Powiatowe uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (zdjęcia)

Dodano: 22 stycznia 2023 19:15, Autor: Elżbieta Krajewska

W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku w Ostrowi Mazowieckiej uroczyście obchodzono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
REKLAMA


Powiatowo-miejsko-gminne obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się 22 stycznia 2023, pod patronatem Zbigniewa Chrupka Starosty Powiatowego, Jerzego Bauera Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka, Waldemara Brzostka Wójta Gminy Ostrów Mazowiecka i płk Leszka Iwaniec dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego.

Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Po mszy sprawowanej przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego i ks. Jana Okułę zebrani udali się przed obelisk w miejscu w którym znajdowała się plebania, która w czasie Powstania Styczniowego służyła jako szpital powstańczy.

Po przybyciu pododdziału honorowego wraz ze sztandarami i uczestnikami uroczystości Andrzej Komorowski przedstawił zebranym tematykę i przebieg obchodów. W części oficjalnej odsłuchano Hymn Państwowy. Mirosław Augustyniak - Radny Sejmiku Mazowieckiego odczytał list Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Dowódca uroczystości odczytał treść Apelu Pamięci. Dla uczczenia pamięci powstańców poległych w heroicznym boju o niepodległość Polski żołnierze oddali salwę honorową.
Następnie przedstawiciele służb mundurowych, radni miejscy, gminni i powiatowi na czele ze starostą, burmistrzem i wójtami gmin oraz przedstawiciele szkół, instytucji działających na terenie miasta i powiatu złożyli kwiaty pod obeliskiem.

Delegacje również udały się w miejsca pamięci po Powstańcach Styczniowych w Ostrowi Mazowieckiej: w miejsce stracenia Feliksa Ambrozieńskiego - Żandarma Narodowego, Józefa Mroza i Teofila Wądołowskiego przy ulicy Sikorskiego oraz w miejsce stracenia szeregowca Szczepana Szeremietiewa, Bonifacego Bielickiego przy ulicy Warszawskiej oraz w miejsca bitew i potyczek na terenie ziemi ostrowskiej do Stoku, Feliksowa, Nagoszewa i Kietlanki.

Koncert galowy Orkiestry Wojskowej z Siedlec odbył się w sali widowiskowej Klubu 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.Zobacz również

Reorganizacja ruchu podczas obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

20 stycznia 2023, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym. Dwie ulice zamknięte, kierować ruchem będą policjanci.

160. rocznica Powstania Styczniowego w gminie Brok

18 stycznia 2023, Miasto i Gmina Brok, red. Kacper Jaworowski

Miasto i Gmina Brok zaprasza wszystkich do wspólnej celebracji historycznego wydarzenia.

Powiatowy Konkurs Historyczny "Powstanie Styczniowe na ziemi ostrowskiej" (zdjęcia)

17 stycznia 2023, ZS nr 2 im. Powstańców Styczniowych, red. Elżbieta Krajewska

Wręczenie nagród 23 stycznia 2023 roku.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]