Zwycięstwem Sokoła zakończył się ostatni mecz w turnieju o 2 ligę

Dodano: 7 kwietnia 2013 17:34, Autor: Adrian Paszczyk

Widowiskowe, emocjonujące i przede wszystkim zwycięskie spotkanie rozegrali zawodnicy Sokoła na pożegnanie z półfinałowym turniejem o II ligę.
7 kwietnia zakończyło się koszykarskie święto w Ostrowi Mazowieckiej. Mimo, że podczas ostatniego dnia, trzydniowego turnieju Sokół odniósł zwycięstwo 77:70 nad KS BAT Sierakowice, to nie awansował do dalszej fazy rozgrywek.

Ostrowscy koszykarze w tym meczu grali o przysłowiową "pietruszkę", ponieważ nie liczyli się już w walce o czołowe dwa miejsca premiujące awansem do fazy finałowej. Również rywal Sokoła nie miał wiele do stracenia, ponieważ już wczoraj zapewnił sobie awans do turnieju finałowego.

Na początku spotkania dała o sobie znać słaba skuteczność Sokoła, rywal natomiast spokojnie punktował. Dopiero przy stanie 6:0 Sokół oddał pierwszy celny rzut. Po chwili role się odwróciły. Sokół zaczął zdobywać punkty serią, bez przeszkód przedostając się pod kosz przeciwnika. Doskonale prezentował się również w obronie, gdzie przeciwnik miał bardzo niewiele miejsca na oddawanie celnych rzutów.

Koszykarze Sokoła wyglądali na rozluźnionych i pewnych siebie. Oddawali dużo rzutów, z różnych pozycji, a co najważniejsze celnych. Wynik jaki widniał na tablicy po pierwszy 10 minutach meczu to 27:18.

Lanie jakie dostał rywal w pierwszej kwarcie wyraźnie podziałało mobilizująco, ponieważ druga kwarta była już wyrównana. Ostatecznie, choć kwarta wygrana przez Sokoła, to tylko 2 punktami.

Na otwarcie trzeciej kwarty Sokół pewnie zdobył kilka punktów i nagle coś się zacięło. Przeciwnik zmienił taktykę i nie próbował za wszelką cenę dostać się pod kosz, oddając wiele rzutów za trzy punkty. Zawodnicy Sokoła nie potrafili skutecznie uniemożliwić rywali dojścia do pozycji rzutowych. Prawie 20 punktowa przewaga w całości została roztrwoniona. Fatalna skuteczność, która była bolączką Sokoła w pozostałych meczach, po raz kolejny dała o sobie znać. Kwarta przegrana wysoko 16:27.

W ostatniej kwarcie Sokół dostarczył kibicom wiele emocji. Koszykarze z Sierakowic przez chwilę prowadzili. Na szczęście Sokół w ostatnich minutach zachował zimną krew, zagrał agresywniej w obronie i zmusił rywala do błędów. W akcjach ofensywnych nie zabrakło tym razem skuteczności i pojedynek zakończył się 7 punktowym prowadzeniem Sokoła.

Warto zauważyć aktywną postawę kibiców podczas całego turnieju. Na trybunach panowała wrzawa rodem ze stadionów piłkarskich, była syrena, a w takt oklasków bił bęben. Kibice nie żałowali również gardeł głośno dopingując ostrowskich koszykarzy.

Po meczu o kilka zdań poprosiliśmy trenera Sokoła Grzegorza Helcbergiela.

Adrian Paszczyk: Co zadecydowało o tym, że Sokół dziś wygrał?

Grzegorz Helcbergiel: Myślę, że minął stres, ta presja, bo już dzisiaj wiadomo było, że nie mamy szans na awans. Graliśmy bardziej na luzie i to od razu widać w statystykach, które automatycznie przekładają się na wynik. W dzisiejszym meczu oddaliśmy rzutów 62, a trafiliśmy 27 co daje skuteczność ponad 40%. W pozostałych dwóch meczach oddaliśmy 103 rzuty, trafiliśmy 33, a 70 było niecelnych. Jeżeli z tych niecelnych rzutów coś by wpadło wynik byłby inny. Trzeba grać na procencie w granicach 40-60% by móc rywalizować z takimi drużynami.

A.P.: Mimo dzisiejszej wygranej nie awansowaliście, czy w ogóle Sokół stać by kiedyś zagrał w 2 lidze?

G.H.:To jest kwestia finansów moim zdaniem. Wszystko zależy od organizacji i budżetu klubu. Przy 2 treningach w tygodniu ciężko jest przygotować drużynę, która awansuje do 2 ligi, jest to praktycznie nierealne. Muszą być 4 treningi w tygodniu minimum, trzeba do tego rozgrywać sparingi, a to wszystko kosztuje. Jeśli sponsorzy dopiszą i będzie odpowiedni budżet... my na pewno chcielibyśmy grać w 2 lidze.

A.P.: Jak się grało przy takiej publiczności jak dzisiaj?

G.H.: Była dużo większa niż zwykle, choć i na meczach ligowych przychodzi wielu kibiców. Myślę, że to nam pomaga. Była również presja pokazania się z jak najlepszej strony i w niektórych momentach było widać to w skuteczności oddawanych rzutów. Ta chęć sparaliżowała zawodników. Ponadto w pierwszym meczu zabrakło Piotra Barszcza o czym dowiedzieliśmy się w szatni i to trochę podcięło nam skrzydła. Mimo wszystko w tych ostatnich dwóch meczach pokazaliśmy, że potrafimy grać.

Do fazy finałowej turnieju o 2 ligę awansował AZS UMK Toruń (1 miejsce) i KS BAT Sierakowice (2 miejsce). W fazie półfinałowej swój udział zakończył GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne (3 miejsce) i OKK Sokół (4 miejsce).

Wyniki meczów z 7 kwietnia:

GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne - AZS UMK Toruń 62:77
(14:13, 15:15, 21:25, 12:24)

OKK Sokół Ostrów Maz. - KS BAT Sierakowice 77:70
(27:18, 20:18, 16:27, 14:7)

Patronem medialnym turnieju półfinałowego o II ligę był Ostrowski Portal Internetowy.

Kolejna porażka Sokoła i awans KS BAT Sierakowice (zdjęcia)

7 kwietnia 2013, Tomasz Krupa

Ostrowski zespół przegrał z GKS Tarnovia. Zobacz relację i zdjęcia z pojedynków oraz zapowiedzi dzisiejszych meczy.

Sokół przegrywa z koszykarzami GKS Tarnovia (film)

6 kwietnia 2013, Adrian Paszczyk

Porażką ostrowskich koszykarzy zakończył się drugi pojedynek w turnieju półfinałowym o II ligę rozgrywanym w Ostrowi Mazowieckiej. Zobacz przygotowany przez nas film pokazujący fragmenty meczu.

I dzień Turnieju półfinałowego awans do II ligi. Porażka Sokoła i zwycięstwo KS BAT Sierakowice

6 kwietnia 2013, Tomasz Krupa

Niestety koszykarze ostrowskiego Sokoła wysoko ulegli AZS UMK Toruń 47-84.

Porażka Sokoła na otwarcie półfinałów (zdjęcia + filmy)

6 kwietnia 2013, Adrian Paszczyk, Milena Brzózka

Koszykarze AZS UMK Toruń pokonują drużynę Sokoła. Zobacz galerię zdjęć, film z tego meczu oraz film z wywiadem z trenerem Sokoła Grzegorzem Helcbergielem.