Wielka literatura w małym mieście. 4. Ostrowski Festiwal Literacki za nami (zdjęcia, wideo)

Dodano: 11 października 2024 23:29, Autor: Kacper Jaworowski

Czwarta edycja Ostrowiady była okazją do spotkania z autorami związanymi z Ostrowią Mazowiecką oraz do promowania nowości wydawniczych. Wydarzenie przyciągnęło licznych miłośników książek, którzy mieli okazję zdobyć autografy i zadawać pytania pisarzom. Goścmi wydarzenia byli: Zuzanna Bukłaha, Maciej Falkowski, Paweł Płaczek i Alek Rogoziński.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej od lat prowadzi działania mające na celu zachęcenie do czytania - organizując koncerty, konkursy, warsztaty literackie i spotkania z autorami. Celem tych przedsięwzięć jest pokazanie, że literatura to nie tylko szkolne lektury, ale także bogaty świat nowych wydawnictw, pełen inspirujących opowieści zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Spośród wszystkich działań, przysłowiową wisienką na torcie, jest Ostrowiada - unikalna inicjatywa, której głównym celem jest promocja czytelnictwa poprzez bezpośredni kontakt z autorami współczesnych książek. To niecodzienna okazja, by bez konieczności wyjazdu do dużych miast porozmawiać z pisarzami, zadać im pytania i zdobyć książkę z autografem.

Czwarta odsłona Ostrowiady miała miejsce 10 października 2024. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie zgromadziło grono interesujących gości. Na scenie pojawili się: Zuzanna Bukłaha, Maciej Falkowski, Paweł Płaczek i Alek Rogoziński. Imprezę prowadził Cezary Polak, dziennikarz i prezenter Polskiego Radia RDC, pochodzący - a jakże - z Ostrowi Mazowieckiej. Polak jest związany z Ostrowiadą od początku jej powstania.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się Zuzanna Bukłaha, pochodząca z Ostrowi Mazowieckiej, podzieliła się z publicznością historiami stojącymi za jej dwoma publikacjami: "Nomadzi - życie w drodze" oraz "Ostatni". Bukłaha, reporterka i autorka, opowiedziała o swojej pracy reporterskiej oraz procesie twórczym, który doprowadził do powstania tych książek. Związana z takimi redakcjami jak "Duży Format" i "Wysokie Obcasy", jest absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu i członkinią Gildii Scenarzystów Polskich oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich, co dodatkowo wzbogaca jej literacką perspektywę.
REKLAMA


Kolejnym prelegentem był Maciej Falkowski, również pochodzący z Ostrowi Mazowieckiej, który zaprezentował swoją książkę "Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza". Falkowski, jako politolog i podróżnik, dzielił się swoimi doświadczeniami z pracy w państwach wschodnich, m.in. jako analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, co wyraźnie wpłynęło na jego literacką twórczość. Opowieści o pograniczu podlasko-mazowieckim ukazują głębokie przywiązanie i zainteresowanie historią oraz kulturą okolic, w których się wychował.

W dalszej części festiwalu uczestnicy mieli okazję spotkać się z Pawłem Płaczkiem, autorem książek kulinarnych, takich jak "Warszawa da się zjeść" czy "Menu kryzysowe" oraz Alkiem Rogozińskim, autorem licznych komedii kryminalnych i powieści obyczajowych. Łączone spotkanie wprowadziło wiele humoru i interakcji. Było okazją do poznania początków znajomości Płaczka i Rogozińskiego, a także początków ich twórczości. Słuchacze mogli dowiedzieć się, czy da się połączyć jedzenie i kryminał. Skoro o kulinariach mowa, to nie mogło zabraknąć również przekąsek, które specjalnie na wydarzenie przygotował Paweł Płaczek.

Ostrowski Festiwal Literacki "Ostrowiada", stanowi nie tylko okazję do spotkania z autorami, ale także możliwość zadawania im pytań, poznania ich inspiracji oraz zakupu książek z osobistym autografem. Co ważne, wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem burmistrza miasta Ostrowi Mazowieckiej, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie dla lokalnej społeczności. Wydarzenia takie jak Ostrowiada udowadniają, że literatura ma siłę, by łączyć ludzi i wciąż może być fascynującą alternatywą dla cyfrowych rozrywek.




Zobacz również

"Szarża" - nowa gra karciana, która przybliża historię kawalerii (zdjęcia)

11 października 2024, Kacper Jaworowski

Podczas obchodów Dnia Gier Planszowych, Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaprezentowało grę muzealną "Szarża". Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki zgłębiali tajemnice kawalerii, ucząc się historii w interaktywny sposób. Gra już czeka na kolejnych graczy w muzealnym sklepiku.

Trzecia edycja "Ostrowiady literackiej" już za nami (zdjęcia)

9 października 2023, Kacper Jaworowski

Wydarzenie literackie w Starej Elektrowni, dzięki któremu można było poznać fascynujące światy utalentowanych autorów. Ich opowieści o pasjach, podróżach i życiu, związanych z odmiennymi obszarami wiedzy, wciągnęły uczestników festiwalu "Ostrowiada literacka".

Młodzież szkolna na spotkaniu w Starej Elektrowni na 3. Ostrowskim Festiwalu Literackim (zdjęcia)

6 października 2023, Elżbieta Krajewska

Młodzież wzięła udział w spotkaniu z Aleksandrą Warecką i Jolantą Kopeć.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Global Football by Adrian Peterson

ul. Rubinkowskiego
07-300 Ostrów Mazowiecka

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]