To był ważny rok dla Rubinka

Dodano: 27 czerwca 2012 14:53, Autor: Adrian Paszczyk

Czy inne szkoły mogą uczyć się od Rubinka? Odpowiedział nam dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. rotmistrza Witolda Pileckiego Grzegorz Jasionowski.
Rok szkolny dobiega końca i czas by podsumować to co działo się na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy. Do dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się w Ostrowi Mazowieckiej zwróciliśmy się z prośbą o podsumowanie wydarzeń z mijającego roku szkolnego. W dzisiejszym artykule zamieszczamy rozmowę z dyrektorem popularnego Rubinka.

Adrian Paszczyk: Czy mógłby pan Dyrektor wymienić najważniejsze wydarzenia w szkole, które miały miejsce w minionym roku?

Dyrektor Grzegorz Jasionowski: - Pierwsza rocznica nadania imienia szkole rotmistrza Witolda Pileckiego, która odbyła się 28 września 2011 roku. Gościliśmy wówczas delegacje szkół noszących imię bohaterskiego Rotmistrza oraz historyka IPN- pana doktora Jacka Pawłowicza.
- Byliśmy współorganizatorami i gospodarzami Powiatowej Konferencji Oświatowej pod hasłem ,,Patron szkoły jako jedna z form realizacji szkolnego programu wychowawczego''
- W ramach programu unijnego Leonardo da Vinci nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu zawodowym zorganizowanym w placówce oświatowej DEULA Hildesheim w Niemczech.
- 13 grudnia 2011 roku zorganizowaliśmy obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Tego dnia odbyła się projekcja filmu pt: ,,Ruch oporu'' w kinie miejskim, na która zaprosiliśmy młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Na spotkaniu z uczniami o swojej działalności konspiracyjnej opowiadał świadek tamtych czasów pan Andrzej Głowacki.
- W styczniu 2012 roku byliśmy organizatorami I Powiatowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W Festiwalu wzięło udział ponad 300 wykonawców w kategoriach - chóry, zespoły, soliści.
- 14 kwietnia 2012 roku byliśmy gospodarzami eliminacji wojewódzkich konkursu ,,Młodzież zapobiega pożarom'', w którym udział wzięła młodzież z 34 powiatów województwa mazowieckiego.
- 25 kwietnia bieżącego roku odbyła się w naszej szkole niezwykła konferencja naukowa na temat krwiodawstwa i transplantologii ,,Daj z siebie innym''.
- Uczeń klasy VI Technikum Budowlanego - Grzegorz Podbielski uzyskał tytuł laureata XXV Olimpiady Wiedzy I Umiejętności Budowlanych, której zawody centralne zostały rozegrane tym razem w Bytomiu.
- W tym roku szkolnym braliśmy też udział w Powiatowej Olimpiadzie Młodzieży odnosząc duży sukces. W klasyfikacji chłopców zajęliśmy I miejsce, dziewczęta natomiast zajęły II miejsce.
- 3 czerwca bieżącego roku odbyła się w naszej szkole wystawa starych motocykli z okresu PRL-u. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolicznych miejscowości. Można było obejrzeć ponad 70 sztuk zabytkowych jednośladów np. Junak , WSK, WFM, Jawa, SHL, Komar itp.

REKLAMA



A.P.: Jakie osiągnięcie w minionym roku dla Rubinka jest szczególnie ważne i dlaczego?

Dyrektor Grzegorz Jasionowski: W mijającym roku szkolnym niezwykle ważnym osiągnięciem dla naszej szkoły jest udział w programie EFS Kapitał Ludzki. W ramach tego programu współfinansowanego ze środków unijnych został opracowany i wdrożony przez szkołę projekt pt. ,,Rozwój szkół powiatu ostrowskiego'', który adresowany jest do uczniów szkół na kierunkach technicznych. Projekt ma charakter innowacyjny w skali powiatu i jego celem jest podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego. Dzięki pozyskanym środkom w kwocie ok. 1 mln złotych zorganizowane zostały różnorodne dodatkowe formy kształcenia uczniów tj. kursy, warsztaty, dodatkowe zajęcia lekcyjne, wycieczki dydaktyczne. Uczniowie zakwalifikowani do uczestnictwa w projekcie uzyskali dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia poprzez uczestniczenie w takich zajęciach jak: kurs prawa jazdy kategorii B, kurs spawacza MIG-MAG, kurs wizażu, kurs projektowania AUTOCAD, zajęcia z matematyki i języków obcych przygotowujących do matury. Prowadzone są też zajęcia z nauk przyrodniczych (biologia, chemia). Dzięki projektowi udało się również pozyskać dla szkoły nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne tj. pracownia komputerowa, tablice interaktywne, projektory multimedialne, oprogramowanie (AUTOCAD, MS OFFICE, E-MAPA, LO- MAG, GIS) oraz wiele innych mniejszych ale jakże cennych pomocy.

