Książęta Mazowieccy przybywają do Ostrowi

Dodano: 25 lipca 2011 20:20, Autor: Daniel Sukniewicz

Od 17 do 26 sierpnia przy głównym wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi (ul. Trębickiego 10) będzie można oglądać wystawę historyczną o Szlaku Książąt Mazowieckich.
Szlak Książąt Mazowieckich to pierwszy tematyczny szlak turystyczny, który swym zasięgiem obejmuje całe historyczne Mazowsze. Zaprojektowany przez archeologa Daniela Sukniewicza oraz historyka Roberta Sypka na zlecenie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej łączy miejscowości leżące w województwach: podlaskim, mazowieckich i łódzkim.

Szlak zabiera na wyprawę w czasy, gdy Mazowsze było niezależnym od Polski krajem rządzonym przez potomków Konrada Mazowieckiego. Przybliża on turystom najciekawsze zabytki, prawdziwe perły Mazowsza, dzieje Księstwa Mazowieckiego, a także kulturę i obyczaje średniowiecza.

Ostrów Mazowiecka jest jednym z ważniejszych punktów na Szlaku Książąt Mazowieckich - zarówno ze względu na swoje związki historyczne z Księstwem jak również ze względu na pielęgnowanie tych tradycji w dniu dzisiejszym.

Osada bartników, drwali i myśliwych została podniesiona do rangi miasta w 1434 r. przez księcia Bolesława IV. Rozkwit miasta zaczął się w 1514 r, gdy księżna Anna Radziwiłłówna (1476 - 1522) - matka ostatnich książąt mazowieckich Janusza III (1502-1526) i Stanisława (1500 - 1524), nadała miastu prawa organizacji 4 jarmarków w roku i jednego targu w tygodniu. Na skwerze przy ul. 3 Maja stoi pomnik księżnej i jest to jeden z dwóch jedynie pomników, które postawiono na na terenie Mazowsza, by upamiętnić książąt mazowieckich.

REKLAMA




Na terenie Ogrodu Jordanowskiego w 2009 r. został zrekonstruowany jako pierwszy na Mazowszu gród książąt mazowieckich. Stoi w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się książęcy dwór myśliwski, w którym w 1392 r. prawdopodobnie spotkali się król Władysław Jagiełło oraz jego brat stryjeczny Witold - Wielki Książę Litwy. Zawarty wówczas układ kończył waśnie i stanowił fundament zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem.

Celem wystawy historycznej o Szlaku Książąt Mazowieckich jest propagowanie atrakcji turystycznych, wspólnej historii, tradycji i korzeni historycznych miejscowości leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich - zarówno wśród mieszkańców historycznego Mazowsza, jak i turystów.

By ten cel zrealizować, wystawa jest eksponowana w miejscowościach leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich, tak aby mogło ją obejrzeć jak najwięcej osób.

Wystawa na fotografiach pokazuje najciekawsze zabytki poszczególnych miejscowości leżących na szlaku, przybliża ciekawe historie i legendy oraz przypomina okresy prosperity związane z czasami, gdy Mazowsze było niezależnym organizmem państwowym pod rządami władców z dynastii piastów mazowieckich.

Wystawę oglądali już mieszkańcy Przasnysza, w pierwszej połowie sierpnia będą mogli oglądać ją mieszkańcy Grójca. Z Ostrowi wystawa wyruszy do kolejnych mazowieckich miast: Kozienic, Łowicza, Łomży, Góry Kalwarii i Czersk, Ciechanowa oraz Sokołowa Podlaskiego.

Więcej o Szlaku Książąt Mazowieckich nahttp://www.szlakksiazat.pl/


Zdjęcia autorstwa Daniela Sukniewicza

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]