Temperatury coraz wyższe. Nie zostawiaj w aucie dzieci ani zwięrząt!

Dodano: 6 czerwca 2023 16:02, Autor: KPP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Gdy na zewnątrz jest 25 stopni, to temperatura samochodu stojącego na słońcu przez godzinę, będzie wyższa o co najmniej 10 stopni!
Robi się coraz cieplej. Chętnie z tego korzystamy, spędzamy czas na powietrzu i planujemy urlopy. Również z tego względu chodzimy w krótszych lub luźniejszych ubraniach.

Komenda Powiatowa Policji przypomina, że planując wyjazd autem na zakupy z dzieckiem lub zwierzęciem obowiązkiem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Szybkie nagrzewanie się pojazdu jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie potrafią się wentylować, a takie warunki sprawiają, że ich organizm się przegrzewa, co kończy się tym, iż narządy wewnętrzne przestają funkcjonować i dochodzi do tragicznej śmierci dziecka.
REKLAMA


Jeżeli policjanci otrzymają zgłoszenie o dziecku w nagrzanym pojeździe i stwierdzą, że doszło do zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, sprawa może skończyć się zarzutem popełnienia przestępstwa z art. 160 KK, zagrożonego karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli zauważymy w aucie mdlejące dziecko, to można wybić szybę. Wówczas jest to działanie w ramach stanu wyższej konieczności i nie grożą nam konsekwencje, gdyż życie dziecka jest ważniejsze niż samochodowa szyba.

Właściciele psów również powinni zadbać o swoje zwierzęta. Pozostawiając czworonoga w nagrzanym pojeździe skazujemy go na cierpienie, które ma znamiona znęcania się. Co prawda pies - jak większość zwierząt - potrafi się wentylować, jednak dłuższe przebywanie w takich warunkach może być dla niego równie katastrofalne, jak dla dziecka. W takim przypadku właścicielowi czworonoga grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay

Zobacz również

Kolizja na placu Waryńskiego (zdjęcia)

5 czerwca 2023, Kacper Jaworowski

W Ostrowi Mazowieckiej, nieopodal dworca autobusowego, doszło do kolizji dwóch aut. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Mazowiecka Grupa SPEED podsumowuje koniec miesiąca w powiecie ostrowskim

5 czerwca 2023, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Ostrowscy policjanci z ruchu drogowego działając w ramach Mazowieckiej Grupy SPEED reagują na łamanie przez kierowców obowiązujących przepisów. W minionym tygodniu skontrolowali 61 kierowców.

Jutro dzień otwarty w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej

5 czerwca 2023, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Podczas wizyty dzieci poznają codzienną pracę policjantów oraz ich wyposażenie do służby.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]