Burmistrz w Ministerstwie Sprawiedliwości

Dodano: 19 stycznia 2012 12:25, Autor: Adrian Paszczyk

Burmistrz Władysław Krzyżanowski wraz z przewodniczącą rady miasta Hanną Sasinowską wyrazili protest przeciwko zniesieniu sądu rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej.
Do spotkania doszło w Ministerstwie Sprawiedliwości i uczestniczył w nim minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Obecni byli także poza przedstawicielami Ostrowi Mazowieckiej w osobie przewodniczącej rady miasta Hanny Sasinowskiej i burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, przedstawiciele samorządów z województwa mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Rozporządzenie ministra Jarosława Gowina objęło 122 sądy, również ten w Ostrowi Mazowieckiej i przewiduje zniesienie niektórych sądów rejonowych, utworzenie zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. Sąd w Ostrowi Mazowieckiej miałby być włączony do sądu w Wyszkowie.

REKLAMAZdecydowany protest wobec tego rozporządzenia wyraził burmistrz Władysław Krzyżanowski, który przedstawił szereg argumentów, dlaczego sąd w Ostrowi Mazowieckiej powinien pozostać samodzielną jednostką.

Wypowiedź burmistrza:

Nie mam prawa wypowiadać się o innych sądach, gdyż nie znam ich indywidualnej pracy i statystyk prowadzonych spraw. Mam natomiast prawo wypowiadać sie o "swoim" sądzie w Ostrowi Mazowieckiej na Mazowszu, ponieważ wrósł on w obraz naszego miasta przez ostatnie dwa wieki! Nie tylko jest to instytucja historyczna, ale również miejsce pracy wielu ludzi. Merytorycznie w przedmiotowej kwestii nie ma racjonalnych przesłanek zniesienia naszego Sądu. Oto kilka dowodów i porównań do Sądu w Wyszkowie, do którego miałby być włączony nasz sąd. Oczywiście nie mam żadnych uprzedzeń do Sądu w Wyszkowie, niemniej jednak istnieją fakty, które przemawiają za pozostawieniem samodzielności Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej. Przy niskiej ilości orzekania sędziów, bo w okrojonym składzie aktywnie pracujących jest ich 6 (przy limicie 10)! zawsze sąd orzekał szybko i sprawnie, a interesanci nie mieli powodów do narzekania, bo nie powstały szczególne zaległości. Mimo zdecydowanie większego obszaru terytorialnego w porównaniu do Wyszkowa wpływ spraw do wydziałów Karnego, Cywilnego i Rodzinnego był w naszym Sądzie zdecydowanie większy. Sąd w Ostrowi jest więc w pełni sądem porównywalnym do Sądu w Wyszkowie. Pozbawienie go samodzielności spowoduje tylko chaos i utrudnienia dla pracowników, a przede wszystkim dla interesantów. Nie wszystkie sprawy będzie można załatwić w wydziałach zamiejscowych. Droga dla interesantów wydłuży się do blisko 100 km w jedną stronę przejazdem lub przesiadką w Ostrowi Mazowieckiej - bo powiat ostrowski jest bardzo rozległy. W projekcie nie ma mowy o wydziale ksiąg wieczystych. Oszczędności, które są prawdopodobnie wyznacznikiem tej reorganizacji, są fikcyjne, a przy tym należy bardzo mocno podkreślić, że Resort Sprawiedliwości, nie przedstawił żadnych kalkulacji ekonomicznych tych zmian. Burmistrz dodał - Panie Ministrze, kiedy po drodze z Warszawy do Wilna były dwa miasta - Ostrów Mazowiecka i Białystok - sąd w Ostrowi był samodzielny. Kiedy w Ostrowi wykładał profesor Marian Kukiel, późniejszy generał, a absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty był major Henryk Sucharski (ten z Oksywia) - to sąd w Ostrowi też był samodzielny. Kiedy z decyzji dwóch totalitaryzmów 17 września 1939 roku nasze miasto było miastem pogranicza - sąd w Ostrowi także był samodzielny. Nie ma uzasadnienia by nie mógł on być nadal samodzielny.

Źródło: Urząd Miasta Ostrów Maz.

Zobacz również

Czy tym razem budżet miasta zostanie uchwalony?

17 stycznia 2012, Adrian Paszczyk

Pod koniec 2011 roku radni nie przyjęli budżetu przedstawionego przez burmistrza Władysława Krzyżanowskiego. Czy nowo przygotowany budżet tym razem znajdzie poparcie w radzie?

Zbigniew Gałązka rezygnuje

9 stycznia 2012, Adrian Paszczyk

Niespełna rok czasu trwała współpraca burmistrza Władysława Krzyżanowskiego z wiceburmistrzem Zbigniewem Gałązką.

Komentarze

Dodano: 19 stycznia 2012 13:05, (symptom)

Żeby Kamiński został posłem z PO, problemu pewnie by nie było. Tak to już raczej pozamiatane. Mamy nauczkę, że w wyborach parlamentarnych potrzebna jest jedność lokalnego społeczeństwa. Start w wyborach tak wielu kandydatów z naszego regionu z góry skazuje nas na porażkę. Konsekwencje widać teraz na przykładzie Sądu.

 

Dodano: 19 stycznia 2012 18:11, (queen)

Bzdura. Kamiński miałby na to taki sam wpływ co pani Jadzia z warzywniaka. Zresztą o ile mnie pamięć nie myli to aktualnie rządzi PO?? Niech interweniuje u partyjnych kolegów:P A co do startu w wyborach to racja. Mógł nie startować, zapewne wtedy ktoś z ostrowiaków by przeszedł.

