Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński został patronem powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

Dodano: 31 maja 2022 10:15, Autor: Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

27 maja 2022 r. był dniem wyjątkowym dla lokalnej społeczności. W tym dniu bowiem błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński został ustanowiony Patronem Powiatu Ostrowskiego.
Ten wielki Polak z naszym regionem związany był w sposób szczególny. Przyszły Prymas Tysiąclecia urodził się w Zuzeli, a młodzieńcze lata spędził w Andrzejewie. To tu, na ostrowskiej ziemi, stawiał swoje pierwsze kroki, uczył się miłości do Boga i ojczyzny, tu przystąpił do I komunii św. oraz otrzymał sakrament bierzmowania. Tu otrzymał powołanie do kapłaństwa.

REKLAMAInicjatorką ustanowienia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego Patronem Powiatu Ostrowskiego była przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda, która podczas XXXVI sesji Rady Powiatu zgłosiła wniosek w tej sprawie. 28 października 2021 r. radni przyjęli stanowisko, w którym poparli wniosek.

Zgodnie z normami ustanawiania patronów biskup diecezji łomżyńskiej Jego Ekscelencja Janusz Stepnowski prawnie zaaprobował wybór błogosławionego Stefana Wyszyńskiego na Patrona Powiatu Ostrowskiego, a następnie zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka o aprobatę wyboru błogosławionego Stefana Wyszyńskiego na patrona powiatu.

Na tę wyjątkową i niecodzienną uroczystość na zaproszenie starosty ostrowskiego Zbigniewa Chrupka, przewodniczącej Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej Doroty Subdy oraz kustosza Sanktuarium bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przybyli dostojni goście: Andrzej Karp i Anna Rzepecka - przedstawiciele Rodziny bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, posłowie na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski, Arkadiusz Czartoryski oraz Maciej Górski, dyrektor Biura Posłanki na Sejm RP Anny Siarkowskiej - Tomasz Ruciński. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika na uroczystość przybył radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Winiarski, natomiast wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła reprezentował kierownik Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Delegatury w Ostrołęce Marcin Grabowski.

Na uroczystości obecni byli również: radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, która reprezentowała również senator Marię Koc, starostowie powiatów ościennych, członkowie zarządu i Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu ostrowskiego, przewodniczący rad miast i gmin z terenu powiatu ostrowskiego, dyrektorzy i kierownicy instytucji rządowych i samorządowych, kierownicy powiatowych i miejskich jednostek, służb, inspekcji i straży, dyrektorzy szkół i palcówek oświatowych oraz kadra kierownicza Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów na grobie Julianny Wyszyńskiej, matki Prymasa Tysiąclecia, na andrzejewskim cmentarzu parafialnym oraz przed pomnikiem błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Andrzejewie.

Później uroczystości przeniosły się do Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli. Zaproszeni goście, w asyście pocztów sztandarowych powiatowych instytucji, szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest powiat ostrowski oraz szkół podstawowych, których patronem jest bł. kard. Stefan Wyszyński, złożyli kwiaty przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia.

Następnie została odprawiona uroczysta msza św., sprawowana pod przewodnictwem prof. Stanisława Dziekońskiego - nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który wygłosił również okolicznościową homilię. Podczas mszy poświęcony został obraz błogosławionego kardynała. Obraz zostanie powieszony w sali konferencyjnej starostwa powiatowego.

Kolejnym punktem uroczystości była XLVIII sesja Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej. Odbyła się w Sali Bankietowej Tango w Szulborzu Wielkim. Wyjątkowe obrady Rady Powiatu rozpoczęto od przedstawienia uchwał oraz stanowisk rad miast i gmin z powiatu ostrowskiego, które popierały wybór błogosławionego kardynała Wyszyńskiego na Patrona Powiatu Ostrowskiego.

Bardzo istotnym punktem sesji było odczytanie przez kustosza Sanktuarium bł. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli Jerzego Krysztopę dekretu wydanego przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej.

W dekrecie czytamy: ...Niniejszym Kongregacja, mocą władzy udzielonej jej przez Ojca Świętego Franciszka, (...) po stwierdzeniu, że wybór i aprobata zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do próśb, a także błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, biskupa, patronem przed Bogiem powiatu zatwierdza.

Ksiądz kustosz wręczył dekret staroście ostrowskiemu Zbigniewowi Chrupkowi.

Historycznym momentem dla całej społeczności naszego powiatu było jednogłośne podjęcie przez radnych Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej uchwały w sprawie ustanowienia błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Patronem Powiatu Ostrowskiego. Tym samym powiat ostrowski został pierwszym w Polsce samorządem, który przyjął na swojego patrona i orędownika naszego błogosławionego rodaka.

Obecni na uroczystości goście wielokrotnie z wielkim wzruszeniem dziękowali i gratulowali podjęcia tak wspaniałej inicjatywy. Jak zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (...) jest to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie, aby w swoich działaniach, w swoich decyzjach kierować się naukami Prymasa oraz jego wskazówkami.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert okolicznościowy w wykonaniu zespołu ZAYAZD.

Obecni na uroczystości goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą bł. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, która została zorganizowana pod patronatem starosty ostrowskiego, a także wpisać się do księgi pamiątkowej.


Zobacz również

Zawody lekkoatletyczne uczniów ze szkół ponadpodstawowych (zdjęcia)

30 maja 2022, Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, red. Miłosz Magrzyk

Zawodnicy rywalizowali w kilku konkurencjach.

XV Gminny Przegląd Twórczości Przedszkolnej (zdjęcia)

29 maja 2022, UG w Ostrowi / Przedszkole Samorządowe w Komorowie, red. Miłosz Magrzyk

W przeglądzie wzięły udział dzieci w wieku 5-6 lat z oddziałów przedszkolnych z terenu gminy.

Zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (zdjęcia)

27 maja 2022, UG w Małkini Górnej, red. Miłosz Magrzyk

20-22 maja br. w Małkini Górnej odbył się Zlot Mazowieckiej Chorągwi Harcerek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]