5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu górskim

Dodano: 9 lipca 2024 06:01, Autor: Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie to obok obuwia trekkingowego i prowiantu jedna z najważniejszych rzeczy w górach. Przydaje się zarówno za granicą, jak i w Polsce. Zapewnia ochronę na wypadek niespodziewanych sytuacji, których podczas przemierzania malowniczych szlaków nie da się przewidzieć. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu górskim!

Ubezpieczenie górskie to rodzaj polisy podróżnej


Firmy ubezpieczeniowe oferują różne rodzaje produktów -- polisy na życie, polisy komunikacyjne, a także polisy turystyczne. Te ostatnie zarezerwowano dla osób, które chcą zabezpieczyć swój budżet przed skutkami różnych awaryjnych sytuacji, do których często dochodzi w czasie podróży. Ich głównym założeniem jest wsparcie finansowe w razie konieczności skorzystania z prywatnego leczenia, zadośćuczynienie za szkody poniesione w czasie wyjazdu czy wypłacenie odszkodowania za uszkodzenia bagażu. Niektóre warianty przewidują też możliwość zwrotu kosztów ratownictwa górskiego, a także zapewniają ochronę sprzętu używanego podczas wspinaczki. I to właśnie takie ubezpieczenie określa się mianem "górskiego". Są to więc zwykłe ubezpieczenia wakacyjne oraz podróżne, które mają dodatkowe rozszerzenia opracowane z myślą o osobach aktywnych.

Ubezpieczenie górskie zapewnia większą ochronę niż EKUZ


Wiele osób planujących wakacje w zagranicznych górskich kurortach zapomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma bardzo ograniczony zakres. EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia danego kraju na takich samych zasadach, co jego obywatele. Oznacza to, że zakres jej działania będzie się zmieniał w zależności od zasad obowiązujących w systemie opieki zdrowotnej danego państwa.

W niektórych krajach pacjent ma obowiązek pokryć całość lub część kosztów hospitalizacji, zapłacić za badania, a także za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. W kontekście wycieczek górskich trzeba też pamiętać o kwestii finansowania akcji ratowniczych. Polska należy do wąskiego grona państw, które wydatki na pogotowie ratownicze biorą "na siebie". Większość władz rezygnuje z tak dużej odpowiedzialności, a za działania ratowników płacą sami turyści. Tak jest np. w Czechach i na Słowacji, gdzie rachunki za lot śmigłowcem opiewają na kwoty nawet do 10 tysięcy euro. Wówczas EKUZ okazuje się bezużyteczny, a jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia w pokryciu kosztów ratownictwa jest polisa górska. Więcej informacji o korzyściach wynikających z wykupienia ubezpieczenia znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/jak-wybrac-ubezpieczenie-turystyczne-na-wyjazd-w-gory.
REKLAMA


Ubezpieczenie górskie warto wykupić również w Polsce


Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest finansowane przez państwo i uzyskuje 15% zysku z biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu może za darmo przeprowadzać akcje ratunkowe. Mimo to, że TOPR nie pobiera za swoje działania żadnych opłat i tak warto przed wyjazdem w polskie góry wykupić polisę turystyczną. Ubezpieczenie kosztów ratownictwa stanowi bowiem tylko jeden z elementów pakietów oferowanych przez ubezpieczycieli. Dzięki wykupieniu dodatkowej ochrony możesz liczyć m.in. na NNW, które umożliwi Ci uzyskanie odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, a przecież złamania czy skręcenia w górach zdarzają się znacznie częściej. W ramach polisy możesz zyskać też ochronę bagażu lub sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie górskie nie zawsze gwarantuje odszkodowanie


Ubezpieczenie górskie, podobnie jak każde inne, ma pewne ograniczenia odpowiedzialności i nie zawsze zadziała. Pierwszą kwestią jest to, że podstawę do uzyskania zwrotu kosztów leczenia czy ratownictwa stanowią faktury i rachunki wystawione przez służby ratunkowe bądź placówki medyczne. Bez nich niemożliwe staje się udowodnienie poniesionych wydatków. Jeśli więc nie masz dowodów dokumentujących np. opłacenie akcji poszukiwawczej w górach, nie możesz liczyć na zadośćuczynienie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku niepoinformowania ubezpieczyciela o zdarzeniu ubezpieczeniowym we właściwym terminie. Zwykle istnieje kilka sposobów na skontaktowanie się z towarzystwem, np. poprzez infolinię czy aplikację mobilną.

Drugą kwestią są okoliczności, w których doszło do zdarzenia. Ubezpieczyciel nie ponosi zwykle odpowiedzialności za zdarzenia, do których doszło na skutek złamania prawa. Odmawia też wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy szkody powstały w efekcie umyślnego działania lub rażącego zaniedbania kwestii bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie górskie nie musi być drogie


Turyści rezygnują z ubezpieczenia górskiego, bo obawiają się jego wysokiej ceny. Zupełnie niesłusznie, bo przy odrobinie zaangażowania da się znaleźć bardzo dobre oferty za niewielkie pieniądze. Najlepsze polisy turystyczne są zwykle dostępne w porównywarkach internetowych, które na podstawie krótkiej ankiety tworzą spersonalizowane zestawienie ubezpieczeń na wyjazd w konkretny region świata. Takie rozwiązanie pozwala wybrać wariant atrakcyjny cenowo i zadowalający pod względem zakresu ochrony. Kup dobre ubezpieczenie w góry na rankomat.pl!

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Publikacje masalski.pl

Zobacz również

Czym jest higienizacja zębów i jak przygotować się do zabiegu?

8 lipca 2024, Materiał partnera

Higienizacja zębów to nie tylko modny zabieg, ale przede wszystkim kluczowy element profilaktyki stomatologicznej. Choć codziennie szczotkujemy zęby i używamy nici dentystycznej, to jednak nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń, które gromadzą się w jamie ustnej. Właśnie dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny i poddawać się profesjonalnej higienizacji.

Czy w czasie teleporady można otrzymać receptę?

7 lipca 2024, Materiał partnera

Szansa na skonsultowanie się z lekarzem przez internet lub przez telefon wpłynęła bardzo pozytywnie na ogólną dostępność usług medycznych. Wiele osób czeka tygodniami, a nawet miesiącami na moment, by dowiedzieć się coś więcej na temat swojego stanu zdrowia. Na szczęście obecnie jest to możliwe dzięki teleporadom lekarskim. Rozwiązanie to okazuje się bardzo wygodne zarówno dla pacjenta, jak i dla samego lekarza. Istnieje też możliwość wystawienie recepty elektronicznej, choć nie na każdy lek. Sprawdź, jak to działa!

Niedoczynność tarczycy - jakie daje objawy i jak ją leczyć?

2 lipca 2024, Materiał partnera, artykuł sponsorowany

Niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. To również jedna z najczęściej spotykanych chorób, która występuje u pacjentów borykających się z niewłaściwą pracą tarczycy. W niedoczynności pojawia się niedobór hormonów, który negatywnie wpływa na jakość życia. Do wystąpienia tej choroby może dojść już w życiu płodowym (wtedy mowa o niedoczynności wrodzonej) lub w późniejszym wieku (niedoczynność nabyta). Jakie są objawy tej choroby? Czy istnieją metody skutecznie leczące tę chorobę przewlekłą?

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]