Wakacyjne Fikołki po Koziołki Matołki

Dodano: 13 lipca 2006 07:39, Autor: Remigiusz Danelczyk


Z pewnością wszyscy znacie Koziołka Matołka. Osławione przygody Koziołka bawią nieprzerwanie kolejne pokolenia dzieci. Czytelników przyciąga humor książki i liczne przygody tytułowego bohatera. Koziołek w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie „kozy kują”, podejmuje daleką wędrówkę. Wędruje po różnych krajach, spotyka egzotycznych ludzi i dzikie zwierzęta. Przeżywa liczne niebezpieczeństwa, ale zawsze wychodzi z nich cało. Matołek jest sympatycznym spryciarzem, ciągle robi głupstwa, rozumu nie posiada za wiele (w czym przypomina Kubusia Puchatka). Jest śmieszny, łatwowierny i niezdarny.
Historia powstania tej książki jest bardzo ciekawa. Otóż przed wojną w jednej z krakowskich kawiarni siedział sobie smutny, ubogo odziany mężczyzna. Przy sąsiednich stolikach kilku literatów prowadziło ożywioną rozmowę. Wśród nich był właśnie Kornel Makuszyński. Po pewnym czasie zwrócili oni uwagę na samotnego pana i zapytali skąd pochodzi. Okazało się, że z Pacanowa, małej i bardzo biednej osady na Kielecczyźnie. Wtedy Makuszyński rzekł:
- Trzeba jakoś pomóc temu Pacanowi. Ja coś napiszę.
- To ja namaluję - dorzucił Marian Walentynowicz.
I tak narodził się pomysł uciesznej historii Koziołka Matołka.


Pierwsze dwie księgi ukazały się u Gebethnera i Wolffa w Warszawie w 1933 roku, a dwie następne w roku 1934. Od razu zyskały ogromną popularność wśród dzieci.
Tekst i rysunki występują w książce na równych prawach. Twórcą dowcipnej części pisanej jest Kornel Makuszyński (1884-1953), autor niezwykle popularnych utworów dla dzieci i młodzieży, m.in. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Panna z mokrą głową”, „Wyprawa pod psem”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa panny Ewy”. Ilustracje są dziełem Mariana Walentynowicza (1896-1967) - rysownika, architekta i pedagoga. Wspólnie z Makuszyńskim stworzyli jeszcze inne książeczki dla najmłodszych - „Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki”, „Bajka o wawelskim smoku”, „Wanda leży w naszej ziemi”.
Pierwsze narysowane przez M. Walentynowicza obrazki do tekstów K. Makuszyńskiego znacznie odbiegały od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Artysta trzykrotnie rysował cały komiks. Najpierw powstało „120 przygód Koziołka Matołka”. Kolejna część nosi tytuł „Druga księga przygód Koziołka Matołka”. Ostatnie dwie to „Trzecia księga przygód Koziołka Matołka” i „Czwarta księga przygód Koziołka Matołka”.
Chcięlibyśmy przybliżyć najmłodszemu pokoleniu postać sędziwego staruszka jakim jest Koziołek Matołek. Zapraszamy więc wszystkie chętne do zabawy dzieci na cykl wakacyjnych spotkań z grami, zabawami, konkursami i piosenkami związanymi z postacią Koziołka. Pierwsze spotkanie 15. lipca, a potem co dwa tygodnie: 29. lipca oraz 12. i 26. sierpnia o godz. 11:00 na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]