela na rachunek bankowy.

REKLAMANiejasne praktyki

We wrześniu ubiegłego po wielu skargach na niejasne zasady prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie wyjaśniające. Sprawa dotyczyła dwóch nieprawidłowości: użytkownicy dokonujący sprzedaży nie byli odpowiednio wcześnie informowani o tym, że wypłacenie zarobionych pieniędzy nastąpi dopiero po przesłaniu dowodu tożsamości. Kupujący zaś obciążani byli opłatą za ochronę transakcji bez możliwości rezygnacji z niej, choć serwis przewiduje taką możliwość. Dochodzenie potwierdziło te zarzuty, dlatego na przedsiębiorstwo z Litwy została nałożona dotkliwa kara.

- Niedopuszczalne jest, że konsumenci w momencie, gdy decydowali się na sprzedaż na platformie Vinted.pl i zakładali e-portfel, nie mieli jasnej, pełnej i rzetelnej informacji na temat konieczności i szczegółów weryfikacji tożsamości. Gdyby wiedzieli, że odmowa udostępnienia żądanych dokumentów, zawierających wiele szczegółowych i wrażliwych informacji, spowoduje utratę zarobionych pieniędzy, to mogliby poszukać innej możliwości sprzedaży ubrań - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

I dodaje: - Wskutek nieinformowania konsumentów o tym, jak przeprowadzić transakcję bez zapłaty za tzw. ochronę kupującego, wiele osób może być zmuszonych uiścić tę opłatę, chociaż usługa nie jest im potrzebna, bo np. sprawdzili już wcześniej danego sprzedawcę i mają z nim dobre doświadczenia.

Dotkliwa kara

Spółka Vinted UAB miała możliwość zaprzestania wątpliwych praktyk jeszcze w czasie trwania postępowania. Nie zrobiła tego. Teraz musi zapłacić karę w wysokości 5 360 447 zł. Ponadto o decyzji prezesa UOKiK przedsiębiorstwo musi poinformować swoich użytkowników, ogłaszając komunikat również za pośrednictwem Facebooka.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Zwolnienia po teleporadach niezgodne z prawem? ZUS wzywa lekarzy do wyjaśnień

9 maja 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

W sieci rozgorzała dyskusja pomiędzy lekarzami a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko przez kontrole zwolnień wystawianych w czasie teleporad.

Na balkonie, w parku, w lesie. Jak grillować, żeby nie narazić się na mandat?

9 maja 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Za oknem coraz wyższe temperatury, a wraz z nimi sezon grillowy nabiera rozpędu. Podpowiadamy, gdzie można bezpiecznie rozstawić sprzęt i ustrzec się kary pieniężnej.

Top 5: rośliny, których zapach odstraszy muchy

7 maja 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Są łatwe w uprawie i na dodatek dzięki nim przestrzeń jest piękniejsza. Niektóre można jeść, inne przynoszą spokój i wyciszenie. Najważniejsze jednak, że odstraszają muchy.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Restauracja Tandem

ul. Kościuszki 38 F (dojazd od ul. Widnichowskiej)
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]