Adam Czesław Dobroński świętował jubileusz 50-lecia pracy naukowej (zdjęcia)

Dodano: 6 maja 2023 07:45, Autor: UwB, red. Elżbieta Krajewska

Wydarzenie odbyło się w czwartek 27 kwietnia w Auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.


Jubileusz 50-lecia pracy naukowej profesora Adama Czesława Dobrońskiego, historyka z UwB.

- Uniwersytet to jest kadra, władze, to są mury to są książki, to wszystko prawda, ale uniwersytet to przede wszystkim nasi studenci. Tu są przedstawiciele różnych pokoleń, nie tylko z mojego seminarium, obserwuję ich przez 50 lat. To jest siła naszego Uniwersytetu. Brawa dla nich! - takie słowa padły z ust profesora Adama Czesława Dobrońskiego podczas jubileuszu 50-lecia pracy naukowej.

Wydarzenie odbyło się w czwartek, 27 kwietnia 2023, w Auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Przybyło wielu gości, aula wypełniła się po brzegi, były podziękowania, kwiaty i wiele ciepłych słów.

Z ramienia miasta w uroczystości wzięła udział Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej Dorota Ambroziak oraz zastępca dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich Rafał Pękała.

Badacz dziejów regionu i wojskowości, autor dziesiątków publikacji, urodzony gawędziarz - mieszkańcy Ostrowi wielokrotnie podczas spotkań z Profesorem tego doświadczyli.

Profesor Adam Czesław Dobroński urodził się Ostrowi Mazowieckiej 1 listopada 1943 roku, dzieciństwo spędził w domu Podbielskich przy ul. Wileńskiej, a następnie jego rodzina przeniosła się na stację kolejową, ponieważ ojciec podjął pracę w PKP. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2, a od 1957 r. do ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości podjął studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Ostrów Mazowiecka uchwałą Rady Miasta z dnia 22.11.2011 r.

Adam Dobroński związany z naszym regionem poprzez miejsce urodzenia. Przyszedł on bowiem na świat w Ostrowi Mazowieckiej, tam się wychowywał, uczył i tam też przez kilka lat pracował w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym, jako ulubiony nauczyciel historii.
REKLAMA


Jubilat posiada olbrzymi dorobek naukowy, będąc autorem, współautorem i redaktorem około 250 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym ponad 20 publikacji książkowych. Wśród nich jest kilkadziesiąt pozycji dotyczących szeroko rozumianego naszego regionu. Napisał m.in. "Dzieje Ostrowi Mazowieckiej do 1914," i "Ostrów Mazowiecka. Zarys dziejów", współredagował czwarte wydanie "Ostrołęka. Zarys dziejów" Zofii Niedziałkowskiej, "5 Pułk Ułanów Zasławskich. Zarys dziejów' oraz "Dzieje Ostrołęki 1944-2000" Jerzego Kijowskiego. Spod jego ręki wyszło około 400 magistrów, 11 doktorów (7 otwartych przewodów doktorskich), a trzech uzyskało habilitację.

Adam Dobroński prowadził i prowadzi działalność naukową i popularyzatorską nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami. Wygłaszał wykłady i prelekcje, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Sztokholmie, Grodnie, Wilnie, a nawet w dalekiej Ugandzie. W kraju bardzo często występował jako ekspert w radiu i w telewizji, wiele publikacji zamieszczał w czasopismach naukowych ale także popularnonaukowych i popularnych.

Wygłaszał referaty na konferencjach, sympozjach i spotkaniach naukowych, w tym m.in. w Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Lelisie czy Myszyńcu. Jest członkiem redakcji wielu czasopism naukowych zarówno krajowych ("Przegląd Historyczny", "Studia z dziejów wojskowości", "Niepodległość i Pamięć") oraz regionalnych ("Studia Łomżyńskie", "Ciechanowski Rocznik Muzealny" i "Rocznik Augustowsko-Suwalski"). Od samego początku wydawania "Zeszytów Naukowych" Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, czyli niemal od 30 lat, był niejednokrotnie ich redaktorem, członkiem Rady Redakcyjnej oraz autorem wielu ciekawych i wartościowych artykułów.

Adam Dobroński nie stroni także od angażowania się w działalność społeczną i polityczną, pełniąc wiele odpowiedzialnych stanowisk, m.in. posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ministra-szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przewodniczącego Polsko-Litewskiej Komisji Parlamentarnej, radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego i przewodniczącego Rady Programowej Telewizji Polskiej SA. Całe życie związany z ruchem ludowym, bliskie jego sercu jest także harcerstwo i krajoznawstwo.

Jest popularyzatorem historii regionu. Jego zainteresowania badawcze to: historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w. oraz historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski. Mieszkańcy Ostrowi są dumni z osiągnięć Profesora, którego korzenie wywodzą się z naszego miasta.

Profesorowi Adamowi Dobrońskiemu serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu.

Źródło zdjęć: UwB

Zobacz również

Uroczyście obchodzono 3 Maja w Zarębach Kościelnych (zdjęcia)

5 maja 2023, UG Zaręby Kościelne, red. Elżbieta Krajewska

Barwny pochód z udziałem kawalerzystów, pocztów sztandarowych, Bractwa Kurkowego przemaszerował ulicami.

Uczniowie ostrowskiego "Koperniczka" przystąpili do egzaminów maturalnych (zdjęcia)

4 maja 2023, Elżbieta Krajewska

Dzisiaj egzamin z języka polskiego.

Uczniowie odwiedzili remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Lubotyniu (zdjęcia)

3 maja 2023, SP Stary Lubotyń, red. Elżbieta Krajewska

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z pracą strażaka.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]