Licealiści o polityce

Dodano: 29 listopada 2012 21:58, Autor: Karolina Paluch

W Ekonomiku znowu się dzieje. Tym razem dyskutowali o sprawach politycznych.

27 listopada br., w ZS2 odbyła się debata, w której czynny udział wzięło po pięciu uczniów z każdej klasy. Zostali oni podzieleni na trzy grupy. Debata dotyczyła projektu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń". Każda z grup miała za zadanie przygotować się do dokończenia oraz obrony tezy: "Bezpieczeństwo zależy od...". Podstawą zadania było określenie stanowiska oraz przedstawienie argumentów udowadniających, że dany element kształtuje bezpieczeństwo w państwie.


REKLAMA
Uczniowie przygotowali różnorodne elementy. Grupa, której jury mające na celu czuwanie nad poprawnością przebiegu debaty przyznało najwięcej punktów, jednogłośnie uznała, że bezpieczeństwo zależy od państwa. Inna zaś grupa uznała, że bezpieczeństwo zależy od jakości prawa. Pojawiło się również stwierdzenie, że to obywatele odpowiadają za bezpieczeństwo.
Grupy specjalnie na potrzebę debaty przeprowadziły ankiety, których wyniki zostały przedstawione w celu argumentacji podczas jej trwania.

Uczniowie przygotowali się skrupulatnie do wyznaczonego im zadania. Świadczą o tym m.in. słowa wypowiedziane tuż po zakończeniu debaty przez Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej: "Poczułam się jak w programie "Młodzież kontra politycy", poczułam waszą wielką dojrzałość, wielką mądrość".

Plan debaty został zrealizowany podczas pięciu wystąpień każdej z grup. Wyglądał on następująco:
1. Część merytoryczna. Pojęcia oraz definicje.
2. Dane statystyczne, przykłady z bieżących informacji oraz wzbogacenie stanowiska.
3. Argumenty popierające tezę.
4. Kontrargumenty przeciwko oponentom.
5. Pytania skierowane do przeciwników.

Uczniowie ostrowskiego Ekonomika, którzy słuchali wypowiedzi kolegów i koleżanek biorących udział w debacie uważają, że jest to alternatywa na poszerzenie swojej wiedzy, zapoznanie się z politycznym punktem widzenia innych licealistów oraz przede wszystkim szansa na pozbycie się nieśmiałości i pewną argumentację swoich poglądów.


Zdjęcia Beata Jesionek

Zobacz również

Nie tworzą do szuflady

28 listopada 2012, Anna Krajewska-Polak

Znamy już wyniki VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego Krajobraz Polski 2012 "Architektura polskich miast i wsi". Na konkurs wpłynęło 529 prac z 42 szkół powiatu ostrowskiego w kategoriach klas licealnych, gimnazjalnych, podstawowych oraz przedszkoli.

Chemia nie musi być nudna

25 listopada 2012, Hanna Chromińska

Uczniowie wszystkich trzech gimnazjów w gminie Małkinia Górna mieli okazję na kilka sposobów "poczuć chemię".

Twoja przyszłość w Twoich rękach

25 listopada 2012, Anna Krajewska-Polak

Można już składać wnioski do projektu "Twoja przyszłość w Twoich rękach" organizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej.

Komentarze

Dodano: 29 listopada 2012 22:11, (acochcesz1)

a Pani Dyrektor JAK ZAWSZE TEN SAM MUNDUREK ...GARSONIERA

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]