Europejski kodeks higieny i jakości mleka - Ostrów Maz. 13.06.20

Dodano: 25 czerwca 2003 16:40, Autor: Michał Tokarski


13 czerwca 2003 r. w godzinach rannych, gdy cała Ostrów żyła już wieczornym występem Budki Suflera nasze miasto miało zaszczyt być gospodarzem ogólnopolskiej konferencji pt. „Europejski Kodeks Higieny i Produkcji Mleka najwyższej Jakości" Spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu "Razem do Unii" i odbyło się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Konferencję poprowadził lekarz weterynarii pan Piotr Przygodzki. Przybyłych gości przywitał burmistrz miasta mgr Mieczysław Szymalski. Wyjaśnił on cele i okoliczności organizowania konferencji właśnie w Ostrowi Mazowieckiej. W swojej wypowiedzi nawiązał do "Dni Ostrowi", które były głęboko związane z tematem wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przypomniał także wyniki referendum przeprowadzonego na terenie naszego miasta i powiatu.
Następnie głos zabrał starosta ostrowski Józef Polak, który przybliżył zgromadzonym dane liczbowe i statystyczne dotyczące hodowli bydła i produkcji mleka w naszym powiecie. Wyjaśnił także skąd się biorą obawy rolników związane z wejściem do Unii.
Po części uroczystej konferencji głos zabrał Dr inż. Cezary Purwin z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Tematem pierwszego wykładu był "Wpływ dodatków paszowych na jakość kiszonek oraz przydatność technologiczna mleka", ponieważ pierwszą rzeczą, która ma wpływ na jakość i ilość produkowanego mleka jest pasza dla zwierząt. W wykładzie zostały zaprezentowane metody uzyskiwania, sposoby przechowywania i zabezpieczania kiszonek. Wyniki badań zostały zestawione w tabelach porównawczych. Kolejnym elementem wykładu było sprawozdanie z badań przeprowadzonych na czterech gospodarstwach z gminy Sniadowo oraz Piątnica. Celem tych badań było zbadanie i analiza wpływu jakości i przydatności kiszonek na wartość technologiczną mleka. Wyniki zostały przedstawione w tabelach porównawczych, które wykazały średnio 5 - 10 % poprawę jakości i ilości mleka.
Kolejnym gościem był Dr Henk Bless z Holandii, który opowiadał o technikach hodowli bydła mlecznego w Holandii oraz o biotechnologii rozrodu zwierząt. Wykład był prowadzony w języku angielskim i tłumaczony na bieżąco na język polski. Głównym celem tego wykładu było przybliżenie polskim rolnikom jak wygląda obraz rolnictwa w Holandii oraz uświadomienie ich, jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo po wejściu do Unii Europejskiej. Wykład zawierał bardzo dużo porównań miedzy polskim a holenderskim rolnictwem. Henk Bless także zaprezentował swoją firmę.
Następnym zaproszonym gościem był dyrektor WODR w Warszawie - Dr inż. Witold Rzepiński, który przedstawił "Znaczenie projektów europejskich w rozwoju produkcji mleka na terenie Polski północno - wschodniej". Wykład głównie opierał się na zestawieniach danych statystycznych z ubiegłych lat, które były wyświetlane na planszy. Z przedstawionych wyników można było wywnioskować, że nasz region z roku na rok jest coraz lepiej dostosowany do standardów unijnych. Dr. Rzepiński zwrócił uwagę na elementy, które nie spełniają unijnych norm i pochwalił lokalnych producentów za to, że aż 98% produkowanego mleka jest Klasy Ekstra.
W przerwach pomiędzy wykładami odbywały się prezentacje zaproszonych firm: Kemira, Provimi Polska oraz Medivet/Pharmacia, Zamiara & Bąkowski. W tylniej części sali konferencyjnej znajdowały się stoiska, w których przybyli goście mogli się więcej dowiedzieć na temat ich działalności firm i oferowanych przez nie usług. W trakcie konferencji odbył się quiz wiedzowy z nagrodami, które były ufundowane przez sponsorów. Na zakończeniu odbyła się konferencja prasowa. Na pytanie zadane przez jednego z dziennikarzy "Ile czasu potrzebuje polska wieś, aby osiągnąć poziom życia farmerów holenderskich?" Henk Bless odpowiedział, że przy dobrym wykorzystaniu pieniędzy unijnych jest to okres od około 5 do 10 lat.
Podsumowując, konferencja wypadła bardzo dobrze. Widać było, że większość zgromadzonych słucha uważnie wykładów. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na tych warsztatach pomoże im lepiej zarządzać gospodarstwami, dbać o higienę produkcji, zwiększać jakość i ilości produkowanego mleka. Konferencje tego typu powinny być organizowane częściej, szczególnie teraz, kiedy jesteśmy na progu wejścia do Unii Europejskiej.

Organizator konferencji MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej składa serdeczne podziękowania sponsorom konferencji tj. Emira GrowHow, Provimi Polska, Pharmacia Polska, Zamiara & Bąkowski, Idea Havo Ostrów Maz., Rolstar, Renault-Jakar Łomża

Poniżej prezentujamy zdjęcia z konfernecji:


Burmistrz miasta mgr. Mieczysław SzymalskiStarosta ostrowski Józef PolakDr inż. Cezary Purwin z Uniwerstetu Warmińsko - Mazurskiego w OlsztynieDr Henk Bless z HolandiiDyrektor WODR w Warszawie dr inż Witold Rzepiński


Zgromadzeni rolnicy w skupieniu słuchają wykładów.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]