"Zamach na Hitlera" z 20 lipca 1944 roku oczami Ryszarda Ejchelkrauta

Dodano: 29 lipca 2013 12:46, Autor: Mateusz Kryspin

Klub Dyskusyjny Miejskiej Biblioteki Publicznej poruszył temat nieudanego "zamachu na Hitlera", który 20 lipca 1944 przeprowadzili oficerowie Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga.


W czwartek 25 lipca w budynku ostrowskiej biblioteki publicznej odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dyskusyjnego. Tym razem rozmowa toczyła się na temat wydarzeń z lipca 1944.

W tym roku obchodzimy 69 rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży koło Rastenburga - obecnego Kętrzyna. Z tego powodu ostrowski klub dyskusyjny postanowił przybliżyć wydarzenia, które mogły ocalić miliony istnień oraz zapobiec zagładzie Warszawy, Berlina i innych europejskich miast i wsi.

REKLAMAZamach na życie Hitlera był kulminacją starań niemieckiego ruchu oporu nakierowanych na obalenie reżimu nazistowskiego i przejęcie władzy w Niemczech. Został osobiście przeprowadzony przez Clausa von Stauffenberga, który podłożył bombę w sali narad Wermachtu w kwaterze Führera Wilczy Szaniec w Prusach Wschodnich.

Wilczy Szaniec był jednym z najważniejszych miejsc w III Rzeszy po 22 czerwca 1941 roku. Wybudowana w latach 1941-1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna, służyła Hitlerowi jako punkt, w którym mógł dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR.

Wódz nazistowskich Niemiec przeżył jednak zamach. Wszyscy spiskowcy zostali wykryci i brutalnie zamordowani. Poza von Stauffenbergiem skazano na karę śmierci najpierw trzy osoby. Ich egzekucja odbyła się dzień po zamachu, w nocy 21 lipca 1944 roku. Przez kolejne tygodnie i miesiące stracono jeszcze 140 innych wtajemniczonych w zamach ludzi. Następnie Hitler rozpoczął czystki, które zakończyły się egzekucją niemal pięciu tysięcy przeciwników nazizmu.

Gawędę poprowadził Ryszard Ejchelkraut, prezes Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, działającego przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Ostrowskiej .
Ryszard Ejchelkraut urodził się w 1924 roku. Pochodzi z rodziny wojskowej, dlatego też swoje dzieciństwo spędził w koszarach Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.
Wielki patriota, który określa się mianem Piłsudczyka. Autor publikacji "Ostrów Mazowiecka i okolice - ocalić od zapomnienia"

Z inicjatywy Pana Ryszarda powstał również pomnik Józefa Piłsudskiego w Komorowie.


Zobacz również

Rowerem na Jasną Górę (zdjęcia)

29 lipca 2013, Agnieszka Pleńska

W niedzielę rano z pod kościoła pw. Wniebowstąpienia NMP wyruszyła IX Rowerowa Pielgrzymka z Ostrowi na Jasną Górę.

Rowerowa pielgrzymka do Włoch (zdjęcia)

20 lipca 2013, Agnieszka Pleńska

Czworo rowerzystów w dwa tygodnie pokonało 2300 kilometrów śladami Błogosławionego Papieża Jana Pawła II.

Scena Kotłownia poznaje nowe gatunki teatru (zdjęcia)

19 lipca 2013, Rafał Swaczyna

Scena Kotłownia planuje rozwój i stworzenie wydarzenia plenerowego na terenie naszego miasta. Premiera spektaklu zaplanowana jest na koniec września i będzie włączona w obchody dziesięciolecia istnienia Teatru.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pokusa Kebab

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]