Zerwane połączenie telefoniczne sprawiło, że seniorka nie padła ofiarą oszustwa na policjanta

Dodano: 16 lutego 2024 09:37, Autor: KPP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Oszuści nadal próbują oszukać starszych mieszkańców "starą" metodą na policjanta. Tym razem nie doszło do przekazania pieniędzy oszustom z uwagi na zerwane połączenie telefoniczne.
W dniu 15 lutego 2024, po południu dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o próbie oszustwa. 72-letnia kobieta otrzymała telefon od nieznanego jej mężczyzny, który przedstawił się jako policjant. Scenariusz, który przedstawił, był przerażający - informował o wypadku, w którym jej syn miał być winny, i groźbie długotrwałych konsekwencji dla pokrzywdzonej.

Według relacji mieszkanki powiatu ostrowskiego, rzekomy policjant przekonał ją, że jej syn spowodował wypadek, w wyniku którego ciężarna kobieta poroniła, a także zagroził, iż jej synowi grozi długa kara więzienia. W trakcie rozmowy kobieta miała słyszeć płacz innego mężczyzny, który miał być jej synem proszącym matkę o pomoc. Oszust wymagał od niej niemałej sumy pieniędzy, twierdząc, że polubowne załatwienie sprawy może uratować syna przed konsekwencjami prawnymi. Kobieta była gotowa przekazać oszustom 5.000 funtów brytyjskich.

Jednak dzięki szybkiej reakcji i wsparciu ze strony rodziny, kobieta uniknęła oszustwa. Po kontakcie z synem, który rzekomo spowodował wypadek, okazało się, że cała historia była mistyfikacją. Dla 72-latki był to szczęśliwy przebieg wydarzeń.
REKLAMA


Niestety, ten incydent podkreśla problem, z jakim borykają się osoby starsze w obliczu rosnącej liczby telefonicznych oszustw. Seniorzy często padają ofiarą oszustw telefonicznych, ponieważ trudno im zweryfikować tożsamość rozmówcy. Bezrefleksyjne zaufanie do osoby dzwoniącej może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i emocjonalnych.

W związku z tym, że próby oszustw telefonicznych nadal są powszechne, ważne jest, aby edukować i informować społeczność, zwłaszcza osoby starsze, o zagrożeniach z nimi związanych. Policja apeluje, aby pamiętać, że funkcjonariusze nigdy nie dzwonią z propozycją załatwienia sprawy polubownie, zwłaszcza w przypadku przestępstw finansowych.

Policja zaleca natychmiastowe zakończenie rozmowy i skontaktowanie się z najbliższymi, a także powiadomienie odpowiednich służb, takich jak miejscowa komenda policji, w razie otrzymania podejrzanego telefonu. W Ostrowi Mazowieckiej wystarczy skontaktować się z dyżurnym powiatowej komendy, który dostępny jest pod nr tel. 47 704 42 00.

Wzrost świadomości społecznej oraz proaktywne podejście do zweryfikowania tożsamości osób dzwoniących mogą znacząco zmniejszyć skuteczność prób oszustwa telefonicznego, chroniąc w ten sposób potencjalne ofiary przed stratami finansowymi i stresem emocjonalnym.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: KPP Ostrów Mazowiecka

Zobacz również

Mężczyzna padł ofiarą oszustwa w Internecie

15 lutego 2024, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Julia Baranowska

Ostrowska policja otrzymała kolejne zgłoszenie o oszustwie internetowym. Ofiara znalazła ogłoszenie o możliwości inwestycji na giełdzie, które okazało się oszustwem.

Szybka jazda źle się skończyła dla 28-latka

15 lutego 2024, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Stracił prawo jazdy na 3 miesiące i został ukarany wysokim mandatem kierowca bmw w Pieńkach-Sobótkach.

Kolizja z leśnym zwierzęciem w Zakrzewie Wielkim (zdjęcia)

14 lutego 2024, OSP Zaręby Kościelne, red. Elżbieta Krajewska

Osoba poszkodowana została przewieziona do szpitala przez ZRM.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]