Mieszkanie bez wkładu własnego? Sprawdź, pod jakimi warunkami

Dodano: 28 maja 2022 07:50, Autor: News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Po kilku latach boomu rynek mieszkaniowy dostaje zadyszki. Klienci już tak chętnie nie kupują mieszkań, bo boją się rosnących rat kredytów hipotecznych. A inflacja nie próżnuje.
Deweloperzy też nie mają łatwo, bo drożejące materiały budowlane i koszty pracy sprawiają, że mają ograniczone ruchy co do ceny za metr kwadratowy. Tymczasem w czwartek 26 maja weszły w życie przepisy, które dają nadzieję, że państwo pomoże w zakupie mieszkania. Na przykład młode małżeństwo nie będzie musiało mieć pieniędzy na wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu. Te pieniądze teoretycznie zapewni im państwo. Pod warunkiem, że spełnią warunki.

REKLAMAProgramem będzie zajmował się Bank Gospodarstwa Krajowego współpracujący z bankami komercyjnymi udzielającymi kredytów. Na razie nie wiadomo, jakie to firmy. Listę banków, które będą udzielały gwarantowanych kredytów mieszkaniowych, opublikujemy po podpisaniu pierwszych umów, czyli pod koniec maja 2022 r. - informuje BGK.

Ile można otrzymać?

BGK zagwarantuje do 20 proc. kwoty kredytu (maksymalnie 100 tys. zł). To nie koniec, bo jeśli w czasie obowiązywania gwarancji w rodzinie na świat przyjdzie drugie dziecko, to kwota wzrośnie o 20 tys. zł. Przy trzecim i kolejnym o 60 tys. zł.

Dla kogo?

O gwarancję może ubiegać się rodzina z przynajmniej jednym dzieckiem. Ani kredytobiorca, ani członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci.

W takim przypadku mogą łącznie mieć jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50 m kw., gdy dzieci jest dwoje, 75 m kw., gdy dzieci jest troje, i 90 m kw., gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin mających 5 lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Trzeba też pamiętać, że w dniu spłaty nie będzie można być właścicielem innego mieszkania niż zakupione z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Warunki

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony w walucie polskiej.

Cena metra mieszkania musi się mieścić w określonych przez rząd limitach.

Problemy

I to jest właśnie problem. Na razie proponowane stawki, choć rząd nie wyklucza, że je podniesie, sprawiają, że wybór mieszkań na rynku jest ograniczony. W Warszawie średnia cena za m kw. mieszkania to dziś 13 tys. zł, a limit został wskazany na 10 tys. zł. To rynek pierwotny, bo na wtórnym limit to 9,3 tys. zł, a ceny średnie wynoszą 11,8 tys. zł.

W Krakowie limit dla nowego mieszkania to 8,8 tys. zł/m kw., podczas gdy ceny wynoszą 11,5 tys. Różnica na rynku wtórnym wynosi 2 tys. zł.Źródło zdjęcia: iStock

Zobacz również

Allegro ostrzega: przez te SMS-y możesz stracić pieniądze

28 maja 2022, News4Media, red. Miłosz Magrzyk

Złodzieje wykorzystują program ratalny serwisu, żeby wyłudzić od jego użytkowników pieniądze. Jak odróżnić prawdziwe przypomnienie od oszustwa?

Kupić, sprzedać, poczekać? Co dalej z rynkiem mieszkań?

26 maja 2022, News4Media

Czy teraz jest dobry moment na sprzedaż mieszkania? Czy cena metra kwadratowego wciąż będzie rosła? Ile jeszcze może potrwać serial podwyżek stóp procentowych?

Zawarto umowę na budowę kanalizacji deszczowej w miejscowości Ugniewo

23 maja 2022, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Planowana wartość wykonania zadania wyniesie 590 000,00 zł.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]