"Zamach na Hitlera" z 20 lipca 1944 roku oczami Ryszarda Ejchelkrauta

Dodano: 29 lipca 2013 12:46, Autor: Mateusz Kryspin

Klub Dyskusyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej poruszył temat nieudanego "zamachu na Hitlera", który 20 lipca 1944 przeprowadzili oficerowie Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga.


W czwartek 25 lipca w budynku ostrowskiej biblioteki publicznej odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego. Tym razem rozmowa toczyła się na temat wydarzeń z lipca 1944.

W tym roku obchodzimy 69 rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży koło Rastenburga - obecnego Kętrzyna. Z tego powodu ostrowski klub dyskusyjny postanowił przybliżyć wydarzenia, które mogły ocalić miliony istnień oraz zapobiec zagładzie Warszawy, Berlina i innych europejskich miast i wsi.

REKLAMAZamach na życie Hitlera był kulminacją starań niemieckiego ruchu oporu nakierowanych na obalenie reżimu nazistowskiego i przejęcie władzy w Niemczech. Został osobiście przeprowadzony przez Clausa von Stauffenberga, który podłożył bombę w sali narad Wermachtu w kwaterze Führera Wilczy Szaniec w Prusach Wschodnich.

Wilczy Szaniec był jednym z najważniejszych miejsc w III Rzeszy po 22 czerwca 1941 roku. Wybudowana w latach 1941-1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna, służyła Hitlerowi jako punkt, w którym mógł dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.

Wódz nazistowskich Niemiec przeżył jednak zamach. Wszyscy spiskowcy zostali wykryci i brutalnie zamordowani. Poza von Stauffenbergiem skazano na karę śmierci najpierw trzy osoby. Ich egzekucja odbyła się dzień po zamachu, w nocy 21 lipca 1944 roku. Przez kolejne tygodnie i miesiące stracono jeszcze 140 innych wtajemniczonych w zamach ludzi. Następnie Hitler rozpoczął czystki, które zakończyły się egzekucją niemal pięciu tysięcy przeciwników nazizmu.

Gawędę poprowadził Ryszard Ejchelkraut, prezes Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Ostrowskiej .
Ryszard Ejchelkraut urodził się w 1924 roku. Pochodzi z rodziny wojskowej, dlatego też swoje dzieciństwo spędził w koszarach Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.
Wielki patriota, który określa się mianem Piłsudczyka. Autor publikacji "Ostrów Mazowiecka i okolice - ocalić od zapomnienia"

Z inicjatywy Pana Ryszarda powstał również pomnik Józefa Piłsudskiego w Komorowie.


Zobacz również

Rowerem na Jasną Górę (zdjęcia)

29 lipca 2013, Agnieszka Pleńska

W niedzielę rano z pod kościoła pw. Wniebowstąpienia NMP wyruszyła IX Rowerowa Pielgrzymka z Ostrowi na Jasną Górę.

Rowerowa pielgrzymka do Włoch (zdjęcia)

20 lipca 2013, Agnieszka Pleńska

Czworo rowerzystów w dwa tygodnie pokonało 2300 kilometrów śladami Błogosławionego Papieża Jana Pawła II.

Scena Kotłownia poznaje nowe gatunki teatru (zdjęcia)

19 lipca 2013, Rafał Swaczyna

Scena Kotłownia planuje rozwój i stworzenie wydarzenia plenerowego na terenie naszego miasta. Premiera spektaklu zaplanowana jest na koniec września i będzie włączona w obchody dziesięciolecia istnienia Teatru.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]