Mój pierwszy robot

Dodano: 7 grudnia 2011 18:54, Autor: Hanna Chromińska

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Pierwszym krokiem do skonstruowania zaawansowanych robotów - jak japoński ASIMO lub T-800 (bardziej znany jako Terminator) - jest poznanie podstaw robotyki. W gminie Małkinia Górna 96 uczniów już wykonało ten pierwszy krok.


W Zespole Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni 5 grudnia 2011 r. z udziałem wójta gminy Pana Marka Kubaszewskiego i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie pp. Barbary Kozłowskiej, Andrzeja Korosia, Bogumiły Krasuskiej, Bogumiły Nadany, Mieczysławy Porucznik i Ewy Szymanik odbyło się uroczyste zakończenie projektu "Mój pierwszy robot", do którego przystąpili uczniowie z pięciu szkół podstawowych (SP 1 i SP 2 w Małkini Górnej, SP Kiełczew, SP Orło, SP Prostyń) i z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Małkini Górnej.

"Mój pierwszy robot" to największy projekt edukacyjny w gminie Małkinia Górna zrealizowany ze środków Unii Europejskiej, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego kwotą 321.650 zł (udziałem własnym gminy był koszt dowozu dzieci na zajęcia oraz udostępnienie sal komputerowych - wartość 9.947,94 zł). Projekt został zrealizowany w współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Edukacja i Nauka, a jego celem było praktyczne wykorzystanie teoretycznych podstaw robotyki. Od 19 lutego 2011 r. w każdej szkole odbyły się 4 weekendowe zajęcia z robotyki w wymiarze 12 godzin. W ciągu 48 godzin zajęć uczniowie poznawali podstawy konstruowania robotów i ich programowania i od razu budowali swoje pierwsze roboty - razem w wszystkich szkołach powstało bardzo wiele różnych robotów, m.in. robo-tancerz, robo-pies, robo-skorpion. Roboty wykonywały proste czynności - śledzenie linii za pomocą czujnika światła, przenoszenie kubeczków specjalnie skonstruowaną łapą.

REKLAMA
Ulubieńcem wszystkich został robo-pies, który po odpowiednim zaprogramowaniu jeździł za dziećmi jak prawdziwy zwierzak. Uczestnicy zajęć zbudowali skrzynie biegów (prawie jak w prawdziwym samochodzie), karabin do strącania wież z kubeczków i pilota do sterowania robotem. Na trzecich warsztatach odbyły się walki robotów SUMO. Zajęcia były prowadzone w szkolnych pracowniach informatycznych, do których wyposażenia przyczyniły się środki finansowe z Unii Europejskiej pozyskane w latach 2004-2006.

Nauczyciele opiekujący się uczniami biorącymi udział w projekcie - pp. Piotr Krawczyk, Dorota Rzempołuch, Barbara Siwek, Dorota Sławińska, Barbara Wojciechowska, Iwona Wojciechowska - zostali przeszkoleni w zakresie prowadzenia warsztatów z robotyki. W ramach projektu odbył się konkurs plastyczny i dwa wyjazdy do Centrum Nauki Kopernik.

Te podstawowe informacje o projekcie przypomniały panie Iga Glapińska (SEiN) i Danuta Włodarczyk(ZOSziPO).

Uczestnicy projektu krótko i z wyraźnym wzruszeniem opowiedzieli o swojej przygodzie z robotyką. Wszyscy otrzymali dyplomy, nagrody i wiele ciepłych słów zachęcających do rozwijania nabytych umiejętności. Nagrody oraz zestawy pomocy dydaktycznych do zajęć z robotyki wręczyli pani Iga Glapińska - koordynator projektu, pan Sławomir Brynkiewicz - asystent koordynatora i pani Danuta Włodarczyk - gminny koordynator projektu .

Na zakończenie odbył się krótki pokaz chemiczny. Proste, ale efektowne doświadczenia zostały przez młodzież przyjęte entuzjastycznie. To chyba dobry moment by pomyśleć o realizacji kolejnego projektu, tym razem dotyczącego chemii doświadczalnej...


Zdjęcia Hanna Chromińska

Zobacz również

Skate Park już prawie gotowy

1 grudnia 2011, Adrian Paszczyk

W Ogródku Jordanowskim właśnie trwają prace związane z montażem ramp. Zobacz zdjęcia.

Nowe place zabaw

1 grudnia 2011, Adrian Paszczyk

Dwa nowe place zabaw powstały w ostatnim czasie w Ostrowi Mazowieckiej. Jeden w Ogródku Jordanowskim, drugi przy ulicy Szkolnej.

Naukowy zawrót głowy

22 listopada 2011, Hanna Chromińska

Uczniowie klas IV a i b, V a i VI b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Małkini sprawdzili, czy Centrum Naukowe Kopernik rzeczywiście jest warte tylu pochwał.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]