Święto Niepodległości w ostrowskim "Ekonomiku" (zdjęcia)

Dodano: 15 listopada 2022 15:18, Autor: ZS nr 2 Ostrów Mazowiecka/M. Kucharczyk, red. Elżbieta Krajewska

Uroczysta akademia upamiętniająca 104 rocznicę uzyskania niepodległości.
REKLAMA


" Jest w każdym wiernym sercu Polaka...."
Święto Niepodległości to szczególna data w kalendarzu, która sprawia, że w tej zabieganej codzienności stajemy na chwilkę i wspominamy naszych przodków walczących o wolność, składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili za nas życie. Z tej okazji 10 listopada odbyła się w szkole uroczysta akademia upamiętniająca 104 jej rocznicę. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: Dorota Subda - Przewodnicząca Rady Powiatu, Urszula Waniewska - Dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Powiatu oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, Anna Żochowska- Dyrektor Wydziału Klienta Indywidualnego Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej i Karol Madaj- Dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Dyrektor Bogusław Konrad, który w swoim przemówieniu przybliżył rys historyczny obchodzonego od lat święta.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. W 1945 władze komunistyczne zakazały jego obchodów, które przywrócono dopiero w 1989 roku. Dyrektor zwrócił uwagę na różne formy świętowania wśród nich: huczne parady w miastach, marsz niepodległościowy w stolicy, biegi niepodległościowe czy koncerty patriotyczne również odbywające się naszym mieście i gminach należących do powiatu ostrowskiego. Podkreślił, że każdy z nas może w sposób symboliczny celebrować to święto poprzez wywieszenie czy udekorowanie domu flagą, do czego gorąco zachęcił. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna i zaproszeni goście w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przygotowany przez uczniów montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Urszuli Zadrogi, Doroty Sadowskiej, Małgorzaty Radwańskiej oraz prezentacja multimedialna przeniosły nas w czasy zaborów, powstań, zsyłek na Syberię, I wojny światowej i odzyskania wolności. Mogliśmy zobaczyć i usłyszeć, jak wielki był duch w narodzie polskim, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Pięknie recytowane wiersze, przeplecione słowami piosenek, pozwoliły zrozumieć, jakie rozterki i uczucia towarzyszyły walczącym o niepodległość. Po wysłuchaniu przygotowanego przez młodzież montażu głos zabrali zaproszeni goście.

Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda podziękowała za wzruszającą lekcję historii, która ma przypominać nam współcześnie żyjącym o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i jednocześnie uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Zaprosiła zgromadzonych na uroczyste obchody Święta Niepodległości organizowane w naszym mieście, a swoje wystąpienie zakończyła słowami: "Niech żyje Polska!".

Następnie głos zabrał Karol Madaj - Dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich, który przyłączył się również do podziękowań za piękny występ młodzieży. Przybliżył losy rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych polskich bohaterów - "ochotnika do Auschwitz". Zaprosił wszystkich na wystawę stałą, ukazującą w nowym świetle tę postać, nie tylko jako "polskiego męczennika sprawy narodowej", lecz także zwykłego człowieka, która została uroczyście otwarta 2 listopada bieżącego roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W uroczystości otwarcia wzięli udział również przedstawiciele rodziny Pileckich i Ostrowskich - syn Marii i Witolda Pileckich - Andrzej oraz siostrzeniec Marii Pileckiej - Andrzej Marek Ostrowski, sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin oraz Tomasz Rzymkowski sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Na zakończenie Dyrektor Szkoły podziękował uczniom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie akademii, jednocześnie podkreślając, że uczestnicząc w niej, oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją nadal : " Bo dziś nie musimy walczyć i strzelać, narażać swojego życia, lecz pamiętać o tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co jest najcenniejsze".

Podczas uroczystości zostały również wręczone nagrody za konkurs czytelniczy " Dymy nad Birkenau", w którym I miejsce zdobyła Martyna Górska, II Maja Borawska, a III Aleksandra Kilijańczyk.


Autor artykułu M. Kucharczyk

Zobacz również

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Gminie Andrzejewo (zdjęcia)

14 listopada 2022, UG Andrzejewo, red. Elżbieta Krajewska

Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt

Koncert Galowy w Starej Elektrowni (zdjęcia)

14 listopada 2022, Elżbieta Krajewska

Projekt "Tydzień dla Polski 2022 " zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

11 listopada 2022, Elżbieta Krajewska

104 rocznica odzyskania wolności

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]