Może pani pocałować mojego ptaka

Dodano: 10 września 2011 10:57, Autor: Anna Krajewska-Polak

Cała sztuka układania ptaka, polega na kontroli jego kondycji - zdradza Piotr Zadworny - nie może być ani zbyt przejedzony, bo nie reaguje na polecenia, ani zbyt głodny, bo będzie polował na własną rękę.


Piotr Zadworny, zapytany dlaczego hoduje drapieżne ptaki odpowiada krótko - bo lubię. Nie da się inaczej, trzeba lubić, bo hodowanie ptaków, to zajęcie, które można by odłożyć na bok, gdy ma się ochotę na coś innego. Rano karmienie. Później czyszczenie wolier, praca z ptakami. Kolejne karmienie. Sprzątanie, naprawy, budowa nowych miejsc dla ptaków. Wieczorem powtórka. Nie może iść na urlop, bo nikt nie zastąpi. Nieodpowiednie wejście do woliery, może zniweczyć wieloletnią pracę z ptakiem. Ale Piotr się nie skarży. Kocha, to co robi, więc dlaczego miałby się skarżyć?

Początki, to hodowla bażantów i kaczek. Któregoś dnia ludzie przynieśli młodego błotniaka stawowego, który został pozostawiony przez rodziców na polu. Piotr się nim zajął, odchował i wypuścił . Po tym kupił sobie pierwszego jastrzębia. Teraz ma 29 ptaków. Od blisko 2 miesięcy ma pierwszą w Polsce sowę zza Uralu - puszczyka mszarnego. Posiada w swojej kolekcji orły stepowe, harrisy, rarogi stepowe, rarogi ałtajskie, sokoła wędrownego, sokoły pustułki, rarogi górskie, sowy - pójdźka, puszczyk, płomykówka, puchacz, sowa jarzębata, sowa śnieżna, puszczyk mszarny, sowa uszata. Z rodzimy sów brakuje mu jedynie włochatki i sóweczki. To jedna z większych hodowli w Polsce.

Cała sztuka układania ptaka, polega na kontroli jego kondycji - zdradza Piotr Zadworny - nie może być ani zbyt przejedzony, bo nie reaguje na polecenia, ani zbyt głodny, bo będzie polował na własną rękę. Różnica kilku gram jest znacząca, a to zaledwie niewielki fragment jednodniowego kurczaka. Ptaki jedzą ponad 2000 kurczaków miesięcznie, do tego 400 myszy, 300 przepiórek i 20 gołębi. Zapytany o koszt wyżywienia, Piotr odpowiada - wysoki.


REKLAMA




Ptaki jednak zarabiają. Przede wszystkim pokazy sokolnicze. Można je wtedy podziwiać w czasie lotu czy na rękawicy, niektóre można dotknąć? czy pocałować. Piotr jest skarbnicą wiedzy o swoich podopiecznych, a że jest też niezrównanym gawędziarzem, pokazy stają się fascynującymi wykładami na temat życia i ochrony ptaków drapieżnych czy sokolnictwa w dawnych czasach.

Udostępnia również swoich podopiecznych do produkcji filmowych czy sesji fotograficznych. Ze śmiechem opowiada, jak w wielu filmach są jego ptaki, o czym widz nawet nie ma pojęcia. Nie do odróżnienia, czy to ptak dziki czy z hodowli. Produkcja programu skrócona do tygodni, a nie lat, gdy trzeba było w naturze takiego ptaka wyśledzić.

Ptaki wykorzystuje również w płoszeniu gołębi, wron, gawronów, kawek i szpaków z miejsc, w których utrudniają ludziom życie. Pozbywali się szkodników z terenów fabryk, plantacji wiśni i czereśni oraz borówki amerykańskiej. Pracują też na rzecz miast, płoszą gołębie czy wrony z parków i rynków.

U Piotra znalazło miejsce wiele, z różnych powodów, skrzywdzonych ptaków. Nigdy nie odmawia pomocy, w ciągu roku jest co najmniej kilkadziesiąt sztuk, od łabędzi przez bociany, a na wróblach kończąc. Podleczy, podkarmi, wypuści, jeśli się nadają, na wolność. Jako jedyny hodowca w Polsce rozmnaża płomykówki.

Ptaki, to nie koniec jednak zainteresowań Piotra Zadwornego. Od dwóch miesięcy ma dwa żbiki - Andzię i Spidera. Jedyne żbiki w Polsce w prywatnych rękach. W planach jest jeszcze serwal. Co więcej? O tym, może następnym razem.


Zdjęcie Marek Piekarzewski

Komentarze

Dodano: 10 września 2011 13:58, taekyon (taekyon)

co za tytuł! prawie jak na WP.pl albo w fakcie

 

Dodano: 11 września 2011 07:55, (buildingservices)

Super pasja;)

 

Dodano: 11 września 2011 10:55, (litka22)

pięknie i pożytecznie,a czy można tak na codzień je obejrzeć?jeśli tak,to gdzie?.

 

Dodano: 11 września 2011 16:33, Eia (eia)

http://www.drapole.pl/

 

Dodano: 12 września 2011 19:29, ZaP (zap)

niestety - gości na Ranczo nie przyjmuje z prostych powodów - to jest Polska... i nie każdy dobrze innym życzy. Ptaki będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Długosiodle - pokaz o 13:20 ZaPraszam

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ŚWIAT ZAPROSZEŃ

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Zaproszenia, firmowe kartki świąteczne i inne

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]