W Ostrowi powstanie nowy pomnik?

Dodano: 11 marca 2013 11:36, Autor: Urząd Miasta

Fragment działki z krzyżem na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Elizy Orzeszkowej przekazany miastu.
22 lutego 2013 roku, z inicjatywy burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, został podpisany akt notarialny, na mocy którego działka z krzyżem upamiętniającym pomordowanych powstańców styczniowych z 1863 r., po wielomiesięcznych staraniach, została przekazana miastu Ostrów Mazowiecka.

Nie odbyłoby się to bez uprzejmości aktualnych właścicieli fragmentu działki, na której stoi krzyż - wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka i Jego małżonki Sylwii Brzostek. Aktualni właściciele zgodzili się na wydzielenie fragmentu (z krzyżem) z całej działki budowlanej i przejęcie jej na rzecz Miasta Ostrów Mazowiecka. Niegdyś działka ta była własnością dziadka i ojca dr Elżbiety Zofii Krzyżanowskiej (z domu Matuszewicz), żony burmistrza Władysława Krzyżanowskiego.

REKLAMA



- Podpisanie aktu notarialnego jest chwilą przełomową i może doprowadzić do ziszczenia się "testamentu" burmistrza Ostrowi Mazowieckiej w latach 1930 - 1933 Jana Dołęgi-Zakrzewskiego, o godniejszym upamiętnieniu miejsca mordu powstańców styczniowych. - powiedział burmistrz Władysław Krzyżanowski.

Burmistrz Zakrzewski pisał o tym w swojej monografii dotyczącej okresu powstania styczniowego - Krzyż postawiony jeszcze przed pierwszą wojną światową przy posesji Jana Matuszewicza przy szosie ostrołęckiej - miał być wyrazem hołdu i czci dla tych naszych braci - co życie swe oddali w walce o wolność Narodu. Taki znak uczuć wdzięczności nie mogliśmy jawnie okazywać. Dzisiaj - gdy jesteśmy wolni, gdy uczczeniu pamięci naszych bohaterów narodowych nikt przeszkodzić nie może - wydaje się, że winniśmy się rumienić ze wstydu - że naszym powstańcom z r. 1863 dotąd nie wystawiliśmy godniejszego ich czynu pomnika - można przeczytać w monografii Jana Dołęgi-Zakrzewskiego.

Burmistrz Władysław Krzyżanowski ma plan właśnie takiego uczczenia pamięci naszych bohaterów narodowych - w tym miejscu, o czym zapewne będziemy informowali w najbliższym czasie.
Obecnie w miejscu upamiętniającym mord powstańców styczniowych, którego dokonano 19 lutego 1864 r. stoi krzyż z 1882 roku. Jest on umiejscowiony na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Elizy Orzeszkowej.

Źródło: Urząd Miasta Ostrów Maz.

Zobacz również

Jacek Borkowski na Dzień Kobiet

8 marca 2013, Anna Krajewska-Polak

Na koncercie dedykowanym paniom, Jacek Borkowski zaprezentował przedwojenne szlagiery ze swojej ostatniej płyty, najpiękniejsze piosenki o miłości, nieco anegdot i żartów na tematy męsko-damskie.

Miasto oddało hołd "Żołnierzom Wyklętym"

5 marca 2013,

1 marca 2013 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych",- żołnierzy podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, by walczyć z komunistycznym okupantem.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

INVEST DOM Partner Handlowy OKNOPLAST

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

Janpol Hurtownia Owoców i Warzyw Albert Owsiewski

ul. Armii Krajowej 26
07-300 Ostrów Mazowiecka

ŚWIEŻE WARZYWA I OWOCE ORAZ ARTYKUŁY SPOŻYWCZE

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]