Wystawa Szlak Książąt Mazowieckich

Dodano: 23 sierpnia 2011 21:19, Autor: Daniel Sukniewicz

Kolejnymi miejscami, do których zawita wystawa Szlak Książąt Mazowieckich są Góra Kalwaria i Czersk, Łowicz, Łomża, Sokołów Podlaski i Ciechanów.


Dla twórcy wystawy najfajniejszym momentem jest, gdy zanim jeszcze rozstawi wystawę podchodzą ludzie i zaczynają wczytywać się w plansze.

W każdej miejscowości do której dotarła wystawa "Szlak Książąt Mazowieckich" działo się podobnie. Czy podczas pikniku rodzinnego w Przasnyszu, gdzie otwieraliśmy wystawę pod raz pierwszy, czy gdy rozstawialiśmy ją na pięknym, zrewitalizowanym rynku w Grójcu, czy gdy montowaliśmy ją w nowoczesnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Bardzo mnie cieszy to zainteresowanie, bo jestem przekonany, że gdy historia jest opowiedziana ciekawie to wcale nie nudzi, a miejsc wartych zwiedzenia jest na Mazowszu wiele, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Wystawę oglądali już mieszkańcy Przasnysza, Grójca, teraz jest w Ostrowi Mazowieckiej, a od najbliższego piątku (26 sierpnia) będzie można oglądać ją w Kozienicach w Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu.

Ostrów Mazowiecka to miasto, na którym swe piętno odcisnęła matka ostatnich książąt mazowieckich - Anna Radziwiłłówna. Ona dała miastu przywilej organizacji jarmarków i targów, który spowodował rozwój miejscowości. Dzisiejsza Ostrów pielęgnuje książęcą tradycję. Koło ratusza wznosi się pomnik księżnej. Warto wiedzieć, że to jeden z dwóch zaledwie, na całym Mazowszu, pomników upamiętniających dawnych władców tych ziem. Książęta, choć władali niezależnym Mazowszem przez 300 lat, założyli tu 80 miast, wznosili zamki, fundowali kościoły i na stałe zapisali się w tradycji to nie doczekali się zbyt wielu przejawów pamięci u dzisiejszych mieszkańców Mazowsza. Na szczęście są chlubne wyjątki.

Ważnym miejscem w Ostrowi związanym z książętami jest Gród Książąt Mazowieckich zrekonstruowany w miejscu dawnego książęcego dworu myśliwskiego. Dworu, z którym wiążą się barwne legendy i historie. Tutaj zapewne spotkali się w gościnie u księcia Janusza Starszego król Władysław Jagiełło ze swym bratem Witoldem. Było to spotkanie dwóch zwaśnionych władców, które doprowadziło do ugody, na której udało się później zbudować sojusz Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, który dał m.in zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Być może w trakcie tego spotkania namiętny romans, acz tragiczny w skutkach, nawiązali bratanek księcia Janusza Starszego - Henryk oraz siostra Witolda Ryngajłła?

REKLAMA



Kozienice, choć leżą poza granicami ziem należących niegdyś do Księstwa Mazowieckiego mają z księstwem i książętami wiele wspólnego. Poczynając od nazwy. Legenda wiąże powstanie nazwy od feralnego polowania, w którym uczestniczył książę Leszek Biały - brat Konrada Mazowieckiego faktycznego budowniczego księstwa mazowieckiego. Polowania feralnego, bo przecież książę, który raczej nie chybiał musiał po strzale, gdy łania, do której strzelał zniknęła w kniei powiedzieć zdegustowany: Kozie nic... Towarzyszącym mu rycerzom nie pozostało nic innego tylko powtórzyć: Kozie nic... i tak już zostało w nazwie miejscowości

Bardzo blisko Kozienice z Księstwem Mazowieckim związała budowa mostu pontonowego. Tego po którym oddziały dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę przedostały się na drugi brzeg Wisły w 1410 r, by zaatakować wojska zakonu krzyżackiego, tam, gdzie się tego ataku nie spodziewały. Most o czym trzeba pamiętać został zbudowany właśnie w Kozienicach. Dzisiaj w parku pałacowym można zobaczyć replikę przęseł tego mostu, który w ówczesnych czasach był prawdziwą "wunderwaffe". Kozienice nie zostały wybrane przypadkowo. Leżały praktycznie na samej granicy Księstwa Mazowieckiego, a właśnie przez ziemie księstwa most był spławiany. Książę Janusz - wówczas władca tej części Księstwa musiał być mocno zaangażowany w budowę oraz w późniejszy transport mostu. A było to zadanie tajne z tajnych. Sukces przedsięwzięcia był możliwy tylko wtedy, gdy szpiedzy zakonni niczego by się o moście nie dowiedzieli.

Po wakacjach wystawa Szlak Książąt Mazowieckich rusza dalej w "podroż" po Mazowszu. Kolejnymi miejscami, do których zawita są: Góra Kalwaria i Czersk, Łowicz, Łomża, Sokołów Podlaski i Ciechanów. Każde z nich ma zabytki oraz bogatą historię pamiętającą czasy książąt mazowieckich i wiele zagadek, które czekają jeszcze na swych odkrywców.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wystawy i wędrówki Szlakiem Książąt Mazowieckich.

Zdjęcia autorstwa Mirosława Kisielewskiego przedstawiają wystawę w Grójcu i w Ostrowi Mazowieckiej


Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]