Pieszo na Jasną Górę

Dodano: 20 sierpnia 2010 10:21, Autor: Klaudia Borowa

W pogodzie i niepogodzie- spiekocie, deszczu, burzy. W bólu i niewygodzie szli...
A głównym ich celem była Jasna Góra. 14 sierpnia oficjalnie zakończyła się XXVI Piesza Pielgrzymka Łomżyńska. Tegoroczną myślą przewodnią PPŁ było hasło: "Bądźmy świadkami miłości".
To była ciężka przeprawa dla każdego pielgrzyma, zważywszy również na tegoroczne wyjątkowo wysokie upały. Ludzie, którzy już od wielu lat zmierzają na Jasną Górę nie pamiętają tak udanej pogody. Nic nie zdołało umniejszyć wagi tej wędrówki. Za każdym razem jest ona duchowym przeżyciem, które każdy odbiera inaczej. Pielgrzymka jest również sposobem na spędzenie wakacji."Jestem już na pielgrzymce 7 raz z małymi przerwami. Zaczęłam jak miałam 3 lata. Od tamtej pory czekam na nią z utęsknieniem. A z nią wakacje stają się jeszcze lepsze" twierdzi młoda pątniczka.
Z indywidualnymi intencjami pielgrzymi idą od 1 sierpnia do 14 sierpnia. A jak uważa pątnik wszystko z potrzeby serca. Z możliwości rozważenia i odpowiedzenia sobie na pytania typu: Jaki/a jestem? Jaka jest moja wiara? Czy mam pragnienia, które decydują o jakości mojego życia?

PPŁ wyrusza z pięciu miejscowości: 1 sierpnia z Łomży, Zambrowa i z Ostrołęki, 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej i 3 sierpnia z Wyszkowa. Każda grupa ma swój przyporządkowany kolor. Nasza ostrowska posiada kolor srebrny. Jej patronem jest Błogosławiony Władysław z Gielniowa. Przewodnikiem grupy jest Ks. Dariusz Krajewski. Obejmuje ona okolice Ostrowi wraz z Brokiem, Małkinią, Nurem. Różna jest długość trasy dla poszczególnych grup. Nasza wędruje 12 dni trasą liczącą 386 km. 13 sierpnia pielgrzymka wchodzi na Jasną Górę. Prezentacja odbywa się przed wałami Jasnej Góry o godz. 18.30, a o godz. 19.00 odprawiana jest Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Zakończenie pielgrzymki następuje 14 sierpnia po Mszy św. sprawowanej o godz. 9.00.
A teraz trochę statystyki: łączna liczba pątników (bez kapłanów i służb) wyniosła 760. Grupa Srebrna liczyła 110 osób, co dawało jej ostatnie miejsce. Najmłodszym uczestnikiem w grupie była Ada mająca 6 lat, a najstarszym - Tadeusz lat 78.
Niepokojącą wiadomością jest to, że z każdym rokiem liczba pielgrzymów maleje.

Ciekawostką okazał się ślub pary pątników z grupy niebieskiej- Edyty i Jakuba. Ceremonia zaślubin odbyła się w miejscowości Wyśmierzyce - najmniejszego pod względem ludności miasta w Polsce, przy obecności wszystkich zgromadzonych pielgrzymów. Kameralne wesele dla najbliższych odbyło się w lokalu, natomiast reszcie "gości" czas umilał muzyk, przy którym można było potańczyć aż do godziny obwieszczającej ciszę nocną.

Żeby przybliżyć choć trochę przebieg pielgrzymki przedstawię pokrótce jeden dzień pielgrzyma.
Pobudka ok. 5.00, wymarsz 6.00. W zależności od przebycia zamierzonych na dzień kilometrów etapów jest 4-7 liczących od 5km do nawet 12km. Dojście na nocleg ok. 18-19. Miejsce spania w zależności od sprytu- namiot, podłoga, łóżko, ciężarówka. Z posiłkami nie ma problemów. Na każdym postoju jest jakiś poczęstunek przygotowany przez okolicznych mieszkańców. Oczywiście im bliżej Częstochowy tym jest trudniej.
Trzeba zaznaczyć, że pielgrzymowi nic się nie należy. Jest zdany tylko na łaskę dobrych ludzi.

Każda pielgrzymka nie odbyłaby się również bez obecności takich ludzi jak: Kierownik Pielgrzymki, Szef Przemarszu, Służb Porządkowych, Kwatermistrzów, Służb Medycznych i wielu innych. Oni zapewniają bezpieczeństwo... a klimat tworzą sami pielgrzymi.









Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]