Społeczność ostrowska pamięta o żołnierzach 18 PAL-u, którzy przelewali krew i oddali swe życie za ojczyznę (zdjęcia)

Dodano: 16 lutego 2024 12:37, Autor: Elżbieta Krajewska

W 105. rocznicę powołania 18. Pułku Artylerii Lekkiej mieszkańcy Ostrowi spotkali się przy mogile z września 1939 roku na cmentarzu parafialnym, aby wspólnie zapalić światełko pamięci i wspomnieć żołnierzy ostrowskiej "Osiemnastki".
15 lutego 2024 przypada 105. rocznica 18. Pułku Artylerii Lekkiej. Przy mogile z września 1939 roku na cmentarzu parafialnym spotkano się, aby wspólnie zapalić światełko pamięci i wspomnieć żołnierzy, którzy - tak jak legioniści generała Jana Henryka Dąbrowskiego sprzed ponad 220 lat - przemierzyli szlak "z ziemi włoskiej do Polski". Uroczystość poprowadził pasjonat lokalnej historii Andrzej Mierzwiński.

W uroczystości udział wzięli:
- Jerzy Bauer - burmistrz miasta, płk Leszek Iwaniec - dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, Karolina Kolbuszewska - dyrektorka Muzeum Dom Rodziny Pileckich, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP - Oddział Ostrów Mazowiecka, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 86 w Komorowie, Towarzystwa Przyjaciół Komorowa oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. 18. Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej oraz mieszkańcy miasta. Na mogile z września 1939 złożono kwiaty i zapalono znicze.

W tym roku mija 105 lat od czasu kiedy pod lazurowym niebem Italii zaczęły się formować oddziały Wojska Polskiego w tym późniejsza ostrowska "Osiemnastka".
REKLAMA


15 lutego 1919 w obozie La Mandria di Chivasso koło Turynu, z polskich ochotników artylerzystów - byłych żołnierzy armii austriackiej, rozpoczęto formowanie 2 pułku artylerii polowej. Pod koniec maja został on przetransportowany do Francji, gdzie otrzymał sprzęt i uzbrojenie oraz zmienił nazwę na 7 pap. W czerwcu żołnierze - tułacze przybyli do Ojczyzny, aby już wkrótce wziąć udział w walkach o jej niepodległość i kształt granic. Przed wymarszem na front bolszewicki we wrześniu 1919 pułk zmienił nazwę na 113 kresowy pułk artylerii polowej. W przeddzień "wyprawy kijowskiej" pod koniec kwietnia 1920 przemianowano go ponownie, tym razem na 18 pap. Już pod tą nazwą zyskał nieśmiertelną sławę podczas ponad sześciotygodniowych zmagań z Armią Konną Budionnego oraz walk stoczonych na północnym Mazowszu w ramach Bitwy Warszawskiej. Za bohaterstwo na polu walki 25 żołnierzy otrzymało krzyże Virtuti Militari, a 150 - Krzyże Walecznych. Były niestety i inne krzyże. Na bojowym szlaku pułku wyrosło 109 mogił żołnierzy "Osiemnastki".

Po wojnie pułk kilkakrotnie zmieniał miejsce postoju zanim w roku 1922 przybył do Ostrowi, w której stacjonował aż do wybuchu II wojny światowej, stając się prawdziwą dumą i "oczkiem w głowie" lokalnej społeczności. Podczas pobytu w naszym mieście pułk ostatecznie zmienił nazwę na 18 Pułk Artylerii
Lekkiej.

Wrzesień 1939 był niestety ostatnim miesiącem jego istnienia. Walki stoczone podczas Wojny Obronnej pod Ostrołęką, Łomżą, Nowogrodem, Jakacią, Zambrowem i wreszcie pod Łętownicą i Andrzejewem, za które pułk został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Andrzejewem, za które pułk został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, dodały mu wprawdzie nowych laurów, ale były też ostatnimi wpisami do księgi chwały ostrowskiej "Osiemnastki".

Jako spadkobiercy tradycji, a także takich wartości, jak honor, patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny, za które żołnierze 18 PAL-u przelewali krew i oddawali swe życie, nie możemy zapomnieć o 105. rocznicy powstania "naszego" pułku.


Zobacz również

Pamiętając o więźniach Auschwitz. Czytanie performatywne "Raportu Witolda" (zdjęcia)

15 lutego 2024, Julia Baranowska

Muzeum Pileckich zorganizowało spotkanie, na którym odbyło się czytanie performatywne "Raportu Witolda".

Bal karnawałowy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

15 lutego 2024, Mariusz Kulesza, red. Elżbieta Krajewska

Bal odbył się w ostatnią sobotę karnawału w zajeździe Cobra.

Walentynkowe lanie (wideo)

15 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Ostrowski Sokół zmierzył się z Turem Basket Bielsk Podlaski, w ramach 24. kolejki 2 ligi mężczyzn. Gospodarzom nie udało się przeciwstawić sile przyjezdnych, co skutkowało wysoką porażką 55:92.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]