W piątkowy wieczór miłośnicy sów spotkali się w ostrowskich Jatkach (zdjęcia)

Dodano: 18 marca 2023 21:17, Autor: Elżbieta Krajewska

Noc z Sowami to akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce.
REKLAMA


W piątkowy wieczór 17 marca 2023 roku Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją" po raz szósty zorganizowało Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej. Jest to akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich biologii, roli w przyrodzie i kulturze. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka oraz Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Łącznie zebrało się 58 uczestników.

Imprezę prowadził Paweł Cieśluk - ornitolog, nauczyciel LO im M. Kopernika. W przygotowaniu Nocy z Sowami uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia - Hanna Chromińska, Jerzy Sikorski.

W pierwszej części spotkania, prelegent, przedstawił prezentację multimedialną na temat biologii i występowania sów w Polsce, połączoną z odtwarzaniem głosów tych ptaków. Prezentację dodatkowo uzupełniły ciekawostki o postrzeganiu sów w różnych kulturach i religiach. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość sprawdzenia jak miękkie są sowie pióra i jak ostre są sowie pazury, mogli też zajrzeć do nowej antykunowej budki lęgowej. Budkę tę wykonał Jerzy Sikorski, który zrobił już blisko 700 budek lęgowych dla różnych ptaków.

Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy w "sowim quizie" z nagrodami. Najlepiej odpowiadali wśród uczniów szkół podstawowych: Franciszek, Miłosz, Ramona i Dawid. Swoją wiedzą mogą się pochwalić uczniowie szkół średnich: Bruno, Mikołaj i Karina. Najlepszy wśród osób dorosłych był Mariusz Kulesza. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym w sowim quizie.

Obecni mogli obejrzeć film nieżyjącego Artura Tabora "Sowy Polski". Hanna Chromińska wystawiła prywatne zbiory. Wystawa "Osowiałe przedmioty codziennego użytku" spotkała się z dużym zainteresowaniem obecnych. Najmłodsi uczestnicy otrzymali również "sowie" odblaski.

Część druga spotkania - terenowa, polegała na nocnym spacerze w poszukiwaniu sów. Aby "upolować" sowę, przewodnik wyposażony w specjalny głośnik odtwarzał ich głosy. Wabienie płomykówki odbyło się przy kościele p,w. Wniebowzięcia NMP, pójdźki wypatrywano w okolicach bursy szkolnej.


Zobacz również

Zapisz się na warsztaty w muzeum i przygotuj palmę wielkanocną!

17 marca 2023, Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprasza do zapisów na kolejne warsztaty twórcze z serii "Kreatywne Historie"

Uczniowie ZPPO w Broku przywołują wiosnę (zdjęcia)

17 marca 2023, ZPPO Brok, red. Elżbieta Krajewska

Kalendarzowa wiosna coraz bliżej, czas by zrobić Marzannę, słowiańską boginię zimy i śmierci oraz odrodzenia.

"Zamek w dziecięcej wyobraźni. Tu mówi Matejko"- konkurs plastyczny

8 marca 2023, Zamek Królewski Warszawa, red. Elżbieta Krajewska

Udostępnienie dzieł podopiecznych 22 kwietnia 2023 roku

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]