A.P.: Czego inne szkoły mogłyby nauczyć się od Zespołu Szkół Nr 1?

Dyrektor Grzegorz Jasionowski: Jest to bardzo trudne pytanie, ponieważ każda ze szkół posiada swoją niepowtarzalną specyfikę i klimat. Myślę, że również nasza szkoła posiada szereg wartościowych cech, które czynią ją zauważalną i mogą być dla innych wskazówką. Są to np. nowoczesne i atrakcyjne kierunki kształcenia np. klasa służb mundurowych, która cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Jako jedyni w powiecie prowadzimy też kształcenie w takich zawodach jak: fryzjer, logistyk czy budowlaniec. Wśród młodzieży staramy się propagować zdrowy styl życia poprzez zachęcanie do uprawiania różnych, często bardzo niszowych dyscyplin sportowych np. biegi na orientację czy strzelectwo. Pomagają nam w tym obiekty sportowe takie jak boisko, ORLIK, własna strzelnica sportowa. Ponad to prowadzimy szeroką współpracę z innymi szkołami i środowiskiem lokalnym. Jesteśmy też inicjatorami wielu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym: Powiatowy Konkurs Informatyczny, Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego, Regionalny Konkurs Fryzjerski, Turniej Siatkówki Chłopców i Dziewcząt i Powiatowy Turniej Piłki Nożnej.

A.P.: Czego Zespół Szkół Nr 1 chciałby się nauczyć lub co chciałby osiągnąć w najbliższych latach?

Dyrektor Grzegorz Jasionowski: W najbliższym czasie chcielibyśmy na pewno tak jak dotychczas pracować nad polepszeniem bazy dydaktycznej. Wzbogacać szkołę w coraz to nowsze pomoce dydaktyczne. Chcielibyśmy, aby uczniowie gimnazjów rozpoczynali kolejny etap edukacji właśnie w naszej szkole. Zamierzeniem szkoły jest, aby wprowadzić większą informatyzację
Np. dziennik elektroniczny czy elektroniczną rekrutację. Ponadto planujemy dalsze ubieganie się o pozyskanie środków unijnych na rozwój i unowocześnienie naszej placówki. Wychodząc naprzeciw nowej reformie podstaw programowych kształcenia ogólnego i zawodowego planujemy wprowadzić nowe przedmioty do nauczania w technikum i liceum ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technik ICT. W ramach tego przedsięwzięcia mamy opracowanie mapy GIS powiatu ostrowskiego. Wielkim marzeniem szkoły jest, aby dokończyć również modernizację boiska trawiastego jak i znalezienie lokum do sprawniejszego realizowania zajęć z wychowanie fizycznego. W roku 2014 nasza szkoła będzie obchodziła jubileusz 50-lecia swojej działalności. Z tej też okazji liczymy na przeprowadzenie gruntownego remontu wewnątrz budynku.

A.P.: W rzeczach zwykłych i codziennych często jest największa magia, co w związku z tym na co dzień oferuje dla uczniów Rubinek?

Dyrektor Grzegorz Jasionowski: Szkoła to bardzo często drugi dom, w którym uczniowie i nauczyciele spędzają znaczną część swego czasu. Wychodzimy więc naprzeciw uczniowskim inicjatywom, staramy się pomagać w rozwiązywaniu wszelkich problemów jak też w rozwijaniu zdolności i talentów. Niezwykle prężnie działa u nas samorząd uczniowski organizując różne imprezy. Z inicjatywy uczniów organizowane są dyskoteki, wieczorki, wycieczki, Dzień Wiosny, Dzień Sportu, Walentynki, Mikołajki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Sprzątanie Świata itp. Uczniów, którzy pragnął rozwijać swoje życiowe pasje staramy się wspierać i promować poprzez organizowanie wystaw autorskich w szkole. Przychodząc do Rubinka uczniowie dokonują dobrego wyboru. Mam nadzieję, że czas spędzony u nas i to wszystko, co szkoła oferuje uczniowi pozwoli na pełny rozwój jego osobowości.

Pełną historię Zespołu Szkół Nr 1 z minionego roku można poznać zaglądając na stronę internetową szkoły, gdzie każde ważne wydarzenie przedstawiane jest fotorelacją i kilkoma słowami opisu. Adres strony tohttp://www.zs1.ostrowmaz.com/

Fot. archiwum szkoły

Zobacz również

A w Koperniczku działo się, działo

24 czerwca 2012, Katarzyna Gryczon

Kończący się rok szkolny, w ostrowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, można zaliczyć do udanych. Szkoła zaoferowała uczniom wiele atrakcji, nie tylko edukacyjnych.

Komentarze

Dodano: 28 czerwca 2012 13:18, (rendar7)

CHŁOPIE W TECHNIKUM NIGDY NIE BYŁO VI KLAS.TROCHĘ POMYŚL ZANIM COŚ NAPISZESZ.

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]