 

Dodano: 19 stycznia 2012 19:25, (piotrwielki)

tzw.burmistrz pojechał tam bo go zaprosili.Jego inicjatywa była zerowa.Spotkanie odbyło się z inicjatywy Starostów w tym i Kamińskiego.A zobaczcie zdięcie na OPI z Ministrem.Co o tym wyglądzie naszych władz sądzicie?Przecież to obciach dla miasta.

 

Dodano: 20 stycznia 2012 00:19, heninsyn (heninsyn)

... cycata - " Merytorycznie w przedmiotowej kwestii nie ma racjonalnych przesłanek zniesienia naszego Sądu. " - Nie wiem co znosi Burmistrz Ostrowi i dlaczego nie znosi naszego sądu, ni pewnikiem jakiegokolwiek, ni racjonalizmu!

Pitolenie plus nowomowa wina wykluczyć i tego członka ułomnych samorządów !!!

____
Akurat ta ( już wcześniej przygotowywana ) słuszna postulata Goffina, niechaj pozostanie oddziałek, jak KRUS~u
( chyba, że Pani H.Z.Sasinowska postuluje budowę Centrali KRUS/ZUS/NBP i Pomnika z Riooo - w grodzie specjalnej troski ?

Mosze za jej zaskórniaki ?


Ale ten min. Gowin w klapie obecnego - to już zbieranie trofeów , albo zaliczanie schronisk - chłop się wspiął ( jak Leszek Miller i Jarąsła Ka. - 17 raz, oczywiście znając skalę ) , więc się sfoci i jeszcze coś bełkotnie 77 raz !

:]

 

Dodano: 20 stycznia 2012 00:46, Alibaba i 40 rozbójników (alibabaa)

Heninsynie błądzisz w tej sprawie! :D Zmian w prawie oraz zmian organizacyjnych powinno być jak najmniej. Nie wie co czyni ten człek, wszak jako bodajże pierwszy z MS, nie jest prawnikiem. Niepotrzebne zamieszanie moim zdaniem. Można dokonać pewnej reformy, ale nie rewolucji! Więcej będzie szkód niż korzyści:(

 

Dodano: 20 stycznia 2012 00:54, heninsyn (heninsyn)

... @Alibabo - może błądzę ogólnie ( zazdroszczę pewności Nie i Błądzenia ), ale pierwsze projekty podobnej struktury były już w wiadomych min.I.ster ... kole 1997 roku - akurat słusznie, jako i inne porządkowe rzeczy !!!

:]

 

Dodano: 20 stycznia 2012 01:03, heninsyn (heninsyn)

... wybacz @Aliba - szansęę tego łabędziego przyśpiewku samorządników oceniam, jak pieśni płockich, ciechanowskich , kłodzkich itd. -czyli Bardzo Malo ( oprócz zdjęcia z zajefajnym TAJnosem ze samego krakoffa ;) )

:]

 

Dodano: 20 stycznia 2012 01:05, heninsyn (heninsyn)

... szkoda, że nie odblokowaliśmy słowotworu " ZNIEŚĆ " !
:[

 

Dodano: 20 stycznia 2012 13:37, Alibaba i 40 rozbójników (alibabaa)

Heninsynie! Powiedz mi zatem w czym ta zmiana jest dobra?:) Być może jestem w błędzie i nie znam wszystkich aspektów proponowanych "reform".

 

Dodano: 20 stycznia 2012 14:33, (raz)

O ile merytoryczne przesłanki do likwidacji części sądów Rejonowych na pewno są (nie tylko finansowe), o tyle już nie bardzo widzę przesłanki merytoryczne do włączania sądu ostrowskiego w struktury tego wyszkowskiego - podobna ilość spraw, identyczna ilość etatów...
Chociaż to, że ich nie widzę nie znaczy, że ich nie ma
@Henin - ta reforma ma sens, ale ostrowscy samorządowcy powinni stanąć na rzęsach, żeby nasz sąd nie został zlikwidowany, bo to jednak obniży (jeszcze bardziej) prestiż miasta. Nie podjęcie działań w tej kwestii było by wyrazem czystej ignorancji dla miasta i jego mieszkańców.

 

Dodano: 21 stycznia 2012 12:16, Nidas (nidas)

To znaczy, że po odpisy z ksiąg wieczystych trzeba będzie jeździć do Wyszkowa?

 

Dodano: 22 stycznia 2012 12:29, (zur)

Dziwne że pan Burmistrz nic nie załatwił jest członkiem PO syn także jak większość medyków. Patrząc na zdjęcie to raczej nas sprzedał a pan Gowin POdziękował naszej wielkiej dwójce za wykonanie poprawnie zadania.Pozdrawiam pożytecznych idiotów którzy głosowali za tak wspaniałą władzą.

 

Dodano: 23 stycznia 2012 18:41, heninsyn (heninsyn)

@Aliba.B - przerośniętego prestiżu może rzecz dotyczyć ? ( pomyślmy o tych kilku wykluczonych i mechanizmach ichniej obrony ) ;) Może mieszańcom tj. mieszkańcom rzecz być obojętna, albo zgoła pozytywna ?

@Raz - celne ( za bardzo mnie bolą wyszkowskie ćwierć ... i kol.koleż ), może OstraŁąka, też lekko niewydolna ( ba z przechyleniem Wiktora z Orbanów )?

Rzecz jest jak ze szpitalami - ktoś musi rząpę?wrzód przeciąć , niech nawet to będzie Goffin !
Rzecz nie uzdrowi systemu, ale jakiś krok ... z miękkim tamponikiem ?

_______
@Nidas - to stanie się oddział , więc wszystkie sprawy ( prócz posługi u PREZESA ) załatwisz - nie się i lękaj !!!
:]

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]