Gmina Małkinia Górna świętowała Dzień Strażaka (zdjęcia)

Dodano: 9 maja 2023 12:28, Autor: Kacper Jaworowski

Uroczystość odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz pod remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Małkini Górnej.
Dzień Strażaka to międzynarodowe święto zawodowe. Obchodzi się je 4 maja, w dniu wspomnienia w kościele katolickim św. Floriana z Lauriacum, patrona strażaków. W gminie Małkinia Górna, postanowiono spędzić ten dzień razem ze strażakami w niedzielne popołudnie, 7 maja 2023.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Małkini Górnej. Odprawili są księża Piotr Legacki, proboszcz parafii oraz Jana Marka Wróblewskiego, również proboszcz, jednak parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini Górnej. Następnie strażacy, wraz z wiernymi, udali się pod plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie odbył się uroczysty apel.

Zgodnie z protokołem, apel został zainaugurowany poprzez złożenie meldunku druhowi Rafałowi Kowalczykowi, który oprócz bycia na co dzień Wójtem Gminy Wąsewo, jest także prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrowi Mazowieckiej, przez druha Piotra Konferowicza, który był dowódcą uroczystości.
REKLAMA


- W stosunku do lat ubiegłych katalog zadań, którym muszą podołać druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, bardzo się rozszerzył. To już nie tylko walka z ogniem, ale też coraz częściej pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. Strażacy wsparli samorząd w czasie pandemii i pomagali zorganizować pomoc dla Ukrainy - mówiła Wójt Gminy Małkinia Górna, Bożena Kordek, nawiązując do tego, jak ciężkie dla strażaków ochotników były ostatnie lata. - Cieszę się niezmiernie, że to społeczeństwo obywatelskie budujemy, jest coraz silniejsze w gminie Małkinia Górna, a w braci strażackiej jest mocno silne, bo to wy - jako druhny, druhowie - przeforsowaliście już dwa budżety obywatelskie - dodała Kordek.

Jeden z zaproszonych gości, Daniel Milewski, poseł na Sejm RP, zwrócił uwagę na to, że Ochotnicze Straże Pożarne, obok przechodzących obecnie renesans Kół Gospodyń Wiejskich, to dwa tak silne wymiary społeczeństwa obywatelskiego, unikalne w skali świata.

Przy okazji uroczystości, swoje życzenia dla strażaków, na ręce wójt Bożeny Kordek oraz druha Marcina Zawistowskiego, przekazali: Mateusz Morawiecki - premier, Waldemar Pawlak - prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego, Jarosław Kalinowski - poseł do Parlamentu Europejskiego, Zbigniew Chrupek - starosta powiatu ostrowskiego oraz gen. bryg. Andrzej Bartkowiak - Komendant Główny PSP.

Gminny Dzień Strażaka, to także okazja do wyróżnienia i nagrodzenia. Odznaki za wysługę lat otrzymali: dh Zbigniew Mowel (40 lat) oraz dh Paweł Złotkowski (25 lat). Ponadto medale "Za Zasługi dla Pożarnictwa", otrzymali:

Złoty
- dh Marek Rybnicki.

Srebrny
- dh Bożena Kordek,
- dh Łukasz Maliszewski,
- dh Kamil Miller.


Zobacz również

W gminie Andrzejewo uroczyście obchodzono Dzień Strażaka (zdjęcia)

8 maja 2023, UG Andrzejewo, red. Elżbieta Krajewska

Zgodnie z tradycją obchody święta rozpoczęto mszą świętą.

Uroczyście obchodzono Gminne Dni Strażaka w Wąsewie (zdjęcia)

5 maja 2023, GBP Wąsewo, red. Elżbieta Krajewska

Dzień Strażaka to doskonała okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień w uznaniu szczególnych zasług strażaków.

Dzień Strażaka w Nurze (zdjęcia)

3 maja 2023, SP im. M. Konopnickiej, red. Elżbieta Krajewska

Udział Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w uroczystościach.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]