Strażnicy opowieści i młodzi artyści. Wyjątkowy dzień w małkińskiej bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek (zdjęcia)

Dodano: 16 maja 2025 07:45, Autor: GBP Małkinia Górna, red. Kacper Jaworowski

Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej tętniła życiem - obchodzono tam Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Uroczystość połączono z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Reymonta. Były życzenia, nagrody, muzyka i tort.
Biblioteka - miejsce, które dla wielu pozostaje tylko zbiorem książek, jest w rzeczywistości przestrzenią, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością, a teraźniejszość przepełniona jest cichą magią opowieści. To świat, w którym każde dziecko może zostać odkrywcą, każdy dorosły - podróżnikiem po wyobraźni, a seniorzy odnaleźć drogę do najpiękniejszych wspomnień. Nad wszystkim czuwają oni - bibliotekarze - strażnicy wiedzy, kultury i historii.

Z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej, w dniu 9 maja 2025, odbyła się uroczystość, pełna wdzięczności i literackich wzruszeń. Wójt gminy Małkinia Górna Dariusz Rafalik, oraz sekretarz gminy Cezary Pietrzak, złożyli bibliotekarkom serdeczne życzenia, podkreślając ich nieocenioną rolę w życiu lokalnej społeczności. Właśnie one każdego dnia z pasją promują czytelnictwo i pielęgnują dziedzictwo literatury.

- Wasza praca to nie tylko udostępnianie książek, to przede wszystkim uwrażliwianie społeczeństwa na piękno literatury. To dzięki wam biblioteka w Małkini Górnej i jej filia w Prostyni są miejscami przyjaznymi czytelnikowi, otwartymi dla wszystkich niezależnie od wieku czy zainteresowań. Dziękuję wam za pasję, zaangażowanie i otwartość na potrzeby czytelnika, a także za podejmowanie inicjatyw, które wzbogacają życie mieszkańców naszej gminy: organizowane konkursy jak choćby ten dzisiejszy, spotkania autorskie, wystawy. Słowa podziękowania kieruję również do emerytowanych pracowników biblioteki. To m. in. dzięki państwa pracy i osobistemu zaangażowaniu nasza biblioteka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników - powiedział wójt Rafalik.

Obchody uświetniło rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. "Reymontowskie cztery pory roku w krajobrazie", zorganizowanego w Roku Noblisty - Władysława Stanisława Reymonta. Patronat nad konkursem objął wójt, a jego celem było uczczenie dorobku wybitnego pisarza oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej i literackiej wśród młodego pokolenia.

Zgłoszono aż 62 prace z różnych szkół podstawowych gminy. Kapituła jurorska - w składzie Maria Szulęcka, Bogumiła Knajp i Lidia Kowińska - stanęło przed trudnym zadaniem, bowiem młodzi artyści wykazali się niezwykłą kreatywnością i dojrzałością w interpretacji dzieł Reymonta.

Wszystkie prace można oglądać przez miesiąc w bibliotece - są one nie tylko ozdobą przestrzeni, ale również świadectwem tego, jak głęboko literatura Reymonta porusza i inspiruje młodych ludzi.

Nagrody wręczyli laureatom wójt, sekretarz gminy oraz p.o. dyrektora biblioteki Bożena Lińska. W swoim przemówieniu serdecznie podziękowała członkom komisji konkursowej, pracownikom biblioteki oraz wszystkim bibliotekarkom - zarówno aktywnym zawodowo, jak i emerytowanym - za ich wkład w rozwój czytelnictwa i lokalnej kultury.

Zwieńczeniem uroczystości był słodki akcent - tort, który osłodził wyjątkowy dzień oraz podkreślił wspólnotowy charakter święta. Artystyczną klamrę wydarzenia stanowił koncert akordeonowy w wykonaniu Tadeusza Kopaniarza, który zagrał oberki, polki oraz marsz weselny - muzyczne nawiązanie do ludowego świata "Chłopów" Reymonta.
REKLAMA


Laureaci konkursu "Reymontowskie cztery pory roku w krajobrazie"


Kategoria klas I-III


1. miejsce - Piotr Czarnecki, kl. III, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie;
2. miejsce - Kacper Brylak, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej;
3. miejsce - Nadia Zacheja, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.

Wyróżnienia:
- Magdalena Federczyk, kl. III, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie;
- Patryk Sokołowski, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej;
- Hanna Zawistowska, kl. I, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.

Kategoria klas IV-VI


1. miejsce - Alicja Wiechowska, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni;
2. miejsce - Lidia Maliszewska, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostyni;
3. miejsce - Roksana Zyśk, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.

Wyróżnienia:
- Kamil Czarnecki, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie;
- Mateusz Typiak, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej;
- Oliwia Zyśk, kl. IV, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.

Kategoria klas VII-VIII


1. miejsce - Amelia Zawistowska, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Orle;
2. miejsce - Amelia Chendoszko, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej;
3. miejsce - Igor Pamrów, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.

Wyróżnienie:
- Julia Zawisza, kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej.


Zobacz również

Święto ludzi książki. XVI Powiatowy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

16 maja 2025, Kacper Jaworowski

Tegoroczne obchody Dnia Bibliotekarza pokazały, że biblioteki to centra kultury i życia społecznego. Podczas XVI Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wyróżniono najlepszych czytelników, sponsorów i tych, którzy na co dzień współtworzą magiczny świat książek.

Skrzynka życzliwości w Wąsewie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek (zdjęcia)

10 maja 2025, GBP Wąsewo, red. Kacper Jaworowski

w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wąsewie panowała wyjątkowa atmosfera. Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, zespół placówki został obdarowany życzliwością, miłymi słowami oraz pięknymi prezentami, które sprawiły ogromną radość.

Świętowano Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Małkini Górnej (zdjęcia)

9 maja 2024, UG Małkinia Górna, red. Julia Baranowska

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Bibliotekarzy odwiedził wójt wraz z sekretarzem gminy.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wybierz komfort w swoim stylu

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]