Zapomniane zwyczaje pogranicza regionów. Spotkanie autorskie z Maciejem Falkowskim (zdjęcia)

Dodano: 2 czerwca 2024 07:26, Autor: Kacper Jaworowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej gościła Macieja Falkowskiego, który opowiedział o swojej najnowszej książce "Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza". Autor podzielił się refleksjami na temat pozyskiwania informacji, historii regionu i złożonych procesów społecznych, które go kształtowały.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej była miejscem spotkania autorskiego z Maciejem Falkowskim, które przyciągnęło liczne grono miłośników literatury i historii regionalnej. Tematem głównym spotkania była jego najnowsza publikacja "Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza".

Książka Falkowskiego to swoista podróż przez małe ojczyzny, rozsiane między granicą Podlasia i Mazowsza. Pomiędzy Ciechanowcem, Czyżewem, Łomżą, Ostrołęką, Ostrowią Mazowiecką, Szumowem i Zambrowem. Autor zahacza o rodzinne Mazowsze, wspomni Kurpiów, ale najczęściej przystaje na Podlasiu. Falkowski z niezwykłą wnikliwością dokumentuje losy rodzin, badając ich codzienne życie w kontekście wielkich wydarzeń historycznych: bieżeństwa, powstań, rewolucji, wojen oraz przesuwających się granic. Umiejętnie tłumaczy złożone procesy społeczne, szczególnie trudne na pograniczu, i obnaża lokalne dramaty, traumy i tajemnice. Wiele miejsca w swojej książce poświęca problematyce różnic stanowych, szlacheckiego konserwatyzmu i chłopskiej niezgody na dominację herbową. Odważnie porusza również tematykę rodzimego antysemityzmu oraz rolę katolickiej hierarchii w kształtowaniu systemu wartości na przestrzeni wieków.

Spotkanie autorskie z Maciejem Falkowskim prowadził Michał Rutkowski. Podczas wydarzenia autor podzielił się swoimi refleksjami na temat badań do książki, podkreślając znaczenie głębokiego zrozumienia historycznych i społecznych uwarunkowań regionu. - Poszukiwałem tej tożsamości drobnoszlacheckiej tak jakby po omacku, ponieważ ludzie, z którymi się spotykałem, nie tacy ludzie "zwykli", tylko raczej naukowcy, duchowni, dziennikarze, przedstawiciele samorządów, kiedy ich o to pytałem, to oni mówili "Tak, oczywiście. Tak to było u nas, ale to jest tylko historia, to już przeminęło". Natomiast ja próbowałem szukać i wydaje mi się, że znalazłem, trochę wbrew stwierdzeniom tych osób, że to nie jest historia, chociaż to jest czasami nieuświadomione, bo te sprawy żyją często poza świadomością. Ludzie generalnie pamiętają - jak się pojeździ w okolice Wysokiego Mazowieckiego czy Zambrowa - to pamiętają, która wioska była szlachecka, a która wioska była np. włościańska - powiedział.
REKLAMA


Skąd wziął się pomysł na napisanie takiej, a nie innej książki? Falkowski przyznał, że nie było jednego konkretnego powodu. Przytoczył za to historię z życia. - Przez pewien czas pracowałem, tak dodatkowo, jako przewodnik. Woziłem ludzi głównie po Podlasiu, po wschodniej Polsce i bardzo często trafiały mi się osoby z zagranicy - Amerykanie, ludzie z Izraela, Kanady. Oni bardzo szukali, oni próbowali zrozumieć skąd oni są, skąd byli dziadkowie, skąd byli rodzice, ponieważ będąc tam, nie mogli tego poczuć, nie mogli tego zrozumieć - mówił autor. - Coś tam im np. dziadkowie odpowiadali, natomiast potrzebowali pojechać, dotknąć, zobaczyć, do tej wsi, z której kiedyś tam dziadek wyjechał, potrzebowali sprawdzić właśnie w metrykach czy to się zgadza, więc takie osoby często bardzo potrzebują tego, żeby poczuć się pewniej i bezpieczniej. Mi się wydaje, że to jest jedna z takich podstawowych - no oprócz takich zupełnie fizjologicznych jak jedzenie, spanie i picie - z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka - zakończył refleksję.

W trakcie spotkania autorskiego można było zakupić książkę i zadawać pytania. Na sali znajdowały się osoby nie tylko z Ostrowi i najbliższych miejscowości, ale z dalszych zakątków powiatu, wśród których znajdowali się bohaterzy reportażu. Po spotkaniu uzyskać można było autograf i porozmawiać prywatnie z autorem.

Maciej Falkowski to postać dobrze znana w Ostrowi Mazowieckiej. Jest absolwentem miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Ukończył stosunki międzynarodowe i studia wschodnie na Uniwersytecie Warszawskim. Jego kariera zawodowa obejmuje pracę analityka w Ośrodku Studiów Wschodnich, w Ambasadzie RP w Erywaniu oraz w Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Jest także współzałożycielem Fundacji Kaukaz.net i pracownikiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a jego specjalizacja obejmuje tematykę Kaukazu i Azji Centralnej. W dorobku literackim Falkowskiego znajdują się również inne publikacje, takie jak "Armenia. Obieg zamknięty" czy zbiór reportaży o Kaukazie Północnym "Matrioszka w hidżabie", napisany wspólnie z Iwoną Kaliszewską. Jego artykuły na temat byłego ZSRR były publikowane m.in. w "Tygodniku Powszechnym" i "Nowej Europie Wschodniej".

Spotkanie autorskie odbyło się w poniedziałek, 27 maja 2024 o godz. 17:30, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, przy ul. 11 Listopada 8. Partnerem wydarzenia było Ostrowskie Stowarzyszenie "Ludzie z Pasją".


Zobacz również

Literackie inspiracje, osobiste opowieści. Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk w Małkini Górnej (zdjęcia)

29 maja 2024, Kacper Jaworowski

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk. Pisarka podzieliła się swoimi doświadczeniami z czytelnikami.

Otwarty spacer historyczny po Ostrowi Mazowieckiej. Echa Powstania Styczniowego (zdjęcia)

28 maja 2024, Kacper Jaworowski

Miłośnicy lokalnej historii mieli okazję uczestniczyć w otwartym spacerze historycznym po ulicach Ostrowi Mazowieckiej. Pod przewodnictwem Andrzeja Mierzwińskiego, pasjonata historii, uczestnicy zgłębiali tajemnice miasta związane z powstaniem styczniowym.

Z Olgą Rudnicką o doświadczeniach, literaturze i przemocy (zdjęcia)

24 maja 2024, Kacper Jaworowski

Literackie spotkanie w Małkini Górnej. Literatura z humorem i przesłaniem społecznym w ramach Inicjatywy Oddolnej "Przemocy mówimy NIE".

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]