Ocalić gatunek od zapomnienia - konferencja naukowa o bydle nadbużańskim czarnym (zdjęcia)

Dodano: 28 kwietnia 2024 08:20, Autor: Lokalna Grupa Działania Zielone Sioło, red. Elżbieta Krajewska

Konferencja odbyła się w Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
REKLAMAW dniu 18 kwietnia 2024 roku, w Muzeum Rolnictwa im. Księdza Krzysztofa kluka w Ciechanowcu , odbyła się niezwykła konferencja naukowa, która zgromadziła ekspertów, naukowców oraz pasjonatów tematyki hodowli zwierząt. Organizowana na zaproszenie Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, konferencja miała na celu dyskusję na temat "Bydła Nadbużańskiego Czarnego - czy jeszcze istnieje?".

Bydło nadbużańskie czarne, uważane dotychczas za gatunek wymarły, stało się przedmiotem zainteresowania naukowców i hodowców ze względu na swoją wyjątkową historię i cechy. Rasa ta, związana z obszarem historycznej "Ziemi nurskiej", stanowi dziedzictwo kulturowe regionu, który jest częścią obszaru Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sioło".

Prace nad przywróceniem gatunku i ochroną zasobów genetycznych rozpoczął Instytut Zootechniki BIP w Krakowie w 2022 roku. Dzięki ich wysiłkom oraz zaangażowaniu hodowców, obecnie populacja bydła nadbużańskiego czarnego liczy 19 sztuk, z których 11 znajduje się w gospodarstwie państwa Godlewskich w Strękowie Nieczykowskim.

Podczas konferencji, dr inż. Ewa Sosin, koordynator ds. ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, zaprezentowała historię rasy oraz wyniki badań, w które osobiście jest bardzo zaangażowana. Dr Paweł Radomski omówił z kolei system certyfikacji "Ras Rodzimych" oraz produkty uzyskiwane z surowców tych ras.

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrekcji Muzeum Rolnictwa, pracowników Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowi Mazowieckiej oraz hodowców z terenu gminy Nur. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko przyniosło cenne informacje naukowe, ale także stanowiło okazję do integracji środowiska hodowców oraz podkreślenia znaczenia ochrony dziedzictwa genetycznego zwierząt gospodarskich.
Zobacz również

Spotkanie autorskie z Tomaszem Budzyńskim i Wojciechem Sumlińskim. Nie zabrakło mocnych tez (zdjęcia)

26 kwietnia 2024, Kacper Jaworowski

Spotkanie autorskie z udziałem Tomasza Budzyńskiego i Wojciecha Sumlińskiego, współautorów książki "Koniec Polski? Ile zostało nam czasu?" odbyło się w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Podczas dyskusji poruszono szereg interesujących tematów, obejmujących aspekty gospodarcze, finansowe, a przede wszystkim gry geopolityczne, które wciąż intensywnie prowadzą państwa, starając się uzyskać kontrolę nad innymi, pozornie słabszymi krajami.

Spotkanie pełne muzyki i wspomnień w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Zarębach Kościelnych (zdjęcia)

25 kwietnia 2024, COM Zaręby Kościelne, red. Elżbieta Krajewska

Koncert przebojów Jerzego Ficowskiego, utalentowanego autora tekstów i poety.

Triumf uczniów Rubinka na Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim (zdjęcia)

25 kwietnia 2024, Rubinek, red. Elżbieta Krajewska

Uczniowie z klas technik fryzjerstwa wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Fryzjerskim w strzyżeniu męskim w Ciechanowcu

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

WRI-Deweloper

ul. Kolarska 26 (przy placu budowy)
07-300 Ostrów Mazowiecka

APARTAMENTY KOLARSKA - ETAP III

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]