Największy turniej rycerski na Mazowszu

Dodano: 16 sierpnia 2013 15:02, Autor: Daniel Sukniewicz

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej zaprasza na XII Ogólnopolski Turniej Rycerski "O Pierścień Księżnej Anny" na Zamku w Liwie w dniach 17-18 sierpnia 2013 roku.


Upały zelżały. Można więc zaplanować zwiedzanie zamiast leżenia plackiem w cieniu drzew przy najbliższym zbiorniku z wodą. W najbliższy weekend warto wybrać się nad dawną granicę Mazowiecko - Litewską. - Daleko to? - ktoś mógłby zapytać. - Raczej nie, niecałe 100 km od Warszawy na wschód... Tak, rzeka Liwiec, którą dziś traktujemy prawie jakby płynęła w centralnej Polsce dzieliła niegdyś Mazowsze od Wielkiego Księstwa Litewskiego. Liw był jeszcze na mazowieckim brzegu, Węgrów już na litewskim.

REKLAMAWłaśnie w Liwie, gdzie książęta mazowieccy wznieśli zamek - graniczną strażnicę w najbliższy weekend, w sobotę i niedzielę - 17 i 18 sierpnia br. odbędzie się największy wakacyjny turniej rycerski na Mazowszu - o pierścień księżnej Anny Mazowieckiej.


Nad Liwiec przybędzie 300 rycerzy, którzy na zamkowych błoniach zademonstrują kunszt walki na miecze i topory i umiejętności w strzelaniu z łuku i kuszy. Rycerzom będą towarzyszyć pełne wdzięku damy w średniowiecznych strojach, prezentujący barwne kramy rzemieślnicy oraz bardowie.


Główny punkt programu - bitwa o zamek przypomni czasy, gdy patronka turnieju księżna Anna Mazowiecka broniła na liwskim zamku niezależności tego ostatniego skrawka księstwa mazowieckiego.


Po śmierci braci Janusza III i Stanisława oraz po inkorporacji w 1526 r. Mazowsza do Polski, ostatni księżna mazowiecka - Anna zachowała ziemię liwską, ale tylko jako wiano, które miała oddać królowi w chwili zamążpójścia. Anna wyszła za mąż w 1536 , ale nie zamierzała rezygnować z dziedziny, która od wieków pozostawała w jej rodzie. Nie wpuściła do zamku wysłanników króla i obrzucono ich obelgami. Dopiero w 1537 r. księżna zrzekła się praw do Mazowsza i opuściła teren Księstwa zamykając w ten sposób ostatecznie historię niezależnego od Korony Polskiej Księstwa Mazowieckiego.


Zamek w Liwie wzniósł książę Janusz Starszy na wschodnich rubieżach księstwa mazowieckiego na początku XV w. Na drugim brzegu Liwca była już Litwa. Warownia składała się z dwóch równoległych domów: Pomiędzy domami, wysunięta w stosunku do nich znajdowała się brama, przez którą prowadził wjazd na zamek.


Dziś z dawnej warowni, która niegdyś składała się z dwóch równoległych domów (Domu Dużego - siedziby księcia oraz Domu Małego - gdzie mieściły się pomieszczenia gospodarcze) pomiędzy którymi była wysunięta brama wjazdowa, pozostały fragment murów i wybudowany w XVIII w. w miejscu Domu Małego dwór starościński oraz kamienno-ceglana wieża bramna - symbol zamku. Odbudowę wieży zaczęli Niemcy w czasie II wojny światowej ulegając sugestiom polskiego archeologa Ottona Warpechowskiego że są to ruiny krzyżackiej warowni... Obecnie zamek mieści Muzeum Zbrojownię z bogatymi zbiorami broni z XV - XX w., ponadto zbiór mebli, tkanin, malarstwa batalistycznego a także unikalną kolekcję reprezentacyjnego portretu sarmackiego.


Po obejrzeniu zmagań rycerzy warto wybrać się na spływ kajakowy Liwcem. Kajaki można zwodować w Wyszkowie k. Węgrowa lub bliżej - w Grodzisku, u stóp jednego z największych grodów na Mazowszu. Spływ można zakończyć pod zamkiem w Liwie lub w Liwskich Mostach, gdzie niegdyś, podczas przeprawy, szwedzkie wojska straciły swoje największe działa. Po spływie warto wybrać się na punkt widokowy na Sowiej Górze, z którego widać malowniczo meandrują rzekę, której brzegi porasta gęsto rosnąca wiklina.Zdjęcie: liw-zamek.pl

Zobacz również

Piknik Rodzinny 25 sierpnia

16 sierpnia 2013, Anna Krajewska-Polak

MDK i MOSiR zapraszają na II Ostrowski Piknik Rodzinny. W programie: koncert zespołu Big4Band, zawody rodzinne, wybory Małej Miss, warsztaty, wspólne tańce i wiele innych atrakcji.

Dożynki Gminne w Małkini

16 sierpnia 2013, UG Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

W programie dożynek nie zabraknie takich atrakcji jak stoiska artystów ludowych, wystawy sprzętu rolniczego, stoiska regionalne oraz koncerty kapel, zespołów muzycznych i ludowych.

Sound City Festival 2013 już w piątek

15 sierpnia 2013, Anna Krajewska-Polak

Posłuchajcie setów zgłoszonych Sound City Festival. Czternastu didżejów zmagać się będzie w piątkowym konkursie nad Stawem Miejskim.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pizzeria PrimaVera

ul. Wiejska 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy do nowej pizzerii w Ostrowi! tradycyjny, włoski smak!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]