Społeczność ostrowska pamięta o żołnierzach 18 PAL-u, którzy przelewali krew i oddali swe życie za ojczyznę (zdjęcia)

Dodano: 16 lutego 2024 12:37, Autor: Elżbieta Krajewska

W 105. rocznicę powołania 18. Pułku Artylerii Lekkiej mieszkańcy Ostrowi spotkali się przy mogile z września 1939 roku na cmentarzu parafialnym, aby wspólnie zapalić światełko pamięci i wspomnieć żołnierzy ostrowskiej "Osiemnastki".
15 lutego 2024 przypada 105. rocznica 18. Pułku Artylerii Lekkiej. Przy mogile z września 1939 roku na cmentarzu parafialnym spotkano się, aby wspólnie zapalić światełko pamięci i wspomnieć żołnierzy, którzy - tak jak legioniści generała Jana Henryka Dąbrowskiego sprzed ponad 220 lat - przemierzyli szlak "z ziemi włoskiej do Polski". Uroczystość poprowadził pasjonat lokalnej historii Andrzej Mierzwiński.

W uroczystości udział wzięli:
- Jerzy Bauer - burmistrz miasta, płk Leszek Iwaniec - dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka, Karolina Kolbuszewska - dyrektorka Muzeum Dom Rodziny Pileckich, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP - Oddział Ostrów Mazowiecka, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 86 w Komorowie, Towarzystwa Przyjaciół Komorowa oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. 18. Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej oraz mieszkańcy miasta. Na mogile z września 1939 złożono kwiaty i zapalono znicze.

W tym roku mija 105 lat od czasu kiedy pod lazurowym niebem Italii zaczęły się formować oddziały Wojska Polskiego w tym późniejsza ostrowska "Osiemnastka".
REKLAMA


15 lutego 1919 w obozie La Mandria di Chivasso koło Turynu, z polskich ochotników artylerzystów - byłych żołnierzy armii austriackiej, rozpoczęto formowanie 2 pułku artylerii polowej. Pod koniec maja został on przetransportowany do Francji, gdzie otrzymał sprzęt i uzbrojenie oraz zmienił nazwę na 7 pap. W czerwcu żołnierze - tułacze przybyli do Ojczyzny, aby już wkrótce wziąć udział w walkach o jej niepodległość i kształt granic. Przed wymarszem na front bolszewicki we wrześniu 1919 pułk zmienił nazwę na 113 kresowy pułk artylerii polowej. W przeddzień "wyprawy kijowskiej" pod koniec kwietnia 1920 przemianowano go ponownie, tym razem na 18 pap. Już pod tą nazwą zyskał nieśmiertelną sławę podczas ponad sześciotygodniowych zmagań z Armią Konną Budionnego oraz walk stoczonych na północnym Mazowszu w ramach Bitwy Warszawskiej. Za bohaterstwo na polu walki 25 żołnierzy otrzymało krzyże Virtuti Militari, a 150 - Krzyże Walecznych. Były niestety i inne krzyże. Na bojowym szlaku pułku wyrosło 109 mogił żołnierzy "Osiemnastki".

Po wojnie pułk kilkakrotnie zmieniał miejsce postoju zanim w roku 1922 przybył do Ostrowi, w której stacjonował aż do wybuchu II wojny światowej, stając się prawdziwą dumą i "oczkiem w głowie" lokalnej społeczności. Podczas pobytu w naszym mieście pułk ostatecznie zmienił nazwę na 18 Pułk Artylerii
Lekkiej.

Wrzesień 1939 był niestety ostatnim miesiącem jego istnienia. Walki stoczone podczas Wojny Obronnej pod Ostrołęką, Łomżą, Nowogrodem, Jakacią, Zambrowem i wreszcie pod Łętownicą i Andrzejewem, za które pułk został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Andrzejewem, za które pułk został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, dodały mu wprawdzie nowych laurów, ale były też ostatnimi wpisami do księgi chwały ostrowskiej "Osiemnastki".

Jako spadkobiercy tradycji, a także takich wartości, jak honor, patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny, za które żołnierze 18 PAL-u przelewali krew i oddawali swe życie, nie możemy zapomnieć o 105. rocznicy powstania "naszego" pułku.


Zobacz również

Pamiętając o więźniach Auschwitz. Czytanie performatywne "Raportu Witolda" (zdjęcia)

15 lutego 2024, Julia Baranowska

Muzeum Pileckich zorganizowało spotkanie, na którym odbyło się czytanie performatywne "Raportu Witolda".

Bal karnawałowy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

15 lutego 2024, Mariusz Kulesza, red. Elżbieta Krajewska

Bal odbył się w ostatnią sobotę karnawału w zajeździe Cobra.

Walentynkowe lanie (wideo)

15 lutego 2024, Kacper Jaworowski

Ostrowski Sokół zmierzył się z Turem Basket Bielsk Podlaski, w ramach 24. kolejki 2 ligi mężczyzn. Gospodarzom nie udało się przeciwstawić sile przyjezdnych, co skutkowało wysoką porażką 55:92.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]