Jesień zapachniała Chopinem

Dodano: 8 listopada 2011 08:37, Autor: Anna Krajewska-Polak

Mazurki komponował Chopin niemal przez całe życie - usłyszeli słuchacze na koncercie w ramach Poniedziałkowych Spotkań ze Sztuką. Andrzej Sikora przybliżył nieco muzyczny świat grając i opowiadając o mazurkach Chopina.


7 listopada br. w sali widowiskowej MDK odbył się koncert Andrzeja Sikory "Jesień pachnie Chopinem". To już drugie spotkanie z Fryderykiem Chopinem, na które zaprosił pan Andrzej. Tym razem oprowadził po świecie mazurków. Koncert odbył się w ramach Poniedziałkowych Spotkań ze Sztuką, cyklu, który zdobył już dużą grupę wiernych sympatyków w różnym wieku.

Mazurki komponował Chopin niemal przez całe życie - powiedział Andrzej Sikora. Stały się dla kompozytora powiernikami emocji, były bardzo osobistymi muzycznymi wypowiedziami. Właśnie w mazurkach kompozytor, w stopniu większym niż w jakichkolwiek innych dziełach, dopuszcza słuchacza do swego serca.

REKLAMA
Chopin sięgał do polskich tradycji mazurka ludowego. Odwoływał się do trzech ludowych tańców: mazura, kujawiaka i oberka. Wszystkie mają metrum trójdzielne i charakterystyczny rytm: mazur, skoczny w charakterze i pełen temperamentu, w tempie dość żywym, z tendencją do nieregularnych akcentów, kujawiak w tempie wolnym i o śpiewnej melodii i wreszcie oberek o żywym tempie i skocznej melodii w rytmie. Chopin, jak opowiedział Andrzej Sikora, w swoich mazurkach nierzadko łączył w jednym mazurku cechy więcej niż jednego tańca. Wśród środków stylizacji stosował używanie skal ludowych, zwłaszcza skali lidyjskiej i frygijskiej.

Pan Andrzej na koncercie zagrał kilkanaście mazurków. Te bardzo znane i nieco mniej. Wszystkie jednak przenosiły słuchaczy w klimat na granicy marzenia i rzeczywistości. Jak u Chopina - była nostalgia, liryka, nieco powściągliwej namiętności i wesołej zabawy. Kolejne spotkanie, jak zapowiedział Andrzej Sikora, będzie z walcami Fryderyka Chopina.


Zdjęcia Mirosław Kisielewski

Zobacz również

Muzyczne niespodzianki w kościołach

18 września 2011, Izabela Sochocka

Niedziela 25 września przedstawia się interesująco dzięki programom artystycznym, przygotowanym dla wiernych parafii pw. Opatrzności Bożej i pw. św. Jozafata. Będzie i radośnie, i refleksyjnie.

W niedzielę koncert Filharmonii

28 sierpnia 2011, Izabela Sochocka

Za tydzień, 4 września, parafia WNMP zaprasza na koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży w ramach festiwalu Sacrum et Musica.

W MDK rozpoczynają zajęcia

26 sierpnia 2011, Anna Krajewska-Polak

Zajęcia wokalne, taneczne i plastyczne. Dla każdego coś miłego.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]