VII Konferencja Regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo." już za nami! (zdjęcia)

Dodano: 28 kwietnia 2023 14:35, Autor: Kacper Jaworowski

W budynku Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się 7. edycja konferencji regionalistycznej, z okazji wydania kolejnego numeru "Rocznika Ostrowskiego".
Przy okazji premiery kolejnego numeru "Rocznika Ostrowskiego" miejsce ma konferencja. Tak dzieje się co roku (wyjątkiem był rok 2021). Tegoroczna odbyła się w czwartek, 27 kwietnia 2023 w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni autorzy artykułów do ósmego rocznika, a także przedstawiciele różnych instytucji, tj. 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, bibliotek z powiatu ostrowskiego, organizacji miejskich i powiatowych, szkół z powiatu, władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych. Oprócz zaproszonych gości, każdy z chętnych mógł zgłosić swój akces, dzwoniąc do promocji Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka.

Przybyłych na wydarzenie powitali: Jolanta Andruszkiewicz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Jerzy Bauer, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej oraz Michał Rutkowski, prezes stowarzyszenia "Ludzie z Pasją". O głos poproszony został też Jędrzej Drewnowski, wójt gminy Boguty-Pianki.
REKLAMA


Pierwsza część konferencji poświęcona była wystąpieniom trzech autorów, których teksty ukazały się na łamach rocznika. Pierwszym prelegentem był ksiądz Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży, który zaprezentował wystąpienie pt. "Przestrzeń pamięci i jej materialne nośniki". Jako drugi przemawiał druh Ryszard Zakrzewski, który w pigułce przedstawił historię stu lat działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogutach-Piankach. Jako ostatni głos zabrał Sylwiusz Han, członek Klubu Motocyklowego "Stajnia", który przedstawił zgromadzonym działanie klubu oraz zaprezentował efekty rewitalizacji pomnika w Bieli (gm. Małkinia Górna), który upamiętnia wydarzenia z II wojny światowej.

Po wystąpieniach nastąpiła przerwa kawowa, po której Marcin Grabowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, odznaczył Agnieszkę Przychodzeń, osobę która aktywnie działała na rzecz upamiętnienia bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą oraz współautorkę publikacji opisującą te wydarzenia, medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej".

Następnie przyszła kolej na panel dyskusyjny, w którym udział wziął już wcześniej występujący ks. Tomasz Grabowski, a także: Damian Jasko, prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej, Karolina Kolbuszewska, p.o. dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Andrzej Komorowski, kustosz Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Moderatorem dyskusji był Michał Rutkowski. Goście rozmawiali na tematy krzewienia pamięci wśród dorosłych, jak i młodzieży.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili na obiad oraz poinformowali o tym, że trwają prace nad kolejnym numerem. Zainteresowanych publikacją jest tak dużo, iż niektóre teksty, naprawdę świetne, muszą być odrzucane i czekać na swoją kolej.

Wszyscy uczestnicy konferencji dostali drukowany egzemplarz ósmego numeru "Rocznika Ostrowskiego". Niebawem zostanie udostępniony w formie elektronicznej do darmowego pobrania, na stronach internetowych stowarzyszenia "Ludzie z Pasją" oraz ostrowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

VII Konferencja Regionalistyczna "Pasja. Kultura. Dziedzictwo." została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, stowarzyszenie "Ludzie z Pasją" oraz Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.


Zobacz również

Dwudniowa rywalizacja zakończona. Młodzieżowe Bitwy Szkół dobiegły końca (zdjęcia)

28 kwietnia 2023, MRM Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Zakończyły się tegoroczne Młodzieżowe Bitwy Szkół, czyli dwudniowy turniej organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta dla szkół podstawowych i średnich z terenu miasta.

Konferencja regionalistyczna. Zaprezentowano 7. numer Rocznika Ostrowskiego (zdjęcia)

20 maja 2022, Miłosz Magrzyk

Konferencję połączono z finisażem wystawy traktującej o Urzeczu.

Z pasją o kulturze, dziedzictwie i tożsamości (zdjęcia)

25 czerwca 2021, UM, red. Miłosz Magrzyk

O tym, jak istotne są te elementy, rozmawiano podczas konferencji, która niedawno odbyła się w Ostrowi.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]