Wystawa ilustracji książkowej dla dzieci i młodzieży z całego świata zagościła w Starej Elektrowni (zdjęcia)

Dodano: 14 września 2023 21:00, Autor: Kacper Jaworowski

Biennale Ilustracji w Bratysławie jest nie tylko jednym z największych na świecie konkursów, ale również znakomitą wystawą oryginalnych ilustracji do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Prace laureatów 28. edycji można podziwiać w Starej Elektrowni.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, wraz z Instytutem Słowackim w Warszawie oraz Międzynarodowym Domem Sztuki dla Dzieci Bibiana w Bratysławie, zorganizowała wystawę w Starej Elektrowni, której wernisaż odbył się 13 września 2023.

Wydarzenie poprowadziła Jolanta Andruszkiewicz, a na wystawę zagościli burmistrz Jerzy Bauer oraz zastępca burmistrza Daniel Choinka. Wśród zgromadzonej publiczności, oprócz fanów sztuki, nie zabrakło przedstawicieli instytucji kulturalnych oraz placówek edukacyjnych.
REKLAMA


W wernisażu uczestniczył dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Milan Novotný, który pokrótce przedstawił ideę i historię międzynarodowego biennale ilustracji dla dzieci i młodzieży, które od 1967 roku, w lata nieparzyste, odbywa się w Bratysławie. Podczas biennale przyznawane są nagrody: Grand Prix, 5 Złotych Jabłek, 5 Brązowych Plakietek i wyróżnienie dla wydawcy. Najważniejszym jest oczywiście Grand Prix, a wśród jej zdobywców najwięcej, bo trzy, zdobyli przedstawiciele: Japonii, Francji oraz Polski.

Organizatorem Biennale Ilustracji Bratysława od wielu lat jest Międzynarodowy Dom Sztuki dla Dzieci "Bibiana" w Bratysławie, czyli miejsce ukierunkowane na wspieranie rozwoju oraz promocję sztuki dla dziecka. Z czasem wydarzenie stało się jednym z najbardziej znanych festiwali sztuki i zaczęło być wspierane finansowo przez Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej. Taki stan rzeczy trwa do dziś. Biennale Ilustracji jest objęte patronatem UNESCO oraz IBBY.

Wystawa jest dostępna do oglądania w sali głównej Starej Elektrowni, w godzinach pracy Miejskiej Biblioteki Publicznej, do 28 września 2023.


Zobacz również

W Szulborzu można obejrzeć dawne rolnicze maszyny (zdjęcia)

8 września 2023, Kacper Jaworowski

Przy Bibliotece Publicznej Gminy Szulborze Wielkie stanęła czasowa wystawa, przygotowana w ramach Festiwalu Tradycji Dożynkowych. Chętni mogą obejrzeć stare rolnicze maszyny i sprzęty oraz przeczytać więcej na ich temat.

W Starej Elektrowni odbyło się spotkanie autorskie i wystawa fotograficzna Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej (zdjęcia)

8 września 2023, Elżbieta Krajewska

Budynek Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej był miejscem spotkania autorskiego oraz wystawy pt. "Matki: mężne czy szalone?" Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej.

Matematyczna wystawa Centrum Nauki Kopernik w Małkini Górnej (zdjęcia)

11 sierpnia 2023, Centrum Nauki Kopernik, red. Kacper Jaworowski

Gimnastyka umysłu i dobra zabawa w jednym. W Małkini Górnej będzie można zapoznać się z matematyczną wystawą przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]