Adam Czesław Dobroński świętował jubileusz 50-lecia pracy naukowej (zdjęcia)

Dodano: 6 maja 2023 07:45, Autor: UwB, red. Elżbieta Krajewska

Wydarzenie odbyło się w czwartek 27 kwietnia w Auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.


Jubileusz 50-lecia pracy naukowej profesora Adama Czesława Dobrońskiego, historyka z UwB.

- Uniwersytet to jest kadra, władze, to są mury to są książki, to wszystko prawda, ale uniwersytet to przede wszystkim nasi studenci. Tu są przedstawiciele różnych pokoleń, nie tylko z mojego seminarium, obserwuję ich przez 50 lat. To jest siła naszego Uniwersytetu. Brawa dla nich! - takie słowa padły z ust profesora Adama Czesława Dobrońskiego podczas jubileuszu 50-lecia pracy naukowej.

Wydarzenie odbyło się w czwartek, 27 kwietnia 2023, w Auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Przybyło wielu gości, aula wypełniła się po brzegi, były podziękowania, kwiaty i wiele ciepłych słów.

Z ramienia miasta w uroczystości wzięła udział Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej Dorota Ambroziak oraz zastępca dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich Rafał Pękała.

Badacz dziejów regionu i wojskowości, autor dziesiątków publikacji, urodzony gawędziarz - mieszkańcy Ostrowi wielokrotnie podczas spotkań z Profesorem tego doświadczyli.

Profesor Adam Czesław Dobroński urodził się Ostrowi Mazowieckiej 1 listopada 1943 roku, dzieciństwo spędził w domu Podbielskich przy ul. Wileńskiej, a następnie jego rodzina przeniosła się na stację kolejową, ponieważ ojciec podjął pracę w PKP. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2, a od 1957 r. do ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości podjął studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Ostrów Mazowiecka uchwałą Rady Miasta z dnia 22.11.2011 r.

Adam Dobroński związany z naszym regionem poprzez miejsce urodzenia. Przyszedł on bowiem na świat w Ostrowi Mazowieckiej, tam się wychowywał, uczył i tam też przez kilka lat pracował w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym, jako ulubiony nauczyciel historii.
REKLAMA


Jubilat posiada olbrzymi dorobek naukowy, będąc autorem, współautorem i redaktorem około 250 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym ponad 20 publikacji książkowych. Wśród nich jest kilkadziesiąt pozycji dotyczących szeroko rozumianego naszego regionu. Napisał m.in. "Dzieje Ostrowi Mazowieckiej do 1914," i "Ostrów Mazowiecka. Zarys dziejów", współredagował czwarte wydanie "Ostrołęka. Zarys dziejów" Zofii Niedziałkowskiej, "5 Pułk Ułanów Zasławskich. Zarys dziejów' oraz "Dzieje Ostrołęki 1944-2000" Jerzego Kijowskiego. Spod jego ręki wyszło około 400 magistrów, 11 doktorów (7 otwartych przewodów doktorskich), a trzech uzyskało habilitację.

Adam Dobroński prowadził i prowadzi działalność naukową i popularyzatorską nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami. Wygłaszał wykłady i prelekcje, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Sztokholmie, Grodnie, Wilnie, a nawet w dalekiej Ugandzie. W kraju bardzo często występował jako ekspert w radiu i w telewizji, wiele publikacji zamieszczał w czasopismach naukowych ale także popularnonaukowych i popularnych.

Wygłaszał referaty na konferencjach, sympozjach i spotkaniach naukowych, w tym m.in. w Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Lelisie czy Myszyńcu. Jest członkiem redakcji wielu czasopism naukowych zarówno krajowych ("Przegląd Historyczny", "Studia z dziejów wojskowości", "Niepodległość i Pamięć") oraz regionalnych ("Studia Łomżyńskie", "Ciechanowski Rocznik Muzealny" i "Rocznik Augustowsko-Suwalski"). Od samego początku wydawania "Zeszytów Naukowych" Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, czyli niemal od 30 lat, był niejednokrotnie ich redaktorem, członkiem Rady Redakcyjnej oraz autorem wielu ciekawych i wartościowych artykułów.

Adam Dobroński nie stroni także od angażowania się w działalność społeczną i polityczną, pełniąc wiele odpowiedzialnych stanowisk, m.in. posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ministra-szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przewodniczącego Polsko-Litewskiej Komisji Parlamentarnej, radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego i przewodniczącego Rady Programowej Telewizji Polskiej SA. Całe życie związany z ruchem ludowym, bliskie jego sercu jest także harcerstwo i krajoznawstwo.

Jest popularyzatorem historii regionu. Jego zainteresowania badawcze to: historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w. oraz historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski. Mieszkańcy Ostrowi są dumni z osiągnięć Profesora, którego korzenie wywodzą się z naszego miasta.

Profesorowi Adamowi Dobrońskiemu serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu.

Źródło zdjęć: UwB

Zobacz również

Uroczyście obchodzono 3 Maja w Zarębach Kościelnych (zdjęcia)

5 maja 2023, UG Zaręby Kościelne, red. Elżbieta Krajewska

Barwny pochód z udziałem kawalerzystów, pocztów sztandarowych, Bractwa Kurkowego przemaszerował ulicami.

Uczniowie ostrowskiego "Koperniczka" przystąpili do egzaminów maturalnych (zdjęcia)

4 maja 2023, Elżbieta Krajewska

Dzisiaj egzamin z języka polskiego.

Uczniowie odwiedzili remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Lubotyniu (zdjęcia)

3 maja 2023, SP Stary Lubotyń, red. Elżbieta Krajewska

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z pracą strażaka.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]