80 lat temu zmarł Ludwik Mieczkowski

Dodano: 4 grudnia 2012 15:43, Autor: Adrian Paszczyk

Były burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Ludwik Mieczkowski wyrył trwały ślad w historii miasta. Dziś mija 80 lat od jego śmierci.
Ludwik Mieczkowski urodził się 28 lipca 1866 r. w Tyszki Piotrowo i zmarł 4 grudnia 1932 roku w Ostrowi Mazowieckiej.

Wieloletni działacz polityczno-społeczny, z zawody aptekarz, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej i wieloletni radny. W 1902 roku wybudował kamienicę przy ówczesnej ulicy Warszawskiej, w której otworzył własną aptekę.

- Działalność polityczna Mieczkowskiego zaczęła się od działalności w Związku Młodzieży Polskiej "Zet". - czytamy w wikipedia.org - W 1895 został przyjęty do Ligi Narodowej (LN). Był członkiem Kół Narodowej Demokracji oraz Towarzystwa Oświaty Narodowej. Brał udział w tworzeniu konspiracyjnych kół oświaty w pow. ostrowskim. Należał do współpracowników takich działaczy LN w gub. łomżyńskiej jak Jan Harusewicz, lekarz powiatowy, Jan Dołęga-Zakrzewski, geometra. W 1905 wziął udział w organizacji strajku w Miejskiej Szkole Początkowej w Ostrowi Mazowieckiej. Brał też udział w działaniach koła Polskiej Macierzy Szkolnej, a po jej rozwiązaniu przez władze carskie w Kole Miłośników Sceny Polskiej przy Ochotniczej Straży Ogniowej, której był naczelnikiem, a następnie prezesem zarządu.

REKLAMA



Ludwik Mieczkowski był majętnym człowiekiem i wspierał finansowo wiele przedsięwzięć społecznych i ekonomicznych. Między innymi przyczynił się w 1910 roku do powstania oddziału Banku Handlowego w Warszawie, który udzielał kredyty na rozwój ostrowskiego rzemiosła i handlu. W 1914 r. również z jego inicjatywy powstało gimnazjum.

W 1915 r. po wyjściu wojsk rosyjskich z Ostrowi Mazowieckiej Ludwik Mieczkowski został wybrany burmistrzem miasta. Niedługo po tym został aresztowany przez Niemców. Mieszkańcy miasta opłacili jednak kontrybucję i został uwolniony. W 1920 r. ponownie został wybrany na burmistrza Ostrowi Mazowieckiej i pełnił tę funkcję honorowo do 1928 roku. Od 1928 r. aż do śmierci był radnym miejskim.

Ludwik Mieczkowski przyczynił się do znacznej rozbudowy miasta - powstała elektrownia, rozpoczęto komasację gruntów, wzniesiono budynki użyteczności publicznej (szkoły, bibliotekę). W latach 1925 - 1927 wybudowano ratusz, który do dziś jest jedną z najpiękniejszych budowli w naszym mieście.

W 1925 r. Ludwik Mieczkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

Ludwik Mieczkowski zmarł dokładnie 80 lat temu 4 grudnia 1932 roku. Został pochowany na miejscowym cmentarzu w grobowcu rodzinnym.

W 1932 r. pamięci zasłużonemu działaczowi ostrowskiemu lokalni radni nadali ulicy Nurskiej imię Ludwika Mieczkowskiego.

O rocznicy śmierci Ludwika Mieczkowskiego pisze także portal prawy.pl -http://prawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2165:ludwik-mieczkowski-pierwszy-burmistrz-ostrowi-mazowieckiej-w-ii-rp&catid=37:rocznica


Komentarze

Dodano: 4 grudnia 2012 17:34, (esko)

Moim zdaniem za jakiś czas będzie też nazwana ulica Władysława Krzyżanowskiego historia go doceni .

 

Dodano: 4 grudnia 2012 21:52, (mahamed)

Moim zdaniem można nazwać ulicę ale w Choroszczy W.K

 

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Usługi koparko-ładowarką, koparka, ładowarka, transport ziemi - A. Warchoł

ul. Mazowiecka 44/1
07-310 Ostrów Mazowiecka

Usługi transportowe i roboty ziemne

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]