Milionowe wsparcie dla strażaków ochotników z powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

Dodano: 12 lutego 2024 17:51, Autor: Kacper Jaworowski

Potężne środki finansowe dla jednostek OSP z Komorowa, Małkini Górnej, Nura i Wąsewa, dzięki którym na drogi wyjadą 4 nowe pojazdy. Podpisanie umów miało miejsce w niedzielne popołudnie w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. Wieczór zakończyło sceniczne czytanie fragmentów "Konstytucji dla Europy" według scenariusza Olgierda Łukaszewicza.
Ochotnicze Straże Pożarne to rdzeń lokalnych społeczności. Jednostki i ich członkowie są gotowi do natychmiastowej interwencji w przypadku zagrożenia. Działają bezinteresownie, poświęcając swoje życie dla innych. Dlatego inwestycje w ich rozwój są inwestycją w bezpieczeństwo i dobro społeczeństwa.

Niedawno odnotowano rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP, w postaci 188 nowych wozów strażackich, dofinansowanych przez Unię Europejską. Wartość tego wsparcia sięga aż 253 mln zł, przyznanego przez program "Fundusze Europejskie dla Mazowsza". Również jednostki z powiatu ostrowskiego skorzystały z tego wsparcia. 4 jednostki z 4 gmin otrzymały zastrzyk gotówki na zakup nowych pojazdów.

Podpisanie umów na ten cel odbyło się w niedzielę, 11 lutego 2024, w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie. W wydarzeniu tym uczestniczyli: członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc, dyrektorka Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Ilona Soja-Kozłowska oraz ekspertka ds. Komisji Europejskiej dr Marzenna Guz-Vetter. Przedstawicielami gmin byli wójtowie: wójt gminy Małkinia Górna Bożena Kordek, wójt gminy Nur Rafał Kruszewski, wójt gminy Ostrów Mazowiecka Waldemar Brzostek oraz wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk.
REKLAMA


Do OSP z Mazowsza trafią różnorodne środki, mające na celu zwiększenie ich efektywności i skuteczności w działaniach ratowniczych. Wśród przykładów wymienić można doposażenie jednostek w nowoczesny sprzęt ratowniczy oraz środki transportu, takie jak ciężkie i średnie samochody ratowniczo-gaśnicze.

Gmina Ostrów Mazowiecka zakupi średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Komorowie, wspierając jednocześnie akcję edukacyjną dotyczącą przeciwdziałania zmianom klimatu. Gmina przeznaczy na ten cel 1.358.000,01 zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi 1.154.299,99 zł.

Ochotnicza Straż Pożarna w Małkini Górnej otrzyma ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, a w ramach projektu również przeprowadzi akcję edukacyjną z zakresu ochrony środowiska. Gmina przeznaczy na ten cel 1.720.360,49 zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi 1.462.306,41 zł.

Podobne działania edukacyjne planowane jest dla OSP w Nurze, w ramach którego prowadzone będą spotkania z mieszkańcami, w tym z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, a także publikacja artykułu w lokalnej prasie. Do nurskich strażaków trafi średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Gmina przeznaczy na ten cel 1.614.840,00 zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi 1.372.614,00 zł.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wąsewie również zostanie wyposażona w średni samochód ratowniczo-gaśniczy, przy jednoczesnym planowaniu kampanii edukacyjnej na rzecz ochrony środowiska. Kampania będzie prowadzona poprzez spotkania z mieszkańcami oraz publikacje w lokalnych mediach. Gmina przeznaczy na ten cel 1.708.000,00 zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi 1.451.800,00 zł.

Spotkanie uświetniła prelekcja dr Marzenny Guz-Vetter, ekspertki ds. Komisji Europejskiej, a także sceniczne czytanie fragmentów "Konstytucji dla Europy" według scenariusza Olgierda Łukaszewicza. Co ciekawe wystąpili w nim również strażacy.

Partnerami tej inicjatywy są instytucje o znaczeniu ogólnokrajowym, takie jak: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości i Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.


Zobacz również

Samochód utknął na zalanym moście. Do akcji musieli wkroczyć strażacy (zdjęcia)

12 lutego 2024, OSP Andrzejewo, red. Kacper Jaworowski

Kierowca podjął próbę pokonania zalanego mostu w Jabłonowie-Klaczach. Okazało się, że nie był to najlepszy pomysł. Szybka reakcja strażaków uratowała sytuację.

Nowe wozy strażackie dla 4 OSP w powiecie ostrowskim

10 lutego 2024, UMWM, red. Elżbieta Krajewska

OSP Komorowo oraz w jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w Małkini Górnej, Nurze i Wąsewie, otrzymają nowe wozy strażackie, dzięki wsparciu UE.

Wsparcie na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Prostyni

8 lutego 2024, OSP Prostyń, red. Elżbieta Krajewska

Dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy na zakup samochodu z samorządu województwa mazowieckiego. Strażacy z Prostyni wzbogacą się o lekki pojazd.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KWIATY ŚWIATA Atelier Florystyczne

Stara Grabownica 15
07-300 Ostrów Mazowiecka

FLORYSTYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]