Konferencja naukowa o bezpieczeństwie mikrobiologicznym pacjentów w opiece długoterminowej w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 19 listopada 2025 12:59, Autor: PSSE Ostrów Mazowiecka, red. Elzbieta Krajewska

Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona bezpieczeństwu mikrobiologicznemu pacjentów objętych opieką długoterminową. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z zakresu mikrobiologii, epidemiologii i terapii zakażeń, którzy omówili najnowsze zagrożenia zdrowotne, wyniki analiz epidemiologicznych oraz skuteczne metody profilaktyki i leczenia infekcji u osób starszych.
W dniu 18 listopada 2025 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowa pt. "Bezpieczeństwo mikrobiologiczne pacjentów w opiece długoterminowej, czyli jakie szanse ma senior w walce z bakteriami".

Wydarzenie zorganizowano przez SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń, analizy współczesnych zagrożeń oraz przedstawienia skutecznych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo zdrowotne osób starszych wymagających opieki długoterminowej.

Konferencja doskonale wpisała się w obchody Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, przypadającego 18 listopada. W czasie wydarzenia uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień uznanych specjalistów z zakresu mikrobiologii, epidemiologii i terapii zakażeń.

Jednym z prelegentów był dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, który przedstawił wykład dotyczący czynników ryzyka zachorowań, metod profilaktyki oraz aktualnych możliwości leczenia zakażeń wywołanych przez Clostridium difficile - jednego z najpoważniejszych patogenów zagrażających pacjentom w opiece długoterminowej.

Kolejnym wystąpieniem był wykład prof. dr hab. n. med. Katarzyny Dzierżanowskiej-Fangrat, kierownika Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Ekspertka omówiła zasady antybiotykoterapii zakażeń układu moczowego, uwzględniając lokalną sytuację epidemiologiczną i lekowrażliwość patogenów u pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
REKLAMA


W programie konferencji znalazły się także prezentacje lokalnych ekspertów. Hanna Szczęsna, Kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiła analizę dotyczącą realizacji szczepień ochronnych w powiecie ostrowskim w latach 2015-2024, zwracając uwagę na zmiany trendów oraz ich znaczenie dla zdrowia populacyjnego.

Następnie Marzena Kesler, Kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, zaprezentowała aktualną sytuację epidemiologiczną w regionie, omawiając szczegółowo wyniki analiz antybiogramów zakażeń układu moczowego z lat 2022-2024.

Organizatorzy przekazali serdeczne podziękowania dyrekcji oraz pracownikom Szpitala Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej za współorganizację wydarzenia, a także wszystkim prelegentom i uczestnikom za obecność, zaangażowanie i wysoki poziom merytoryczny wystąpień. Podkreślono, że dzięki szerokiej wymianie wiedzy oraz doświadczeń konferencja stała się inspiracją do dalszych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mikrobiologicznego pacjentów objętych opieką długoterminową.

Spotkanie potwierdziło, że skuteczna walka z zakażeniami, zwłaszcza u osób starszych, wymaga współpracy środowiska medycznego, podnoszenia kompetencji kadry medycznej oraz konsekwentnego wdrażania zasad racjonalnej antybiotykoterapii i profilaktyki zakażeń.


Zobacz również

Zakończenia sezonu spinningowego SSM "Sekcja Spinningowa Małkinia" - 2025 (zdjęcia)

16 listopada 2025, SSM " Sekcja Spinningowa Małkinia ", red. Elżbieta Krajewska

Finałowe spotkanie sekcji spinningowej oraz uroczyste podsumowanie całorocznej rywalizacji Koła PZW nr 65 Małkinia.

Wkrótce Dzień Kolejarza w Małkini Górnej z odsłonięciem pomnika

15 listopada 2025, UG Małkinia Górna, red. Elżbieta Krajewska

Małkinia Górna przygotowuje się do wyjątkowego święta. Mieszkańcy, kolejarze oraz pasjonaci historii spotkają się, by wspólnie uczcić Dzień Kolejarza oraz odsłonić pomnik dawnego mostu nitowanego na Bugu.

Zwierzęta na drogach powiatu ostrowskiego. Seria groźnych zdarzeń i apel policji

14 listopada 2025, KPP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Ostatnie dni w powiecie ostrowskim przyniosły serię zdarzeń drogowych spowodowanych nagłym wtargnięciem zwierząt na jezdnię. Krowa, dwa psy oraz jeleń doprowadzili do kolizji, które na szczęście nie skończyły się tragicznie dla kierowców, choć jedno ze zwierząt zginęło. Policja apeluje zarówno do kierowców o zachowanie ostrożności, jak i do właścicieli o właściwy nadzór nad swoimi czworonogami.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]