Spotkanie z historią - rok 1943 w powiecie ostrowskim (zdjęcia)

Dodano: 14 kwietnia 2023 08:00, Autor: Kacper Jaworowski

Natalia Lenda poprowadziła kolejne spotkanie z serii "Ścieżki historii i tradycji" w ostrowskiej bibliotece. Tym razem tematem była II wojna światowa i historia powiatu ostrowskiego w Generalnym Gubernatorstwie.
Historyczne spotkanie w czwartkowe popołudnie powoli staje się tradycją. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej gościła w swoich progach Natalię Lendę, która poprowadziła spotkanie pt. "Rok 1943 w powiecie ostrowskim". Zgodnie z przyjętymi zasadami, wstęp na wydarzenie był wolny.

Rok został wybrany specjalnie, ponieważ jest to czas, w którym zaczęły się pierwsze poważne porażki III Rzeszy. Na froncie wschodnim bardzo mocny cios zadała Armia Czerwona, która rozpoczęła - w ramach operacji "Pierścień" - decydujące uderzenie na znajdujące się w okrążeniu wojska niemieckie pod Stalingradem (ob. Wołgograd). W okupowanych krajach nie było lepiej, we Francji udało się wyzwolić pierwsze miasto, tj. Ajaccio na Korsyce. Na terenie Polski wybuchło powstanie w getcie warszawskim, a na terenie powiatu ostrowskiego dokonano zabójstwa starosty ostrowskiego.
REKLAMA


Dotkliwe porażki rozsierdziły Niemców, a zabójstwo urzędnika, chociaż niskiego szczebla, doprowadziło do chęci zemsty. Ta dokonała się 5 czerwca 1943, kiedy to w Pasiekach (ob. gm. Goworowo, pow. ostrołęcki) funkcjonariusze Gestapo z Ostrowi Mazowieckiej, żandarmi z posterunku w Goworowie, a także żołnierze pilnujący wojskowego magazynu w Pasiekach dokonali obławy na pociąg.

Prelegentka skupiła się właśnie na tym wydarzeniu. Do dnia dzisiejszego nie jest znana łączna liczba ofiar, ale udało się potwierdzić śmierć i zidentyfikować 30 mężczyzn. Osoby, które przybyły na wydarzenie słuchały o sprawie w skupieniu. Następnie otworzono dyskusję, która wciągnęła kilka osób.

Spotkanie odbyło się w czwartek, 13 kwietnia 2023 o godz. 17:00. Autorka, Natalia Lenda, to osoba zafascynowana historią. Fascynacja doprowadziła do tego, że obecnie jest studentką tej nauki, a szczególnie interesuje się lokalnym wydaniem. Ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych i popularnonaukowych w zeszytach naukowych oraz lokalnych portalach, głównie ogólnoinformacyjnych. Jedną z publikacji Natalii, można przeczytać na łamach Ostrowskiego Portalu Internetowego.


Zobacz również

Czasy mroku. Ostrów Mazowiecka w Generalnym Gubernatorstwie (zdjęcia)

29 marca 2023, Natalia Lenda

Cały powiat ostrowski (w interesujących granicach), był najbardziej wysuniętym na północ punktem Generalnego Gubernatorstwa. Drugowojenne dzieje Ostrowi nie znalazły należytego miejsca w historiografii krajowej, dlatego przyjrzymy się im nieco bliżej.

Andrzej Mierzwiński opowiedział o Ziemi Ostrowskiej w podaniach i legendach (zdjęcia)

10 marca 2023, Kacper Jaworowski

Andrzej Mierzwiński, znawca lokalnej historii, ponownie poprowadził spotkanie w ramach cyklu "Ścieżki historii i tradycji". Tym razem temat był szerszy, a poruszone zostały nie tylko historyczne fakty, ale legendy, mity i opowieści.

Odbyły się warsztaty genealogiczne "Skąd nasz ród?" (zdjęcia)

23 lutego 2023, Kacper Jaworowski

Ostrowianie mieli możliwość spotkać się z dr Małgorzatą Krystyną Frąckiewicz i dowiedzieć się co nieco na temat genealogii.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]