Wyjątkowe pamiątki rodzinne trafiły do ostrowskiego muzeum (zdjęcia)

Dodano: 18 maja 2022 10:09, Autor: MDRP, red. Miłosz Magrzyk

Maria Dorawska podarowała muzeum archiwum po Karolu Piłacie.
Mieszkańcy miasta i nie tylko cały czas przekazują do zbiorów Muzeum Domu Rodziny Pileckich pamiątki rodzinne! Podczas tegorocznego VI Święta Rotmistrza Pileckiego Maria Dorawska podarowała muzeum archiwum po Karolu Piłacie.

REKLAMAKim był Karol Piłat?

Wybitnym żołnierzem, który brał udział w wielu bitwach i z największych opresji wychodził cało. W marcu 1944 roku otrzymał awans i jako podpułkownik brał udział w całej kampanii włoskiej, w tym w słynnej bitwie o Monte Cassino. Jego zasługi zostały bardzo docenione. 31 lipca 1944 roku został odznaczony orderem Virtuti Militari. Następnie po wojnie został odznaczony jednym z najzaszczytniejszych brytyjskich orderów - Distinguished Service Order - Za Wybitną Służbę.

Co powiązało go z ziemią ostrowską? Chyba najprostszą odpowiedzią na to pytanie będzie - miłość.

Z naszym regionem związał się na stałe, a wszystko za sprawą ostrowianki - Marii Matuszewiczówny, z którą 7 kwietnia 1931 roku wziął ślub. Co ciekawe, tego samego dnia na ślubnym kobiercu stanęły 3 przyjaciółki o tym samym imieniu: Marianna z Ostrowskich i Witold Pilecki, Marianna z Elertów i Antoni Kozłowski, Marianna z Matuszewiczów i Karol Piłat.

Dzięki Marii Dorawskiej i jej rodzinie pamiątki po jej wuju Karolu Piłacie wzbogaciły zbiór muzealny, a są to między innymi: mundur wojskowy, skórzane walizy podróżne, mapy i szkice wojenne, dokumenty osobiste, dzienniki wojenne, liczne fotografie oraz medale na czele z Orderem Króla Jerzego VI Windsora.Zobacz również

Piknik wojskowy w Ostrowi Mazowieckiej

18 maja 2022, WKU, red. Miłosz Magrzyk

Na pikniku będzie działał punkt rekrutacyjny.

Wystawa lalek artystycznych w ostrowskim muzeum (zdjęcia)

15 maja 2022, MDLGiZ / MDRP, red. Miłosz Magrzyk

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.

II Zawody Hippiczne im. rtm. Witolda Pileckiego (zdjęcia)

15 maja 2022, Miłosz Magrzyk

W sobotę w Ostrowi Mazowieckiej z inicjatywy Muzeum Domu Rodziny Pileckich odbyło się VI Święto im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Główną atrakcją wydarzenia były zawody hippiczne przy ostrowskiej Omedze.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]