ABC GRZYBOBRANIA

Dodano: 10 września 2013 10:45, Autor: PSSE Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

Nadszedł sezon grzybowy. Przeczytaj kilka porad przygotowanych przez Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną, które pomogą w rozpoznaniu zbieranych grzybów.
- Zbieramy tylko takie gatunki grzybów, które są nam dobrze znane i co do których nie mamy żadnych wątpliwości. We wszystkich wątpliwych przypadkach należy grzyb wyrzucić!

- Zbieramy tylko takie grzyby, które osiągnęły właściwą wielkość i u których wykształciły się wszystkie cechy pozwalające grzyb bezbłędnie rozpoznać.

- Nie zbieramy grzybów małych! Małe grzyby łatwo pomylić, np. jadalną gąskę zielonkę, czubajkę kanię, pieczarkę czy gołąbka zielonawego ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym

- Nie zbieramy także grzybów starych, przejrzałych, przerośniętych! Tracą one cechy rozpoznawcze, łatwo się psują oraz zawierają bakterie, które mogą stać się przyczyną zatruć.

- Ze ściółki delikatnie wykręcamy całe owocniki, nie ucinamy grzyba przy trzonie - podstawa trzonu stanowi ważną cechę rozpoznawczą.

- Grzyby zbieramy zawsze do przewiewnych koszy i łubianek! Torby, worki plastikowe i siatki nie są odpowiednie, ponieważ grzyby łatwo się w nich zaparzają i kruszą! Grzyby to żyjące organizmy, które po zerwaniu dalej się rozwijają i jeśli będą przechowywane w plastikowych pojemnikach mogą się w nich rozpocząć procesy gnilne, których produkty rozpadu są trujące.
REKLAMA


- Zebranych grzybów ani potraw z nich przyrządzonych nie przechowujemy nawet w lodówce! Grzyby psują się bardzo szybko i powstają w nich substancje trujące.

- Na grzybobranie najlepiej wyruszyć rano, kiedy grzyby nie są nagrzane i podatne na zaparzenie.

- Nie zbieramy grzybów podczas deszczu- mokre grzyby gniotą się i sklejają, co utrudnia ich rozpoznanie. Pamiętajmy także, że po powrocie do domu należy grzyby jeszcze raz sprawdzić - najlepiej segregując je gatunkami, co ułatwi wykrycie ewentualnej pomyłki.

- Szczególną ostrożność należy zachować przy zbieraniu grzybów mających na spodniej stronie kapelusza blaszki. Niebezpieczne są zwłaszcza te grzyby, które mają białe blaszki, bulwiasto zgrubiałą podstawę trzonu oraz zwisający na nim pierścień, bowiem do nich należą wszystkie muchomory, w tym śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy!

- Nie zbieramy olszówek / krowiaka podwiniętego / - jest to grzyb trujący! Obecnie uważany za bardzo niebezpieczny gatunek grożący nawet śmiertelnym zatruciem. Nie należy go jeść nawet w małych ilościach. Olszówki zawierają wiele substancji trujących m.in. muskarynę, której całkowicie nie usunie ani wielokrotne obgotowywanie ani marynowanie. Postałości muskaryny odkładają się w wątrobie i po przekroczeniu pewnej granicy mogą spowodować zatrucie.

- Nie podajemy potraw z grzybów małym dzieciom, osobom starszym i chorym!

Pamiętajmy także, aby będąc na grzybobraniu nie niszczyć grzybów niejadalnych i trujących ( są one ozdobą lasu, są pokarmem dla zwierząt leśnych, przyczyniają się do tworzenia próchnicy), nie zakłócać ciszy leśnej, nie śmiecić, nie niszczyć ściółki leśnej.





źródło zdj. PSSE Ostrów Maz.


Zobacz również

Debata społeczna o perspektywach młodego pokolenia

9 września 2013, AP

Organizatorami debaty społecznej są wicestarosta Jerzy Bauer oraz były wiceminister Henryk Kowalczyk.

Pracowite wakacje w ZPPO w Broku (zdjęcia)

9 września 2013, UG w Broku, red. Agnieszka Pleńska

Wakacje to idealny moment do przeprowadzania mniejszych i większych prac remontowych w placówkach oświatowych, czego dowodem mogą być zmiany dokonane w ZPPO w Broku.

Mammobus znów w Ostrowi

9 września 2013, AP

W piątek do Ostrowi przyjedzie mammobus, w którym będzie można zrobić bezpłatną mammografię.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

Kwiaciarnia, Poczta Kwiatowa Jarek Kuczyński

ul. Armii Krajowej 10
07-300 Ostrów Mazowiecka

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]