Adam Dobroński opowiedział o Janie Harusewiczu (zdjęcia)

Dodano: 30 września 2023 07:35, Autor: Kacper Jaworowski

Jan Harusewicz, wybitny działacz narodowy i polityk, którego życie i dokonania przewijają się przez historię Ostrowi Mazowieckiej, został upamiętniony podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Ostrowscy miłośnicy historii spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie prof. Adam Czesław Dobroński pochylił się nad postacią Jana Harusewicza. Kolejne wydarzenie projektu "Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej" odbyło się 28 września 2023, a jego tytuł brzmiał "Jan Harusewicz - najznakomitszy spośród ostrowskich polityków?"

Zawarte w tytule pytanie było punktem wyjścia do bliższego przyjrzenia się życiorysowi Harusewicza, a także okazją do dyskusji z prowadzącym wydarzenie prof. Dobrońskim. Licznie przybyli na wydarzenie słuchacze, chętnie dzielili się spostrzeżeniami, a starsi z nich, którzy spotkali się z rodziną Harusewiczów, przekazywali reszcie wspomnienia.
REKLAMA


Jan Harusewicz (w niektórych dokumentach Garusewicz) urodził się 9 stycznia 1863 w Łomży. Z Ostrowią był związany od 1888 roku, gdy przyjął propozycję stanowiska lekarza powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej. Mieszkał przy obecnej ul. S. Batorego. Był jednym z założycieli Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej i inicjatorem Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i Miłośników Sceny Polskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Jego najbliższymi współpracownikami byli Jan Dołęga-Zakrzewski i Ludwik Mieczkowski. Był posłem do rosyjskiej Dumy Narodowej - pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej, w której był przewodniczącym Koła Polskiego.

Żonaty z Amelią Harusewicz z domu Paczoską, mieli syna Mieczysława, również zasłużonego działacza narodowego. Jan był inicjatorem tworzenia sieci kół tajnej oświaty; dzięki niemu powołano w Ostrowi Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i Miłośników Sceny Polskiej, których współorganizatorką i działaczką była jego żona.

Spotkanie było jednym z elementów projektu "Bohaterowie Ziemi Ostrowskiej" dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.


Zobacz również

Świat planszówek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Wieczór pełen rozrywki i rozgrywki (zdjęcia)

25 września 2023, Kacper Jaworowski

W dzisiejszych czasach, gdy technologia dominuje nad życiem społecznym, wieczory spędzone w towarzystwie, np. przy grach planszowych stają się prawdziwym oddechem od codzienności. Jednym z miejsc, które promują tę wartościową formę rozrywki, jest ostrowska biblioteka.

Wspominali Fogga w Starej Elektrowni (zdjęcia, wideo)

22 września 2023, Kacper Jaworowski

W ramach wspomnieniowego wydarzenia o Mieczysławie Foggu, pt. "Bo to się zwykle tak zaczyna...", odbyło się spotkanie z prawnukiem artysty Michałem Foggiem, który opowiedział rodzinne historie o swoim przodku i koncert Macieja Klocińskiego.

Część pierwsza "Ostrowskich opowieści" z prof. Jadwigą Sadowską i Jerzym Madzelanem (zdjęcia)

10 września 2023, Kacper Jaworowski

Profesor Jadwiga Sadowska opowiedziała o szkole dla leśników w Feliksowie, a Jerzy Madzelan wspomniał o studentach Akademii Krakowskiej (dziś Uniwersytet Jagielloński), z powiatu ostrowskiego, ziemi nurskiej i sąsiednich terenów.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]