Znamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o uchwałę antysmogową dla Mazowsza

Dodano: 22 stycznia 2024 10:51, Autor: UMWM, red. Julia Baranowska

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie przekazał poradnik dla mieszkańców zawierający najczęściej zadawane pytania o uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Czym jest uchwała antysmogowa i kogo dotyczy?
Uchwała antysmogowa jest regulacją prawną, która ma na celu zapewnić czyste powietrze mieszkańcom naszego województwa. Ograniczenia i zakazy w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności: pieców; kominków oraz kotłów - w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia
słoneczne.

Po co nam uchwała antysmogowa?
Uchwała antysmogowa ma na celu poprawienie jakości powietrza, a także zdrowia mieszkańców.
REKLAMA


Co określa uchwała?
Od 11 listopada 2017 można montować tylko kotły i kominki spełniające normy emisyjne zgodne z wymogami ekoprojektu. Od 1 lipca 2018 nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach: mułów i flotokoncentratów węglowych, mieszanek pro-dukowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem; węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna). Od 1 stycznia 2023 zakazane jest używanie: kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012; kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po dniu 1 stycznia 2023, jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora na której znajduje się instalacja oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (w tym: kominków, pieców, pieców kaflowych) niespełniających wymogów ekoprojektu (rozporządzenie Komisji UE 2015/1185 z 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe). Od 1 października 2023, w granicach administracyjnych Warszawy zakazane jest stosowanie węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla. Od 1 stycznia 2028 będzie zakazane używanie: kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz stosować węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla w granicach administracyjnych gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.

Gdzie można zapoznać się z tekstem uchwały antysmogowej i jej nowelizacji?
Z tekstem uchwały można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie: uchwała z 2017 r., nowelizacja z 2022 r. lub na stronie internetowej Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego: uchwała z 2017 r. oraz nowelizacja z 2022 r.

Czy nieprzestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie karane?
Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Pobierz plik: Poradnik.pdf


Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay

Zobacz również

Samorząd województwa mazowieckiego istnieje od ćwierćwiecza! (wideo)

1 stycznia 2024, UMWM, red. Kacper Jaworowski

Dokładnie 1 stycznia 2024 mija 25 lat od powstania samorządu województwa mazowieckiego. Był to czas zmian, inwestycji i rozwoju. Dzisiaj mazowieckie wytwarza prawie jedną czwartą PKB Polski, a według danych GUS Mazowsze regionalne jest najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce.

Zmieńmy razem województwo

13 grudnia 2023, UMWM, red. Julia Baranowska

Obecnie trwa 5. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Projekt daje obywatelom możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu województwa.

Muzeum Treblinka zostanie rozbudowane. W inwestycję włączył się UMWM (zdjęcia)

4 grudnia 2023, Muzeum Treblinka, UMWM, red. Kacper Jaworowski

Jedna z najważniejszych inwestycji dla Muzeum Treblinka. Projekt, spodziewany do ukończenia w 2025, otwiera nowe możliwości edukacji i współpracy z różnymi grupami odbiorców.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]