Przedawniony podatek trzeba będzie zapłacić

Dodano: 26 maja 2022 09:24, Autor: News4Media

Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego sprawi, że mimo przedawnienia sąd będzie mógł ukarać podatnika za nierozliczenie się z podatku.
Projekt zmiany proponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest już po konsultacjach publicznych. Jeśli wejdzie w życie, podatnicy nie unikną odpowiedzialności za niezapłacone należności wobec fiskusa - twierdzi Dziennik Gazeta Prawna. Na nic zda się tłumaczenie, że te długi uległy przedawnieniu. Uchylony bowiem ma zostać art. 44 par. 2 Kodeksu karnego skarbowego.

REKLAMATeraz czytamy w nim, że karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.

Jeżeli ten przepis zniknie z kodeksu, sąd będzie mógł ukarać podatnika za przestępstwo, którego podatnik się dopuścił, nawet jeśli sprawa się przedawni.

Jak podaje DGP, przeciwni takiemu rozwiązaniu są eksperci, organizacje przedsiębiorców, rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, ale i inne ministerstwa. Na przykład w ocenie resortu rozwoju i technologii nowelizacja spowoduje nałożenie obowiązku uiszczenia należności, która w świetle przepisów prawa podatkowego nie istnieje.

Lepiej rozwiązać problem

Podmioty zalegające z zapłaceniem podatku nie muszą czekać, aż sprawą zajmie się sąd. W przypadku trudności finansowych, które powodują opóźnienie, lepszym rozwiązaniem będzie stawienie się w urzędzie skarbowym i złożenie wniosku o częściowe umorzenie długu lub jego rozłożenie na raty.

Zgodę na takie rozwiązanie fiskus podejmuje indywidualnie. Uwzględnia przy tym ważny interes podatnika lub publiczny oraz weryfikuje możliwości finansowe składającego wniosek.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Nowy sprzęt komputerowy dla urzędu i szkoły (zdjęcia)

25 maja 2022, UG w Starym Lubotyniu, red. Miłosz Magrzyk

Zakup sprzętu był możliwy dzięki programowi Cyfrowa Gmina.

Zawarto umowę na budowę kanalizacji deszczowej w miejscowości Ugniewo

23 maja 2022, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Planowana wartość wykonania zadania wyniesie 590 000,00 zł.

Zrealizowano kolejną inwestycję w gminie Nur (zdjęcia)

21 maja 2022, UG w Nurze, red. Miłosz Magrzyk

Wartość robót według kosztorysu powykonawczego wyniosła 698 759,86 zł.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]