Janina Kolasińska we wspomnieniach (zdjęcia, wideo)

Dodano: 5 grudnia 2022 06:30, Autor: Elżbieta Krajewska

Spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji".
REKLAMA


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji", w dniu 24 listopada. Bohaterką tego spotkania była Janina Kolasińska, z domu Karpińska, urodzona w dniu, kiedy odbywała się uroczystość wkopania ostrowskiego "Dębu Wolności".

Uczestnicy spotkania obejrzeli film białostockiej reporterki Ewy Biesiady "Gdy atom był niepodzielny" o Janinie Kolasińskiej. Później rolę wspominającej mamę jej braci, rodzinę, czasy okupacji, lata powojenne przejęła Krystyna Dojlido. Obecni obejrzeli również zdjęcia, pamiątki rodzinne.

Pani Janina była wychowywana w rodzinie, gdzie hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" było najważniejsze. Brat Mirek walczył w partyzantce, matka przesłuchiwana była na Gestapo. Rodzina mieszkała w domu na ulicy Lubiejewskiej, naprzeciwko trzeciej bramy cmentarza. Młodziutka Janina Kolasińska liczyła zwłoki pomordowanych przez Niemców, czasem niewielkie drobiazgi pomagały w identyfikacji, dane te przekazywała organizacji. Rodzina ukrywała sztandar P.O.W Koła Ostrów Mazowiecka ufundowany w 1921 roku, poświęcony w 1922 roku.

Dom rodzinny Kolasińskich był domem otwartym, nie odmówiono gościny ukrywającym się, młodzieży. Pani Janina skromna i oddana ciepło wszystkich przyjmowała, nakarmiła, poczęstowała ciepłą herbatą. Taką pamięta ją Andrzej Mierzwiński.

Historia Sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej Koło w Ostrowi Mazowieckiej
P.O.W. powstała w 1914 roku jako polska tajna organizacja zrzeszająca patriotów, dążących do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ziemi ostrowskiej pod zaborem rosyjskim, potem niemieckim spotkała się z szerokim odzewem społeczeństwa. Zrzeszała strażaków, kolejarzy, młodzież szkolną, harcerzy, miejscowych działaczy społecznych i zwykłych mieszkańców. Organizacja zajmowała się szkoleniem wojskowym oraz konspiracją na rzecz sprawy polskiej.

Jej członkowie brali udział w rozbrajaniu Niemców i przejęciu od nich magistratu w 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku wybito odznakę honorową. Numer odznaki Stanisława Karpińskiego Z1542. Odznakę wykonano w zakładzie grawera Józefa Michrowskiego w Warszawie przy ulicy Nowy Świat 15. W 1921 roku ufundowano i w 1922 roku poświęcono sztandar P.O.W. Koła Ostrów Mazowiecka. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli: wojewoda ziemi wileńskiej Władysław Raczkiewicz z Aleksandrą Piłsudską, a w drugiej parze Stanisław Karpiński i wojewodzina Wileńska. Tak wspominała moja Mama, Janina Kolasińska, córka Stanisława. Chorążym został mój dziadek ze strony matki Stanisław Karpiński, działacz społeczny, członek miejscowej straży ogniowej i jednocześnie POW. Podczas okupacji niemieckiej i po II wojnie światowej sztandar był ukrywany w domu rodzinnym przy ul. Lubiejewskiej. Przechowywany w jakimś kufrze między przedwojennymi rocznikami "Rycerzyka Niepokalanej" i satyrycznej "Muchy" pojawił się w naszej świadomości dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wcześniej się o nim nie mówiło, podobnie jak o wielu innych sprawach. Czasy nie były po temu łaskawe.

Maturę zrobiłam w 1964 roku młoda, beztroska, nikt z nas nie wiedział jaki naprawdę był wtedy świat, że w 1963 roku zamordowano ostatniego żołnierza niezłomnego, Józefa Franczaka, niepokonanego Lalka. Mniej lub bardziej świadomie chronili nas Rodzice przed okrucieństwem lat okupacji niemieckiej, potem stalinowskiej, chociaż zawsze w naszej świadomości byli "chłopcy z lasu", wrześniowe msze święte w kolejne rocznice bitwy pod Pecynką.

Mijały lata, Dziadek zmarł w grudniu 1974 roku i Rodzice postanowili, że teraz ja, najstarsza wnuczka przejmę pieczę nad sztandarem. Los "rzucił" nas na Śląsk i moja rodzina wraz z bezcenną rodzinną pamiątką wylądowała w Tychach. Sztandar zajmował poczesne miejsce na ścianie w dużym pokoju, a zainteresowanie które budził czasami miało nieco humorystyczny wydźwięk, np. "syn z wojska wrócił?" (w latach osiemdziesiątych XX w. chłopcy mieli taką pamiątkę po odbyciu służby wojskowej). W stanie wojennym nie ukryliśmy sztandaru, ale nikt ze znajomych nie doniósł władzom o jego istnieniu.

Chociaż mieszkam w Tychach ponad czterdzieści lat, to jestem ostrowianką z krwi i kości. Sztandar związany jest z Ostrowią od zawsze i na zawsze. Dlatego mojemu Bratu Stanisławowi Kolasińskiemu, imiennikowi naszego Dziadziusia, chorążego, powierzam pieczę nad sztandarem. Czworo naszych dzieci wychowywało się "pod sztandarem", rozpierzchli się po świecie, ale mamy cichą nadzieję, że w ich sercach na zawsze będzie polskość i duma, że są Polakami. Nasz dziewięcioletni wnuk mieszka w Anglii, kiedyś zapytał: babciu, czy mogę ci zaśpiewać hymn? Zaśpiewał. Wszystkie zwrotki. Stał na baczność pod sztandarem.

Taka jest w ogromnym skrócie historia tego sztandaru. Niemal wiek mija, a wszystko działo się jakby wczoraj.

Z szacunkiem dla HISTORII i ludzi, którzy ją tworzyli - najstarsza wnuczka Stanisława Karpińskiego, chorążego sztandaru P.O.W. Koło Ostrów Mazowiecka - Aleksandra Nawalany, z domu Kolasińska.

Źródło zdjęć: Aleksandra Nawalany, z domu Kolasińska.Zobacz również

Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej w Ostrowi Mazowieckiej

2 grudnia 2022, Szpital Powiatowy Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia w porozumieniu z Krajowym Duszpasterstwem Służby Zdrowia i Chorych organizuje w naszej diecezji peregrynację relikwii błogosławionej Hanny Heleny Chrzanowskiej, pielęgniarki i oddanej działaczki charytatywnej, beatyfikowanej w 2018 roku, która swoją posługę łączyła z wiarą

XVIII Przegląd Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych (zdjęcia)

30 listopada 2022, Elżbieta Krajewska

Temat tegorocznego przeglądu "Chwalę Ciebie Panie"

XX Konkurs Recytatorski dla dzieci i młodzieży "Ocalić od zapomnienia..." (zdjęcia)

26 listopada 2022, Ekonomik Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Uczennice Ekonomika wystąpiły w Klubie 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]