Diabeł, koza i śmierć, czyli "Święty Wieczór" w Bogutach-Piankach (zdjęcia, wideo)

Dodano: 8 stycznia 2024 21:07, Autor: Kacper Jaworowski

W gminie Boguty-Pianki od lat święto Trzech Króli nie tylko stanowi wyraz religijnej celebracji, ale też staje się centrum niezwykłych spotkań kolędniczych, które przenoszą mieszkańców w świat tradycji, muzyki i sztuki. Historia tych spotkań sięga roku 1985.
Święto Trzech Króli w gminie Boguty-Pianki to nie tylko czas religijnych obrzędów, ale również okazja do głęboko zakorzenionego wydarzenia kulturalnego, pn. "Święty Wieczór".

W Bogutach-Piankach, po mszy w dniu 6 stycznia, mieszkańcy nie spieszą się do domów. Zamiast tego udają się do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu na coroczne spotkanie kolędnicze, które jest nie tylko hołdem dla tradycji, lecz także formą prezentacji różnorodnych widowisk związanych z okresem od wigilii Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.

Wartość tego wydarzenia kulturowego nie tylko tkwi w prezentowanych spektaklach i muzyce, ale także w historii, która sprawia, że "Święty Wieczór" ma szczególne miejsce w sercach mieszkańców. Historię tę przypomniał Jędrzej Drewnowski, wójt gminy Boguty-Pianki, oraz Izabela Bogucka, dyrektorka GOKiS-u, sięgając do roku 1985. Właśnie wtedy, w mroźną i śnieżna zimę, do Bogut-Pianek przyjechała białostocka telewizja, która chciała zrealizować program dotyczący tradycji wiejskich wieczorów od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli.

- W grudniu 1985 roku, w pierwszy dzień po świętach Bożego Narodzenia, panie z zespołu ludowego "Jarzębina" z Białych-Szczepanowic zaprezentowały obrzęd "Świętego Wieczoru" - rozpoczęła opowieść Izabela Bogucka. - W 1986 roku w Drewnowie, w mroźny, styczniowy wieczór, mieszkańcy okolicznych wiosek spotkali się w chacie pod wiatrakiem organizując "Święty Wieczór". Było to nasze pierwsze spotkanie kolędnicze. Nikt wtedy nie myślał o tym, że będzie ono miało taką piękną historię i będzie trwało aż do dziś. "Po mszy świętej jest uroczystość, w której wszyscy powinniśmy uczestniczyć. Zapraszam do udziału w niej, bo to polskie spotkanie z tradycją". Były to słowa ks. Aleksandra Uranowicza, ówczesnego proboszcza naszej parafii, wypowiedziane na zakończenie wieczornej mszy świętej w uroczystość Trzech Króli - kontynuowała Bogucka.

Od tamtego czasu coroczne spotkanie kolędnicze ewoluowało, a także zmieniło swoje miejsce - z sali spod wiatraka w Drewnowie-Ziemakach do GOKiS-u - przyjmując w swój program różnorodne formy artystyczne i teatralne. Niezaprzeczalnie, ogromnym wsparciem dla tego świętowania stał się Roman Świerżewski, niestrudzony popularyzator folkloru, którego zaangażowanie i pasja do tradycji regionu były nieocenione. Dzięki temu, "Święty Wieczór" stał się integralną częścią kultury nie tylko samej gminy, ale także całego powiatu, otrzymując nawet wsparcie starosty ostrowskiego.
REKLAMA


W tegorocznym, już 37. spotkaniu kolędniczym, mimo mroźnej pogody, scena rozbrzmiewała dźwiękami talentów muzycznych i występami grup śpiewaczych oraz kolędniczych. Była to nie tylko okazja do prezentacji umiejętności artystycznych, ale też moment pamięci dla tych, którzy przyczynili się do rozwoju tej wyjątkowej tradycji. Tegoroczna edycja miała szczególne znaczenie, będąc pierwszym wydarzeniem po remoncie GOKiS-u, ale także pierwszym, w którym nie uczestniczył śp. Roman Świerżewski. Uczestnicy spotkania uczcili jego pamięć minutą ciszy.

Jako pierwsi przed publicznością zaprezentowali się młodzi uczestnicy zajęć muzycznych - Malwina Tymińska zagrała na klawiszach, a Patryk Sienicki grał na gitarze, również w duecie z Mariuszem Kochanowskim. Tuż po tym, nastąpiło oficjalne przywitanie gości.

Następnie na scenie zaprezentowały się kolejno: chór szkolny ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Bogutach-Piankach, zespół śpiewaczy "Nadbużanie" z Nura, zespół kolędniczy "Herody" z Bogut-Pianek, grupa kolędnicza "Z kozą" z Wyszonek-Błoni, grupa przedszkolna ze Szkoły Podstawowej w Tymiankach-Buciach, grupa szkolna ze Szkoły Podstawowej w Tymiankach-Buciach, zespół kolędniczy "Król Herod" ze Szkoły Podstawowej w Tymiankach-Buciach, zespół kolędniczy "Król Herod" z Wyszonek-Błoni, zespół kolędniczy "Z Królem Herodem" z Zarąb Kościelnych, zespół ludowy "Żurawiacy" z Bogut-Pianek.

Zakończenie spotkania nie mogło być bardziej symboliczne - wspólne odśpiewanie kolędy "Bóg się rodzi" i wręczenie wykonawcom zasłużonych dyplomów i upominków. To nie tylko koniec tego wydarzenia, ale też kontynuacja trwającej od lat tradycji.Zobacz również

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

7 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Podczas ostrowskiego Orszaku Trzech Króli, prowadzonego przez proboszczów lokalnych parafii wcielających się w tytułowe postacie, miasto zaanektowała atmosfera hołdu i głębokiego oddania Chrystusowi w radosnej procesji i jasełkach.

Wspólnie zaśpiewali kolędy i pastorałki w bibliotecznych murach (zdjęcia, wideo)

6 stycznia 2024, Kacper Jaworowski

Czy można poczuć magię świąt nawet po ich zakończeniu? W Ostrowi Mazowieckiej okres świąteczny trwa dłużej, dzięki kolędowaniu w bibliotece. Dźwięki kolęd nadal rezonują w sercach mieszkańców, pozostawiając piękne wspomnienia i uśmiechy na twarzach.

Zmarł Roman Świerżewski. Wieloletni dyrektor GOKiS-u w Bogutach-Piankach i popularyzator folkloru mazowiecko-podlaskiego

23 listopada 2023, UG Boguty-Pianki, red. Kacper Jaworowski

Społeczność mazowiecko-podlaskiego pogranicza żegna Romana Świerżewskiego - wieloletniego dyrektora GOKiS w Bogutach-Piankach, niezmordowanego popularyzatora kultury i twórcy niezapomnianych wydarzeń, który wzbogacił życie lokalnej społeczności.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]